1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia 4 RS 2.0 TSI DSG

Discuție în 'Skoda mea' creată de Ionut Sandu, 25 Noi 2021.

  1. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Salut,

    M-am decis să scriu și eu aici despre mașina pe care am comandat-o. În august 2021 am dat comandă de o O4 RS 2.0 benzinară dsg, termen de livrare 30-35 de săptămâni, dealer-ul încă nu știe nici o informație despre VIN sau data de producție.
    Am decis să fac acest pas pentru că am suferit de lipsa de cai de pe O2 fl 1.4 MPI 80 CP. Aș dori să știu cum ar trebui să exploatez acest motor eu venind de pe un motor aspirat și dacă știe cineva dacă pe acestă motorizare mai există acel consum de ulei tipic acestor motoare TSI.
    În rest, nu am apucat să conduc acest tip de mașină, cred că cel mult 15 minute în test drive....Am rămas profund impresionat de performanțele mașinii și de comfortul pe care îl oferă.

    Mulțumesc!
     
    Aniko F apreciază asta.
  2. BMR

    BMR 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2021
    Mesaje:
    4
    Locație:
    CONSTANTA
    Salut,

    Incepand cu anul 2015 a fost introdus motorul EA888 generatia a treia, la care s-a remediat problema consumului de ulei. Nu ar trebui sa ai probleme cu asa ceva, mai ales ca va fi auto nou. Intretinere buna si la timp, piese de calitate, combustibil bun si talpa.
    2.0 TSI e un motor potent, trage bine si te indeamna sa faci km multi.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Noi 2021
    Ionut Sandu apreciază asta.
  3. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Multumesc mult de raspuns! Plângeam oricum după cai, acum cred că nu o sa mai fie o problemă. :))
    Răbdare să am până sosește mașina, dealer-ul nu are nici un detaliu concret....
     
  4. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    La anul si la multi ani!
     
    Ionut Sandu și efa982 apreciază asta.
  5. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Daaa...asta imi zic zilnic. Termenul dat a fost si este destul de mare, sper insa sa nu se depaseasca perioada contractuala :)))
     
  6. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    Bună ziua! De mult urmăresc tot ce se scrie pe acest forum, dar mi-a atras atenția aceste mesaj. Nu vreau sa ve descurajez cu termenul de livrare pt un RS, dar noi am făcut anul trecut în martie pt acest tip de mașină și încă nu am intrat în posesia acestei mașini. A trecut mai bine de 1an de când am făcut comanda. Primul termen de livrare a fost iunie 2021,apoi septembrie 2021, apoi decembrie 2021. In ianuarie 2022 mi-au spus ca exista seria de motor dar nu au seria de sașiu. În februarie am primit mesaj ca mașina este gata și urmeaza afi livrată. De atunci tot așteptăm si numai nu ajunge. Răbdarea mea a ajuns la infinit, aștept cu sufletul la gura aceasta mașina dar numai nu vrea sa ajungă în garajul nostru.
     
  7. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    Buna seara! Va rog sa ma anunțați și pe mine când intrati în posesia mașinii. Nu știu dacă ști observat postarea mea. Am comandat și eu în luna martie 2021 acest model de mașină și încă nici acuma nu am intrat în posesia acestuia. Nici măcar nu se știe când ajunge în țară.
     
  8. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Salut,

    Termenul meu de livrare ar fi fost 14 Martie 2022 - 18 aprilie 2022. Din pacate inca nu se stie nimic de masina. Nu am nici serie, comanda inca apare in aplicatia dealer-ului ca fiind "Comanda neplanificata". Mi-a fost spus saptamana asta (4 aprilie) ca cel mai posibil masina va fi livrata in septembrie 2022. Mi se pare oarecum aiurea ce se intampla cu diferenta de livrare intre Octavia normala si Octavia RS, desi ei spun ca nu conteaza tipul de masina, ca termenul de livrare este acelasi pt toate masinile.. Pe naiba.
    Sper sa va ajunga cat mai repede si, daca sunteti din Bucuresti, mi-as dori sa ne intalnim sa mai vad si eu cum arata un RS...
    Mai mult, nu mai e de spus, doar sa ne inarmam cu RABDARE...
     
  9. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    Salut! Din păcate nici eu nu am ceva vești noi despre mașină. Răbdarea mea a ajuns deja la disperare, deoarece aștept aceasta mașină de 13 luni. Nici nu se știe când ajunge... La începutul anului am primit mail cum ca masina este fabricată... Din păcate eu nu sunt din București, sunt din Baia Mare, județul Maramureș. Te țin la curent cu noutățile pe care le primesc și cu siguranță voi anunța când ajunge "frumoasa bestie".
     
  10. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Wow!!! 13 luni mi se pare o perioada astronomic prea mare...
    Ofera cumva vreun discount in plus fata de pretul stabilit pentru ca masina a intarziat cu mult peste termen?
    Ati reusit sa renegociati ceva?
    Din curiozitate, cu ce optionale ati echipat-o?
     
  11. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    Nu oferă nimica, își păstrează prețul de la semnarea contractului, motivând faptul ca în prezent dacă dorești sa comanzi o mașină identica prețul de vânzare este mai mare cu 4000-5000 de euro +TVA. În plus la semnarea contractului am negociat la sange, mi-au oferit un discaunt mare, doare prețul mașinii a ajuns un pic mai mare datorita echipării.
    Mi-au mai spus ca dacă nu mai doresc sa aștept după mașină îmi dau banii dați în avans înapoi.
    Contractele sunt făcute în asa maniera incat nu rezolvi nimica dacă ii dai în judecată, doar pierzi timp și bani.
    Ca și echipare, are toate dotările posibilele mai puțin navigație, scaune piele și park assist.
     
  12. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Mda. Asa am negociat și eu cu ei, și tot asa minciuni ca acum preturile la mașini au crescut și ca ei sunt acoperiți cu totul în contract.
    Am reușit să mă tocmesc la un discount de 3.5k euro însă tot mi se pare neserios ce se întâmplă.
    Eu am pus pe ea:
    -Pachetul Challenge + :
    (-Dynamic Chassis Control
    -Evacuare Sport
    -Jante aliaj 19" Altair, antracit
    -Adaptive Cruise Control
    -Senzori parcare fata/spate
    -Oglinzi exterioare pliabile electric cu functie de memorie
    -Side Assist
    -Scaune fata ergonomice, reglabile electric cu functie de memorie si masaj si sistem de ajustare a lungimii sezutului
    -Tapiterie "Suedia"
    -Camera video spate)
    - Kessy+alarma habitaclu

    Am fost însă trist sa aflu ca pentru România nu exista culoarea "portocaliu" în care masina arata bestia, și am rămas la negru din păcate.
    Ca și termen, termenul meu propus de dealer expira pe 18 aprilie. Dumnezeu cu mila după...
    Mult noroc sa va vina masina mai repede, ca dvs. aveți un timp de așteptare mai mare decât alt meu. :)))
     
  13. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    Nu mai am cuvinte!!! Azi, Skoda m-a lăsat cu un gust foarte amar. Am sunat la Škoda sa vad care e statusul mașinii. Am fost informata ca din nou termenul de livrare a fost decalat. Noul termen de livrare este săptămâna 29,adica penultima săptămâna din luna iulie 2022. Asa ceva este inadmisibil!!! Pur și simplu își bat joc de noi. Sa aștepți după o mașină 16-17 luni... Decepția e și mai mare datorita faptului ca am plinificat în iulie concediul. Bineînțeles cu noua mașină, testare pana în Toscana era numai bună. Sunt foarte supărată și dezamăgită de felul în care își tratează Škoda clienții.
     
  14. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Buna Aniko,

    Vreo veste despre noua mașinuța?
     
  15. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Buna seara Ionuț,

    Din păcate nici o veste bună nu am primit pana acuma Ultimul termen primit de la Škoda este săptămâna 29,adica ultima săptămână din luna iulie. Sunt foarte supărată din aceasta cauza, am sperat ca totuși vom putea merge în concediu cu noua mașină.
    Tu ai primit ceva noutăți despre mașină?
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2022
  16. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Bună,

    Am fost anunțat cu 2 saptamani inaintea de expirarea celor 35 de saptamani promise de ei ca termenul s-a prelungit pana prin septembrie... Acum, sper sa vina mai repede de atat.. :)))
    Este o adevarata dezamagire sincer.
     
  17. Ionut Sandu

    Ionut Sandu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2021
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucharest
    Salutare tuturor,

    Ieri tocmai ce am ridicat masina de la delear, și este superbaaa
    Am sa las atașate și câteva fotografii.
     
  18. Aniko F 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2022
    Mesaje:
    7
    Felicitări!!!
    Noi nu avem încă nici o vesteDeși mașina a fost comandata in Martie 2021.
    Iti doresc sa te bucuri cât mai mult de mașina, km cati maj mulți și fără evenimente neplăcute.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Iul 2022

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare