1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zumzet/vibratie intre 50-70km/h

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Hfelix, 30 Iun 2020.

1. Hfelix 1st Gear Member

Locație:
    Cluj
    Salutare
    Nu cred ca e o noutate acest subiect, dar din ce am cautat nu prea am fost lamurit.
    Am o Octavia 1.2 tsi 110cp din 2015, Am observat ca intre viteza 50-70 km/k apare un sunet mai puternic, un zumzait, vibratie, nu gasesc exact cuvantul acum. La viteze mai mici sau mai mari de cele descrise zgomotul dispare. Cauciucurile sunt noi si jantele la fel.
    Dupa ce am tot investigat am auzit urmatoarele teorii:
    1) rulment roata;
    2) planetara;
    3)capete de bara, bucse;
    4) aerul care la aceste viteze face sa vibreze ceva parti din caroserie.
    5) cauciucuri&jante;

Daca a avut careva acest incident va rog sa-mi lase un mesaj. Sunt tare curios. Ideea ca o sa o duc la reprezentanta dar nu as dori sa schimb prin eliminare jumatate din masina.

Ultima editare de un moderator: 4 Iul 2020
  2. genys 1st Gear Member

Locație:
    Focșani
    salut.. am postat si eu ceva asemănător.. la mine a fost rulment fata stanga. Fa un test pe un drum drept ca la jaloane.. virezi din scurt stânga.. dreapta. Daca la viraj stanga se aude pe dreapta si invers.. e rulmentul.. zic.

Hfelix apreciază asta.
  3. Hfelix 1st Gear Member

Locație:
    Cluj
    Salut
    Mersi fain. O sa incerc azi sa vad care-i treaba.

Distribuie pagina asta