1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Problema lumini (interior/faruri/stopuri)

Discuție în 'Skoda Superb' creată de nt.lupu, 15 Feb 2010.

  1. Panait Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2019
    Mesaje:
    3
    La multi ani tuturor, sant nou pe aici si va cer un sfat legat de semnalul dr.fata care ramane permanent aprins la skoda superb 2014 ce ma sfatuiti, exista vreo procedura sau verificare.Va multumesc.
     
  2. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Adica becul galben de la semnalizare?
     
  3. Panait Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2019
    Mesaje:
    3
    Da ramane permanent si cu motorul oprit si masina inchisa restul functioneaza perfect.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Dec 2019
  4. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.632
    Locație:
    Bucuresti
    Ai cumva csenoane chinezesti pe masina ?
     
  5. Panait Adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2019
    Mesaje:
    3
    NU CITA,ultimul mesaj!
    No
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Ian 2020
  6. Cristea Robert 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2018
    Mesaje:
    2
    Buna ziua . Am si eu probleme cu modulul confort , dar nu stiu cum pot ajunge la el fara sa stric ceva .
    Imi poate recomanda cineva un site ( link ) de unde pot descarca un manual de reparatii sau ceva care sa arate locul in care trebuie intervenit ?
    Masina mea este un Superb din 2005 . Va multumesc .
     
  7. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.632
    Locație:
    Bucuresti
    Este sub picioare;le soferului. DAr ce probleme ai ?
     
  8. Cristea Robert 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2018
    Mesaje:
    2
    Mi se incuie si descuie usile aleatoriu , luminile de la interior nu se mai sting progresiv la inchiderea usilor .
    Am inteles ca sunt mai multe fire care pleaca de la modul si din cauza umiditatii este posibil sa se corodeze .
    Nu stiu cum sa desfac mocheta de la picioare .

    Gasesc undeva un manual de reparatii care sa-mi indice ce anume trebuie sa demontez si cum ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Feb 2020
  9. Silnik 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2020
    Mesaje:
    2
    Salut, Ai rezolvat cumva? Am aceeasi problema. Multumesc
     
  10. Angelo26gr 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2020
    Mesaje:
    2
    Buna ziua. M-am uitat prin acest post, legat de problemele luminilor de interior, dar nu am gasit o rezolvare la problema mea: Imi functioneaza luminile la usi (mai putin cea din spate dreapta) , la oglinzi, la scaune,la pedalier si cel de la pasager dreapta fata, plafoniera fata si spate stanga nu functioneaza. Am schimbat cu alte becuri noi...nici cel mai mic semn!!!
    Mentionez ca sunt detinatorul unei Skoda Superb 1.
    Aveti vreo idee unde as putea umbla/cauta pentru a rezolva problema?!
     
  11. rTz299

    rTz299 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2019
    Mesaje:
    5
    Locație:
    Bucuresti
    Vorbeste cu un electrician sa-ti refaca legaturile de la firele care vin in calculatorul de comfort ... nu trebuie schimbat. Aceeasi problema am avut si s-a remediat . calculatorul de comfort este la picioare la scaunul soferului, dar cel mai probabil s-au oxidat cablurile de pe podea din spatele scaunului.
     
  12. Angelo26gr 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2020
    Mesaje:
    2
    Ok. Multumesc frumos!
     
  13. Legio Noire 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2020
    Mesaje:
    4
    Salut, am o Skoda Superb 2 din 2011 si am observat ca nu mai functioneaza lumina de la picioare de pe partea soferului (cea de langa mufa de diagnoza). Restul luminilor functioneaza (footwell lights). Am scos lampa si am verificat becul, nu e ars, nu are contacte imperfecte. Am cumparat un bec nou si l-am montat si tot nu functioneaza. Precizez ca lumina respectiva nu se aprinde nici cand deschid usa, desi restul luminilor se aprind. A mai patit cineva asta? N-am apucat sa masor daca am 12V pe mufa care alimenteaza lampa respectiva, am sa fac si asta. Dar daca nu am 12V acolo cand celelalte lampi sunt aprinse ce pot face? N-am pus diagnoza pe ea si nici nu stiu daca nefunctionarea unei lampi interioare apare pe diagnoza daca becul nu e ars. Exista posibilitatea sa fi fost anulata doar lumina aia din soft?

    Mentionez ca am incercat din meniu sa activez/dezactivez footwell lights sau sa incerc cu diferite intensitati; functioneaza la toate celelelate trei locuri, doar la sofer nu merge. A mai patit cineva ceva similar si daca da, cum s-a rezolvat? Firul pare sanatos, mufa nu e oxidata.
     
  14. Cristibest

    Cristibest 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2020
    Mesaje:
    1
    Am și eu o întrebare pentru cine se pricepe va rog
    Am.un superb 3 ,are din fabrica faruri simple halogen si vreau sa pun faruri bi xenon led pe semnalizare și pe poziție .Intrebarea mea este dacă cumpăr faruri led cu calculatoare cu tot, daca le montez pe masina, Screenshot_20210207-182022_Chrome.jpg merg asa sau trebuie sa umblu și în soft la masina sa le citească.... are cineva o idee MULTUMESC ANTICIPAT
     
    narcis2 apreciază asta.
  15. Cristian Blecky 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2021
    Mesaje:
    1
    Salut. De curând am achiziționat o Skoda Superb 2008. Am observat ca de curând nu mai se ridica lumina în faruri la nivel,pe faza scurta îmi bate foarte jos. Am verificat senzori spate fata ambii de pe partea stânga.aveti idee ce ar putea sa fie??? Mulțumesc
     
  16. sorin 75 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2019
    Mesaje:
    1
    Salutare! Îmi poți spune cum ai rezolvat această problemă. A apărut și la mine recent. Tot Octavia 2 FL și aceleași simptome.
    Mulțumesc!
     
  17. rTz299

    rTz299 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2019
    Mesaje:
    5
    Locație:
    Bucuresti
    Screenshot_20210621_215146_com.android.chrome.jpg Screenshot_20210621_215146_com.android.chrome.jpg
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Iun 2021
  18. elonaM 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2021
    Mesaje:
    1
    Buna seara cum se chimba becul de pe faza scurta la skoda superb 3(bec D3S)
     
  19. Catalincr 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2020
    Mesaje:
    1
    Salutari tuturor!. Va solicit ajutorul cu oarece "disperare" deja. De curând, am achiziționat o Skoda Superb 2009 ,xenon adaptiv. Este vorba despre " Cornering light(AFS) Failure Owner"s manual+ eroarea bec ars in bord". La aprinderea farurilor, acestea nu schiteaza nici o miscare si bat cativa metri in fata seara. Am tot fost pe la cativa mecanici,electricieni, vreo 3 diagnoze unde singurele raspunsuri au fost ca; " Nu comunica cu farurile si nu apare nici o eroare"(de aceea nu am nici ce eroare posta). Macar o idee ceva, sa stiu cu ce sa incep. Am primit sfat sa schimb farurile, dar pana acolo, poate ma puteti indruma sa incerc sa schimb ceva modul, senzori, care ar fi mult mai ieftin decat farurile. Daca , de exemplu, un modul comanda far este defect, de la farul stanga, atunci nu va funtiona nici farul dreapta? Incerc sa adun informatii cat mai utile si am tot citit, dar nimic aplicabil in situatia mea. Orice raspuns sau sfat de care ma pot ajuta este mai mult decat binevenit. Multumesc anticipat.

    Am uitat sa mentionez ca proiectoarele se aprind la viraj dreapta, respectiv stanga.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2022
  20. Habravan 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2022
    Mesaje:
    1
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare