1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Am luat 4 jante din aliaj, originale Skoda, cu tot cu gume Dunlop- 185/60 R14.
     
  2. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Bravo tie!Acum ramane sa.ti procuri cauciucurile de iarna.
     
  3. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Cele de iarna le-am avut pe masina pana acum.
     
  4. Fekete Antal 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2015
    Mesaje:
    13
    Bună seara.
    Îmi puteți scrie vă rog ce mărimi aveți la JANTE in afară de cele de 14" pe Skoda Fabia 1. Mă interesează mărimile pe care aveți şi omologare (sper că m-am exprimat bine ).
    Miar place ceva de genul ca şi în poza ataşată...
    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Mai 2015
  5. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Conteaza ce ai tu in C.I. scris ca si dimensiuni.
     
  6. Fekete Antal 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2015
    Mesaje:
    13
    165/70 R14 81T am scris.. Să înțeleg că dacă aş merge la RAR mi-ar mai aproba şi alte dimensiuni în funcție de ce este scris in CI?
    Momentan o am înmatriculata cu numere nemțeşti şi urmează să o înscriu acasă. De aceea întrebam de jenti ca mi-am găsit ce miar place dar dacă spui că este în funcție de datele de pe CI este posibil să numi fie bune (degeaba îmi plac mie).
     
  7. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Sunt jante nu jenti!! Probabil o sa ai si pe R15.Dar cu cat creste diametrul o sa ai costuri si mai mari.
     
  8. Fekete Antal 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2015
    Mesaje:
    13
    Aha... merçi de răspuns. ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mai 2015
  9. Akos Bronze Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Mesaje:
    215
    Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Eu am trecute in carte la masina din semnatura jante pe 14" si pe 15".
    Pe 14" am 185\60\14 iar pe 15" 195\50\15.
    Skoda fabia vrs are si pe 16".
     
  10. Fekete Antal 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2015
    Mesaje:
    13
    Merci Akos!
     
  11. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Astazi am gasit roata de pe partea soferului putin lasata si la vulcanizare tipul de acolo a vazut un cui infipt in cauciuc. Mi-a pus un fel de snur in locul cuiului, i-a dat foc pana s-a topit si mi-a zis ca mai rezista mult si bine asa.
    E ok sa las cauciucul asa sau trebuie sa am in vedere schimbul celor de pe fatza cu altele?
     
  12. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Am avut snur dar tot rasufla..incet dar rasufla.Era mai bun un petic.
     
  13. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Se poate pune si petic?
    Cum ? Pe interior?
     
  14. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Da,pe interior.
     
  15. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Incet incet ne apropiem de sezonul rece si trebuie sa-mi iau anvelope de iarna.
    Cum piata e supra-saturata de oferte si modele, am o lista de anvelope de iarna care s-ar incadra in bugetul propus.
    Pentru ca mi-e foarte greu sa ma decid as vrea si parerea celor care au sau au avut urmatoarele modele:

    1. Barum Polaris 3 http://anvelope-discount.ro/anvelope/anvelope-turism/anvelope-barum/polaris-3/iarna/18560/r15/84t/6183
    2. Fulda Kristal Montero 3 http://www.vadrexim.ro/anvelope-iarna-185-60-r15-fulda-kristal-montero-3-84t.html
    3. Uniroyal MS Plus 77 http://www.automarket.ro/anvelope/uniroyal-ms-plus-77-185-60r15-84t.html
    4. 4. B.F. Goodrich http://www.vadrexim.ro/anvelope-iarna-185-60-r15-bf-goodrich-g-force-winter-84t.html
     
  16. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    si anvelopele de zapada sunt dedicate pentru anumite tipuri de conditii . Unele sunt mai bune pentru zapada , altele pentru polei si altele pentru asfalt curat si inghetat.
    Din cele trei , daca nu mergi la viteze mari si vrei efectiv tractiune , Barum. Nu am avut dar ma pricep bine la judecat un profil . Celelalte mentionate de tine sunt bune ca si anvelope , dar se adreseaza mai mult deplasatului in conditii de zapada mica sau deloc si fleasca sau conditii mixte.
    anvelopele de zapada trebuie sa fie mai aerisite . cu cat anvelopa este mai compacta , cu atata tinde sa patineze peste zapada compactata de greutatea masinii.
    Nu as lua Uniroyal si Fulda din cauza ca au profilul prea compact.
    Urmatorul pe lista preferintelor ar fi BFG . Profilul este unul utilizat frecvent la anvelopele de iarna iar firma este una renumita .
    Dupa profil , la prima zapada , aia moale si alunecoasa , te-ai descurca mai bine cu BFG , dar daca zapada se aseaza si autoritatile uita sa o mai dea , Barum te-ar scoate din necaz mult mai bine .
     
  17. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
  18. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    polaris 3 neninica! mergi la arat cu alea. si nu cvred ca iarna faci raliu...

    efa982,omul are de dat in jur la 200 ron/anvelopa.ce spui tu sare bine de 200...
     
  19. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Da, am omis sa spun ca 85% din timp le voi folosi exclusiv in oras servici-acasa (aprox 10 km) mai fac cate un drum in afara ...Timisoara, Deva, pe munte daca merg 1 data pe sezon sa iau aer dar nu mai mult ca nu-mi place.
    Imi place sa conduc exact in limita regulamentului, nu fac raliuri si drifturi, mers frumos.

    P.S. alte variante mai scumpe nu ma intereseaza si cred ca am ales varful de gama in pretul asta.
    Imi place profilul celor de la BFG si tot timpul am spus ca trebuie sa mi le cumpar odata desi instinctul imi spune ca Barum Polaris 3 ar putea sa fie cele mai bune dintre cele 4 :)

    ---------- Post added at 06:28 PM ---------- Previous post was at 06:16 PM ----------

    Ah si am mai uitat sa spun ca pana acum am avut Barum Quartaris all-seazon, timp de 4 ani mers cu ele tot timpul, nu am avut nici o problema iarna indiferent cata zapada a fost si am fost si pe munte de 1-2 ori cu ele, nu am ramas niciodata inzapezit sa nu pot sa ies.

    ---------- Post added at 06:34 PM ---------- Previous post was at 06:28 PM ----------

    Diferentele sunt mici si chiar nu conteaza in cazul de fata pentru ca intre cea mai scumpa si cea mai ieftina este vorba de 100 lei.
    Am gresit eu ca am pus pretul, pe mine m-ar interesa care ar fi mai potrivita in cazul meu.
    Alte variante nu ma intereseaza pentru ca imi depaseste bugetul.

    ---------- Post added at 06:38 PM ---------- Previous post was at 06:34 PM ----------

    Mie mi se pare destul de aerisit profilul la Uniroyal, cu santuri largi prin care poate sa treaca apa si fleasca de pe sosea.
     
    Ultima editare: 26 Sep 2015
  20. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    revin:daca O SINGURA DATA te salveaza alea polaris,inseamna ca ai facut afacerea vietii tale!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare