1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce imi place la Rapid-ul meu

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Rapid2014, 14 Oct 2014.

Taguri:
  1. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    M-a anuntat si pe mine in bord ca trebuie sa fac inspectia tehnica la 1 an distanta de la prima revizie care am facut-o la aproape 2 ani de la cumpararea masinii (la sfarsitul lui aprilie 2015 am cumparat masina iar in 25 ianuarie 2017 am fost la prima verificare dupa ce mi a aparut in bord si am schimbat ulei, filtru de ulei, filtru de praf si polen).
    Am sunat la reprezentanta si mi-a spus ca trebuie schimbat lichidul de frana la sfarsitul lui aprilie dar il schimba acum la inspectia asta. Pret total inspectie pana in maxim 350 de lei.
    Totusi e extrem de curios ca nu am schimbat inca niciodata filtrul de aer si mi se pare mult prea devreme sa schimb lichidul de frana dupa aproape 3 ani si 26.000 de km la bord.
    Am programul flexibil de revizii.
     
  2. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Filtrul de aer trebuie inlocuit la fiecare 15.000 km. ptr. conditiile din tara Romania.
    Lichidul de frana este recomandat sa fie inlocuit la 2 ani. Personal nu sunt deacord cu asta deoarece in functie de cat de mult sunt solicitate franele acesta se poate deteriora in 6 luni sau poate fi excelent si dupa 3 ani. Pentru asta sunt testerele cu care se verifica umiditatea din acesta: http://www.diagnoze4u.ro/cumpara/te...e-frana-cu-5-leduri-prezenta-diagnoza-7276019
    [​IMG]
     
    Adi Sim și redsquare apreciază asta.
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Filtrul de aer se schimba in functie de starea lui si de mediul in care este folosita masina. Daca mergi pe camp cu ea, prin praf, il poti schimba si la 2500 km. Daca mergi doar pe autostrazi curate sau in zona cu clima ploioasa , deci cu praf putin in aer il poti schimba si la 20.000 km. Totusi, fiind ieftin il poti schimba la revizia anuala ( cand schimbi uleiul ) sau la un an si jumatate daca ti-au pus ulei "long life " ( despre care eu nu cred ca este asa grozav cum il promoveaza producatorii ).
    Legat de nivelul de antigel, conteaza cat de fierbinte este motorul in utilizare si cat de fin este reglat termostatul . In busonul vasului de expansiune exista o supapa care se activeaza atunci cand presiunea formata de dilatarea la cald a antigelului depaseste anumite valori care pot duce la fisurarea circuitului sau a radiatoarelor . Odata cu deschiderea supapei pentru eliberarea presiunii , se pierde si antigel sub forma de vapori . Daca termostatul este facut sa deschida la peste 90 de grade si masina este folosita strict in orase aglomerate , unde motorul merge dar racirea nu se face , supapa aia se deschide mai des si se pierd mai multi vapori de lichid de racire . In timp , aceste pierderi minore se cumuleaza si apare scaderea nivelului sub indicator. Se completeaza si este OK .
     
    Adi Sim apreciază asta.
  4. Adi Sim

    Adi Sim Bronze Member

    Înscris:
    10 Sep 2014
    Mesaje:
    216
    @redsquare Si mie mi se pare putin fortat sa iti schimbe lichidul de frana atat de repede.
    Ca sugestie, schimba-ti tu filtrul de aer.
    Au niste preturi exagerate....
     
  5. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Cica lichidul de frana se schimba prima data la 3 ani apoi din 2 in 2 ani. Asa scrie in carte. La mine abia la sfarsitul lui aprilie face 3 ani. Deci ar fi mai devreme cu 3 luni de termen.
    Iar referitor la filtrul de aer mi-a spus ca nu se impune schimbarea lui la 26.000 km.
     
    averescuradu și Little Big apreciază asta.
  6. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Facut azi inspectia la Skoda, 270 de lei. Inlocuit lichidul de frana.
     
  7. Trasca Constantin Daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2018
    Mesaje:
    7
    OFER RECOMPENSA CELUI CARE IMI POATE TRIMITE prin curier (in format pdf sau printate) TOATE DETALIILE TEHNICE SI/SAU DETALIILE REVIZIILOR NECESARE PTR MASINA MEA...DATE SCOASE DIN PROGRAMUL AUTODATA!!! sau si mai bine ar fi programul AUTODATA functional pe un DVD...
    Am downlodat de pe torrente vreo 4versiuni ale programului AUTODATA si nu am reusit sa instalez niciuna - pare ca se instaleaza totul OK dar cand dau sa deschid programul imi da o eroare.
    Masina de care vorbesc: SKODA RAPID an fabricatie iulie-august 2013, motor 1.2TSI(77KW), plan de service QI6, Type NH, Varianta AACBZB, VIN: TMBAN6NH3E4010593
     
  8. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Nu.ti da nimeni mura.n gura asa ceva.Vrei asa ceva,platesti programul original!
     
  9. vuvuzel 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2016
    Mesaje:
    35
    Locație:
    Targu-Mures
    Mai am 12 zile pana la prima inspectie si aproape 12.000 Km pe bord.Care a-ti facut aceasta revizie/inspectie la 2 ani imi puteti spune daca din "oficiu" se verifica si bucsele/bielete/nivel lichide/stare acumulator/etc/etc, sau trebuie sa cer eu acest lucru?
     
  10. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Din ce tin minte se verifica si face si un test pe drum cu ea.
     
  11. vuvuzel 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2016
    Mesaje:
    35
    Locație:
    Targu-Mures
  12. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Efectuat revizie ( fara schimb de ulei) cost 154 lei.
    S.a verificat tot la masina : lumini, clima, stergatoare, baterie, suspensie, bucse, roata rezerva etc. Au gasit joc la rulment roata fata pe care il va schimba in garantie, si bateria descarcata( trebuie sa fac un drum mai lung, sau pusa pe redresor).
     
  13. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    grig_sorin
    Vreau sa-mi spui daca la aceasta revizie ti-au verificat umiditatea din lichidul de frana? Si daca ti-au trecut undeva valoarea acesteia.
    Multumesc anticipat.
     
  14. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Salut. Este prima oara cand aud asa ceva. Nu stiu daca au verificat, nu este trecut nicaieri. Lichidul de frana l.am schimbat complet pe la 35 mii km si trei ani. Acum am 40 mii si trei ani jumate.
    Este trecut in cartea masinii intervalul de service unde iti arata ce trebuie schimbat
     
    redsquare apreciază asta.
  15. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Toata viata invatam si murim tot nestiutori. ;)
    Lichidul de frana in functie de stilul de condus si mai ales pedrumurile cu pante abrubte se contamineaza cu apa obtinuta din condensul obtinut in urma incalzirii acestuia in mod repetat. Astfel ca acesta poate sa-si piarda proprietatile mult mai repede decat este prevazut. Pentru asta exista aparate de masurat umiditatea din lichid. Iar daca aceasta contine apa peste valoarea de siguranta este obligatoriu de inlocuit chiar daca sau facut si numai 500-1.000km., in unele cazuri!!!
    Lichidul de frana se inlocuieste atunci cand este necesar dar nu mai tarziu de 2 ani.
    Aici se pot citi caracteristicile unui astfel de aparat si totodata si achizitiona. Posibil sa fie in alt loc si mai ieftin. http://www.diagnoze4u.ro/cumpara/te...e-frana-cu-5-leduri-prezenta-diagnoza-7276019

    [​IMG]
     
  16. Moghli

    Moghli 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Ilfov
    19900 km revizie + schimbat ulei (mobil 1 in loc de Castrol), filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen cu carbon activ, scut motor (era spart, cumparat separat), montat aparatori noroi fata spate. Inlocuit bielete cu joc pe garantie. Total 925 lei la Avia Pantelimon.
     
  17. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Mobil 1 la cererea ta ?
     
  18. Moghli

    Moghli 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Ilfov
    Da. Cu castrol nu prea ajung de la un schimb la altul, tot trebuie sa completez. Am zis sa incerc si altceva.
     
  19. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Nu cred ca e uleiul de vina parerea mea. Castrol e un ulei foarte bun. Nu vad ce poate sa aiba Mobil 1 atat de special incat sa nu-l consume masina.
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Era un ulei bun..Multi reclamă ca nu mai este ce.a fost odata!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare