1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Rapid TSI

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de SPIDER, 6 Mar 2011.

  1. cosminjordache

    cosminjordache 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Mesaje:
    12
    Am ales Sedan-ul pt ca are putin mai mare portbagajul si cand o sa plec la drum cu gradinita dupa mine, o sa fie util!
    Acum mai citeam pe aici pe forum ce sa verific atunci cand o iau si sa vad ce fac cu RCA+CASCO! :)
     
  2. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    De verificat nu prea ai ce sa verifici, la mine livrarea a fost impecabila, totul a fost asa cum trebuia sa fie, masina a fost impecabila.
     
  3. rioachim 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2015
    Mesaje:
    8
    @cosminjordache, lasa-ma sa ghicesc, ai dat vreo 12000eur pe ea, fara sa te folosesti de un tichet rabla. Presupun ca ai vreo 40 ani si alternativa ar fi fost dacia logan. Cate am nimerit?
     
  4. cosminjordache

    cosminjordache 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Mesaje:
    12
    @rioachim: prietene, ti-ai gresit meseria! Daca vroiai sa fii clarvazator, trebuie sa-ti pierzi vremea printr-un talcioc, nu pe forum. Pretul doar aproape l-ai nimerit ;)
     
  5. cosminjordache

    cosminjordache 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Mesaje:
    12
    Optiunea 2 fusese un Clio 2 Estate, dar dupa drive-test nici n-am mai continuat discutia!
     
  6. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Clio 2 sau Clio 3?
     
  7. rioachim 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2015
    Mesaje:
    8
    Incercam sa inteleg cine cumpara skoda rapid. Eu am 33ani, inginer, copil mic si nu m-am indurat sa dau 13.000 pe skoda rapid. In schimb am luat un Focus Wagon cu 14.300 eur si am motor de 125cp, garantie 5ani, parbriz/scaune/volan incalzite, geamuri electrice, senzori parcare, clima dubla automata, touchscreen. Nu ma laud, doar ca o skoda rapid partial cu aceleasi dotari costa mai mult (la Focus daca renuntam la pachetul de iarna, senzori parcare si motorul de 125 o scoteam la aprox 13.000)
     
    Ultima editare: 18 Apr 2015
  8. cosminjordache

    cosminjordache 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Mesaje:
    12
    @Rapid2014: scuze, eram grabit sa ies si am scris gresit. Era Clio 4 Estate si la drive-test aveau un 0.9 TCE 90CP si nu mi-a placut, din mai multe motive.

    @rioachim: eu am 30, tot inginer, copil mic si inca unul pe drum. Cred ca factorul decizional (dupa buget, bata-l vina), il constituie si feeling-ul. Sincer am condus acum 2 ani Skoda si am ramas cu un sentiment de placere la condus, general :) Si apoi discutam de motoare, siguranta, optionale, etc!

    Felicitari de Ford si sper sa te bucuri de el ;)
     
  9. CristiV

    CristiV Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2011
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Ai prins vreo superoferta? Ca pe site preturile la noul Focus incep de la 18450 EUR.
     
  10. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Eu am urcat in Clio 4, pe bancheta din spate - tineam genunchii la gura. Si m-am dat jos cu greu, de parca aveam artroza :)

    Probabil tot familisti, datorita spatiilor generoase. E si cazul meu.
    Eu am modelul de baza + CB, stergator luneta si roti de 15. Sunt un pic mai in varsta si nu mai cred in gadget-uri. Singura exceptie: tempomat-ul ar fi fost totusi util.
    In alta ordine de idei - pretul e f. bun pt. Focus. Drumuri bune.
     
    Ultima editare: 18 Apr 2015
  11. rioachim 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2015
    Mesaje:
    8
    Clio estate am testat si eu: sub orice critica, panza aia de adidasi pe scaune, spatiul inexistent, volanul de jucarie, plasticul ala lucios, autoturism total inconfortabil la condus. Skoda rapid e lux.
     
  12. cosminjordache

    cosminjordache 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Mesaje:
    12
    Salut!
    De luni incepe oficial programul RABLA 2015. Ne putem inscrie la dealeri pentru casarea vechii masini!
    Deci AMR-ul e in scadere pana la venirea Skodei Rapid 1.2 TSI!!! :cool:
     
  13. rioachim 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2015
    Mesaje:
    8
    Sa zicem de la 4Mai, lista producatorilor nu e finala (chiar si pe 27aprilie se accepta contestatii) si nu se stie daca programul electronic de inscriere va functiona chiar de luni. Apoi mai e nevoie de certificatele fiscale de la primarie, care sunt valabile doar luna in care au fost emise. Mai multe detalii pe http://www.afm.ro/rabla_autovehicule.php
     
    Ultima editare: 25 Apr 2015
  14. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    am vazut pe site acum ca 1.2 are 90 cai si nu 86. au bagat si dsg la 1.2 tsi. s.au schimbat motoarele? stie cineva ceva ?
     
  15. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Era si inainte dsg pe 1.2 105 cp.
     
  16. cosminjordache

    cosminjordache 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Mesaje:
    12
    Da, acum sunt EURO6. Nu mai au motorul de 1.2 75CP, iar cel de 86CP l-au facut de 90CP
     
  17. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Si pe cel de 105,110cp acum!
     
  18. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    inainte era doar pe 1.4 dsg-ul. daca era si pe 1.2 aveam si eu..
     
  19. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Scz..ma gandeam la octavia..;)
     
  20. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Din cate stiu eu, motoarele noi, de 90/110CP au curea, nu lant (unii spun ca e un avantaj) si 16V. Totusi pt. ambele cuplul maxim a ramas acelasi.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare