1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda OCTAVIA 4 1.5 TSI DSG MH ("GODA")

Discuție în 'Skoda mea' creată de balooo, 24 Iun 2023.

  1. balooo

    balooo 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2021
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Brasov
    Salut.
    Dupa aproape 11 ani de Logan 1,6 benzina, atat nevoile familiale cat si dorinta de a avea ceva mai bun au condus catre planificarea achizitiei urmatoarei masini.
    Masinile pe care le-am condus in Germania au dat tonul criteriilor dorite, iar principalele criterii la noua achizitie au fost sa fie 2 clase de calitate peste Dacia, sa aiba cutie automata si sa fie tip limuzina.

    In aceste criteriii, cu preturi foarte similare au intrat urmatoarele:
    - Ford Mondeo
    - Toyota Camry
    - Skoda Octavia
    - Mazda 6
    - Volkswagen Passat

    Rand pe rand unele sau altele s-au exclus:
    Ford Mondeo era doar Hibrid, Toyota, Mazda si Volkswagen nu ofereau nici 1 leu reducere fata de pretul de lista (de angajat Sch. sau dealer) iar Skoda a oferit o reducere destul de mare plus reducere mare cu rabla fiind Mild Hybrid.

    Varianta castigatoare a ramas Skoda Octavia.
    Am comandat-o in 21.12.21 si dupa foarte mult stres si asteptare lunga, a sosit in 04.04.23 cand in Brasov a nins abundent.
    Versiunea de echipare este Style, cu urmatoarele dotari optionale:
    - Pachet drumuri grele
    - Parbriz incalzit
    - Driving mode selection
    - Volan incalzit cu padele selectoare trepte de viteza DSG
    - Instalatie spalare faruri
    - Geamuri fata insonorizate si gemuri spate+luneta inchise
    - Spatare scaune fata in piele artificiala

    As mai fi dorit si camera de marsarier, dar in momentul comenzii nu mai era disponibila din cauza crizei de componente si am luat-o fara. Incerc acum sa o montez aftermarket.

    Pretul de lista pt aceasta configuratie a fost 31000 euro, iar cu reducerile mentionate mai sus am platit 27000 euro. (presurile au fost cadou).

    Atasez si cateva fotografii
     
    j.tibi apreciază asta.
  2. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Câtă rabdare ai avut!Sa o stăpânești sanatos!Cu camera marșarier..ai grija cu garanția.
     
  3. balooo

    balooo 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2021
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Brasov
    Multumesc frumos. In legatura cu camera, e vorba doar de un modul care se ataseaza in spatele tabletei, nu se umbla la soft. E cumva plug and play.

    De curand am pus si folii pe faruri si proiectoare, am luat un prosop foarte absorbant pentru dupa spalare si un set de bare si suporti pentru biciclete.
     
    Little Big apreciază asta.
  4. j.tibi

    j.tibi Silver Member

    Înscris:
    24 Sep 2019
    Mesaje:
    430
    Locație:
    Miercurea Ciuc
    Salut,
    Frumosă mașină.
    Aș avea o recomandare: dacă vrei și îți permiți, pune-i folie protecție pe față (bară față, parțial capotă, parțial acoperiș, stâlpi față și oglinzi). După doi ani Skoda mea era numai ciobituri de la pietrișul de pe drumurile patriei, deoarece calitatea vopselei - la toate mașinile noi - lasă mult de dorit.
    Să o stăpânești sănătos și mulți km fără incidente :racer:
     
    Little Big apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare