1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Pasi de urmat inmatriculare auto nou

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de geotibi, 11 Noi 2010.

  1. geotibi 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2010
    Mesaje:
    52
    Locație:
    Ploiesti Bucuresti
    Salutare din nou. In urma unei simple cautari nu am gasit acest raspuns asa ca am deschis eu un nou thread. Sper ca am deschis thread-ul unde trebuia. Dupa cum spune si titlul rog pe cineva care si-a inmatriculat masina noua de curand sa ne impartaseasca si noua pasii pe care i-a urmat. Mi-a sosit masina la Curtici si saptamana viitoare mi s-a spus ca o voi ridica si tocmai de aceea ma intereseaza aceste informatii ca nu vreau sa ma prinda sarbatorile si sa gasesc ghiseele inchise sau mai stiu eu ce si sa nu pot sa-mi fac actele la timp mai ales ca trebuie sa ma duc si la servici. Cei care ati luat pana acum masina de la Brady ati luat-o cu tot cu CIV sau cartea ati primit-o mai tarziu? Sper ca nu e vreo diferenta la inmatriculare daca e luata cu banii jos sau prin credit (cazul meu). Am mai gasit pe niste forumuri cam ce acte ar trebui dar ma intereseaza ceva "de ultima ora" ca la cum se schimba legile la noi nici de pe azi pe maine nu e sigur. Ce ma intereseaza mai mult sunt ordinea pasilor, adica: mai intai mergi la X sa iei Y apoi te duci la W ca sa predai Z apoi te duci la.....
    Sper ca m-am facut inteles.
    Numai bine si mii de kilometri fara incidente.

    P.S. Si inca ceva: Am inteles ca asigurarea (RCA) nu se mai face pe masina si pe persoana: adica daca eu platesc RCA cand iau masina dupa ce o inmatriculez ramane acelasi RCA valabil? Iar cat sunt cu numerele rosii cu rovinieta cum fac ca aia stiu ca e in functie de numarul masinii?
     
  2. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    RCA e valabilă şi pentru numere temporare - nu îţi eliberează numere "negre" (permanente) fără RCA. Rovigneta NU e necesară cât ai numere temporare; cel puţin aşa am înţeles de la toată lumea pe care am întrebat-o, inclusiv de la vânzătorii de la PETROM.
    Cu restul nu (prea) pot ajuta, deoarece eu nu mi-am luat maşină nouă, ci mi-a adus-o un "intermediar" pe platformă, fără număr.
     
  3. ancuta

    ancuta 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2008
    Mesaje:
    114
    Locație:
    Botosani
    geotibi, uite ce am gasit eu, daca te ajuta cu ceva....
    INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL NOU
    Documente necesare:

    * Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie);
    * Cerere tip;
    * Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice);
    * Copia tichetului de asigurare;
    * Copia actului de proprietate asupra vehiculului;
    * Dovada de plata a taxei de inmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata;
    * Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare;
    * Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
    * Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare;
    * In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
    * Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
    o adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
    o copia actului de identitate al delegatului;
    o copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului;
    o pentru entitati ca societati civile, profesionale de avocati, birouri de notari publici, precum si alte asemenea entitati, trebuie sa se prezinte pe laga documentele de inmatriculare si certificatul de cod fiscal.
     
  4. geotibi 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2010
    Mesaje:
    52
    Locație:
    Ploiesti Bucuresti
    Mersi mult ancuta. O parte din ce ai scris am gasit si eu dar poate stie cineva exact unde trebuie sa merg mai intai apoi colo colo. Mai intai la politie dupa care la rar apoi la finante si tot asa.
     
  5. sorinenciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2010
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Bucuresti
    Eu am ridicat masina de la Brady si am primit toate actele, inclusiv CIV. Am auzit ca uneori CIV ajunge inaintea masinii, alteori dupa. Cert este ca eu am primit toate actele la livrarea masinii.

    Pentru inmatriculare, in Bucuresti:
    1. Cerere inmatriculare (Persoana fizica) completata prin dactilografiere, dar am vazut la ghisee unii solicitanti cu documente completate olograf;
    2. Fisa de inmatriculare vizata de admin. financiara de sector;
    3. CIV, original si copie;
    4. Documentul care atesta dreptul de proprietate, original si copie;
    5. Actul de identitate, original si copie;
    6. Copie RCA;
    7. Chitanta taxa de inmatriculare 52 lei achitata la CEC;
    8. Chitanta c/val certificat de inmatriculare 37 lei achitata la CEC;
    9. La ghiseul Politiei am achitat 40 lei c/val placute de inmatriculare.

    Eu am descarcat cererea si fisa de inmatriculare online de pe saitul DRPCIV, le-am dactilografiat, primul drum la admin. financiara (ai de platit impozitul auto pt. anul curent) unde am obtinut viza, am achitat taxele la CEC si in final la gh. Politiei Rutiere. Certificatul si placutele de inmatriculare le-am primit dupa doua ore de la depunerea actelor.

    Bafta!
     
  6. geotibi 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2010
    Mesaje:
    52
    Locație:
    Ploiesti Bucuresti
    Sa inteleg ca prin dactilografiere ai fost la cineva sau le-ai facut tu la calculator? Daca nu oare de ce nu le putem scrie si printa chiar noi si sa nu mai platim si dactilografierea
     
  7. ancuta

    ancuta 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2008
    Mesaje:
    114
    Locație:
    Botosani
    eu stiu ca la acte de vanzare cumparare sau orice fel de acte se dactilografiaza cu ajutorul unei masini de scris, asa se procedeaza inca la noi in botosani, ori o fi invechit ori asa se scriu actele peste tot, acum daca cunosti pe cineva care are o masina de scris sau chiar tu, o poti redacta de acasa, fara a mai da bani, succes;)
     
  8. Marius445 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2021
    Mesaje:
    20
    Salutare, a inmatriculat cineva de curand auto nou pe Ilfov? Am primit masina acum 2 saptamani si nu imi este clar daca este suficient sa am stampila de la primarie pusa pe factura primita de la dealer sau este nevoie si de o fisa de inmatriculare stampilata de cei de la ANAF? Pe site-ul DRPCIV vad ceva legat si de ANAF dar am intrebat la un birou de acte auto si mi-au spus ca nu mai este nevoie de nimic de la ANAF pentru auto nou cumparat de la dealer din Romania. Va multumesc!
     
  9. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.632
    Locație:
    Bucuresti
    Ai declarat masina la impozite ?
    Atunci e suficient.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare