1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme plecare cu a intaia

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Mihai Negrea, 14 Aug 2018.

  1. Mihai Negrea 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2018
    Mesaje:
    5
    Salut.Detin o skoda octavia 2 2008 1.9TDI,cod BXE. Dupa ce am stat intr-o coloana vreo 20 de minute, mergand doar cu a intaia, am simtit miros de ambreiaj,dar nu am bagat de seama. Mai tarziu am observat ca pleaca destul de greu cu a intaia,trebuia accelerata pe la 1500-2000, semana cu o benzinara la plecare. Daca nu acceleram murea motorul. In rest, nu agata la alte viteze,nu se aud sunete ciudate,nu ramane blocata pedala. Ce ar putea fi mai exact? Multumesc!
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Sunt doua probleme distincte. Prima este de motor , trebuie sa turezi ca sa aiba putere , a doua este legata de ambreiaj , posibil sa fie discul dus , el fiind doar element de frictiune la masinile cu volant bi-masic cum este masina ta . Mirosul de "ambreiaj " este de fapt mirosul de ferodou ars de le discul de ambreiaj . Daca ai frecat mult ambreiajul intr-o coloana se poate sa de putin miros de ars. DAca mirosul persista inseamna ca incele sa nu-si mai faca treaba si trebuie schimbat , impreuna cu ce mai este de schimbat pe acolo , vezi cand dai jos cutia ca altfel nu se poate schimba .
     
  3. Cristian O

    Cristian O 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Mesaje:
    7
    Salut ,

    Eu patesc mereu asa la un Tiguan de la serv ...dar a doua zi isi revine ,probabil cand se raceste ...cel mai corect mergi la o constatare dar inainte du-te pe autostrada si vezi daca iti patineaza
     
  4. Mihai Negrea 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2018
    Mesaje:
    5
    Nu patineaza,cand e rece merge sa plec cu ea din ambreiaj,daca merg vreo 10 minute dupa aceea necesita neaparat acceleratie. Ma gandesc sa nu fie ceva legat de roata.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare