1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. catalinsb 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Sibiu
    Multumesc gabip30, am studiat si oferta de Toledo in trecut dar nu mai stiu de ce l-am scos din lista de finalisti, o sa mai compar o data dotarile, stiu ca e aceeasi masina facuta in aceeasi fabrica :)
     
  2. catalinsb 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Sibiu
    Skoda ramane.
    Toledo Style care e pe stoc e cu 500 de euro mai ieftin dar nu are start-stop, geamuri spate si luneta in nuanta inchisa, si Light assistant. In schimb are detector de oboseala, Hill hold si comanda vocala :)
    Skoda cred ca se vinde mai bine dupa 4-5 ani.
    Si ultimul motiv care e strict personal, Skoda imi place mai mult cum arata si din fata si din spate.
     
  3. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Probabil neavand SS este euro 5.Chiar conteaza pentru voi SS?
     
  4. catalinsb 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Sibiu
    Motoarele sunt tot euro 6, diferentele care presupun ca vin de la SS sunt la consumul declarat, 5.2 la Seat si 4.9 la Skoda si la emisii CO2, 119g la Seat si 110g la Skoda.
    Nu imi spuneti ca 4.9 nu e real pentru ca stiu deja ;)
    Ma gandeam sa las SS activat pana cand schimb bateria prima data. Daca tine mai putin de 4 ani, e clar, fara SS ca ce economisesc pe benzina bag in baterii :D
     
    Ultima editare: 7 Mai 2016
  5. adimoshu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2016
    Mesaje:
    1
    Salutare,

    Va cer parerea in legatura cu achizitia unei Skoda Superb 3. Momentan eu locuiesc in Germania si am ocazia sa cumpar masina de la un dealer de aici. Dar dupa multe cautari si configuratii am zis sa vad ce preturi sunt la noi in tara. Surpriza este foarte mare - diferentele de pret sunt foarte mari - in Romania aproximativ aceeasi configuratie iese cu vreo 5000e mai putin. Credeti ca se fac masini de calitate diferita pentru Germania sau pentru Romania? Nu imi explic o asa mare diferenta de pret. Din cate am inteles eu, Skoda Superb se fabrica doar in Cehia.

    Va multumesc mult pentru orice sfat.
     
  6. Ebi 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Mesaje:
    100
    In mod cert nu sunt linii diferite pentru Europa de Est si de Vest. In mare, masina este aceeasi. Totusi cred ca la alea pentru Germania monteaza cauciucuri Continental sa zicem, iar pentru Romania Barum. (exemplul nu este real).
     
  7. riansv 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2016
    Mesaje:
    1
    Salut,

    Maine imi va aduce cineva din Germania o Octavia 2 din 2012, motor 1.6TDI - DSG 7trepte. Imi puteti spune din experienta ce parere aveti despre aceasta combinatie?

    Dupa ce a intrat in Romania, a picat pompa de apa si a fost inlocuita cu una nou? Stiti sa fie problema cu ea pe acest model? E ceva ce ar trebui sa ma ingrijoreze la masina tinand cont ca pompa de apa se schimba la schimbarea distributiei(cel putin asa stiu eu)? Masina are 158000 km in momentul de fata. Tot istoricul masinii este la Skoda si nu are nici o intrare cu probleme la ei. Ultima intrare din ianuarie a fost pentru ulei si alte consumabile.

    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Iul 2016
  8. stefanache.alin 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2016
    Mesaje:
    1
    Achizitionare O2

    Salut,sunt interesat de a-mi achizitiona o Skoda Octavia 2 2.0TDI cel de 140Cp
    Precizez ca acum detin un Audi B6 1.9 TDi 131 6 trepte,masina este ok dar piesele sunt ceva mai scumpe,asigurarea la fel si etc.
    Vreau sa va cer sfatul si parerea despre acest motor.
    Am auzit ca are avea ceva probleme la turbo si care sunt modelele care nu au.
    Care este pretul la distributie,revizie,cam ce probleme au de fel.
    Astept pareri.
    Multumesc.
     
  9. Mirceanvr 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Mesaje:
    26
    Salut ppl. Fost posesor de skoda fabia I doresc sa achizitionez fabia II motorul de 1.2 TSI, versiunea de 105 cai putere. Avand in vedere bugetul si putinele pretentii pe care le am, vreau doar ca masina sa aiba sub 70.000 de km, tempomat si clima. Dintre posesorii de autovehicul similar, exista probleme cunoscute si recurente la acest model? Ce ar trebui sa verific la achizitie ?
    Mersi frumos si drumuri bune.
     
  10. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
  11. georgescu55 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2016
    Mesaje:
    3
    Buna seara tuturor. E prima oara cand postez sper sa nu fac vreo prostie si sa deranjez pe cineva. M-am inregistrat pe acest site in speranta ca ma puteti ajuta. Vreau sa-mi cumpar o masina, am disponibil 3000€ si ma gandesc la o skoda octavia. Masina o sa fie dupa 2004 neaparat benzina si posibil combi(am 2 copii mici, imi trebuie spatiu). Imi place mult cum arata octavia e spatioasa ar fi potrivita pentru mine dar...am avut o fabia 2006 motor 1.2(3pistoane)care m-a lasat la 148000 km de atunci nu am mai vrut sa aud de skoda. Dar ma gandesc ca octavia e altceva. Ideea este ca trebuie sa ma gandesc si la reparatii si viitoare probleme(serioase) avand 2 copii nu-mi permit reparatii costisitoare.
    Asa ca va cer parerea: Ce motorizare imi recomandati, normala sau combi, manuala sau automata.

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri imi pare rau daca am postat unde nu trebuie sau daca am scris prea mult.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Aug 2016
  12. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Benzinar de 1.6 probabil iti doresti.Multi au trecut deja pe GPL.E destul de gurmanda.Vrei octavia 1 sau 2?
     
  13. georgescu55 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2016
    Mesaje:
    3
    Octavia 1, la banii de care dispun o2 nu gasesc...
     
  14. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Parerea mea,la banii respectivi trebuie sa ai mare noroc sa gasesti o masina in toate mintile ei la care sa nu mai bagi bani seriosi.Putina lume da masina ca merge bine si s-a plictisit de ea.
     
  15. georgescu55 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2016
    Mesaje:
    3
    Pai la banii astia am vz masini cu 170-180-200mii de km din Germania care arata chiar ok. Romanii nu-si permit sa dea masina care merge bine pentru ca nu au bani de alta. V
    orba aia strangi din ... sa o iei noua si sa o dai dupa 6-7 ani chiar 10 ani cu 2-3000 cand tu ai dat 17-18mii nu prea iti vine.
     
  16. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    E adevarat faza..am dat pe ea 18000 e si acum sa o dau pe 5000 ca asa.i piata. O tin 20 de ani. :D Masina de Germania e cu dus intors..Dar poate ai noroc de un sh bun
     
  17. Inex 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2016
    Mesaje:
    1
    Octavia RS 2.0 TDI

    Buna ziua.

    Zilele astea am vazut o Octavia RS 2.0 TDI de 170 cu scopul de a o cumpara.
    Masina este din 2007, are 312.000km si se prezinta binisor si la exterior si la interior. Pretul este destul de mic fata de ce este pe piata. Are cartea service la zi cu interval de 30.000 si a fost folosita mult pe autostrada (naveta). De asemenea are si EGR-ul schimbat, nou.

    Am ezitat in a cumpara masina pe loc pentru urmatoarele motive:
    -Motorul era cam zgomotos intre 1000 si 1500 rpm in sarcina in vitezele I si II (nu suna ca Octavia tour 1.9 TDI al tatalui meu)
    -Daca o mentii turata undeva intre 1000-1100 de ture se simte un tremurat.
    -Numarul mare de kilometri parcursi.
    -Ceva bule de rugina pe pragul din dreapta langa roata si pe aripa din stanga.

    Mentionez ca locuiesc in Danemarca si ca sa intelegeti de ce m-a atras masina, pretul aceleiasi masini dar cu 200 de mii de km e X iar pretul acestei masini este de X * 0.55 (adica vreo 55%). Este singura de pe piata cu asa un pret.

    Ce parere aveti de cele mentionate mai sus? Sunt motive reale de ingrijorare?
     
  18. GeorgeMohor 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2016
    Mesaje:
    3
    Sokda superb sau octavia

    Salut sunt nou pe aici.si as vrea sa imi cumpar o skoda octavia sau superb pe diesel dar nu stiu ce motor este mai fiabil cel de 2.0 140 de cai sau 1.9 de 131 sau ceva de genu.Anul pentru amandoua 2005-2008
    Si m-ar mai interesa ce parere aveti de skoda octavia motor 1.6 diesel de 105 cai daca nu ma insel din 2011-2013.
    Mulțumesc astept pareri
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Aug 2016
  19. mytyk 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2016
    Mesaje:
    1
    sfaturi skoda octavia tour

    Buna seara, rog cunoscatorii sa ma ajute cu idei si sfaturi. Am gasit o skoda octavia tour , benzina 1,6 , 8 valve. Pot pune inst gpl la aceasta motorizare si cam cit costa? De asemeni rog cunoscatorii sa spuna ce consumuri are aceasta masina si niste pareri despre ea. multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Dec 2016
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    2500-3000 ron instalatia.Pe benzina in Bucuresti ies cu usurinta 10L.
     
    Ultima editare: 23 Dec 2016

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare