1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Unde ne intretinem masinile?

Discuție în 'Intretinere' creată de skrazvan, 9 Apr 2020.

1. skrazvan 1st Gear Member

Salut dragi colegi,

Intrebarea pe care o adresez ar fi urmatoarea: la ce ateliere de detailing duceti masinile atat din Bucuresti cat si din tara, ce parere v-au lasat, argumente pro si contra din experienta voastra cu aceste ateliere? E mai bine sa o cureti acasa sau e chiar necesara deplasarea la un astfel de centru ?
    De ex: eu am o skoda rapid achizitionata in urma cu aprox. un an de zile, masina a fost intretinuta corespunzator, dar au aparut niste zgarieturi pe caroserie, relativ superficiale. Se merita sa o duc la un polis sau e prea noua masina? ma gandesc sa nu afecteze vopseaua.
    Va multumesc!

2. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    skrazvan
    Bine ai venit alaturi de noi.
    Eu am facut un polish in urma cu 3 ani si 6 luni care a costat 600 lei (aproape dublu fata de altii) de care sunt extrem de multumit. Si azi dupa ce spal masina are un luciu demential. Nu stiu ce materiale au folosit exact. Stiu doar ca au curatat toata vopseaua cu argila dupa care au mai folosit 2 sau 3 materiale. Operatiunea a durat peste 6 ore asa ca masina a ramas de pe o zi pe alta la ei.
    Oferta lor in acel moment era polish cu ceara 600 lei sau cu materiale nano care era la 900lei. Cand am luat masina am fost suparat ca nu am ales nano, avea rezultate ptr. 2 ani fata de ceara cu 6 luni.
    Sincer a meritat deplin ceea ce mi-au facut la masina. Baietii care s-au ocupat de toata treaba sunt o firma relativ mica si retrasa din Baia Mare.
    Mentionez ca am avut niste lovituri de pietre unde a sarit vopseaua. Am pus cu o pensula fina vopsea in acele ciobituri dupa care am corectat cu smirghel extrem de fin pana la nivelare. Urmele ramase erau de matuiala. Nimeni pe unde am incercat nu mi-au garantat ca va iesi treaba bine. Ei au incercat si au spus ca iese. A iesit minunat.
    Despre Service Avram Auto SRL - Baia Mare, str. Dumbravei, nr. 1. tel. 0730105928 vorbesc si merita pe deplin mentionati aici. Dumbravei nr. 4.JPG

Am uitat sa mentionez faptul ca baietii mai ofereau o varianta extrem de scumpa, nici nu mai stiu cat era, ceva ceramica pesta vopsea. Spuneau ca e o tehnologie folosita de producatorii de masini de lux.

3. Ionut02

Ionut02 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut, este bine sa nu abuzezi de polish pentru ca tot ce face este de a diminua stratul de lac al masinii, momentan masina ta este relativ noua deci polish acum nu se merita. De curatat o poti curata si acasa, eu ma ocup cu detailing si iti pot recomanda anumite produse bune, pentru fiecare buget, cu care te poti descurca si de acasa, cu mainile tale, chiar iti va placea sa iti ingrijesti propia masina si vei avea mult mai multa grija cu ea pentru ca tot este munca ta. Deplasarea la atelierele de detailing este absolut necesara atunci cand masina prezinta un grad foarte ridicat de murdarie, sau, daca nu ai ce face cu banii. Daca ai nevoie de ceva, lasa-mi un PM si te ajut cu mare placere.

4. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Cred ca e important sa facem o mentiunea, pentru ca nu toata lumea face diferenta intre polishare si ceruire. Sunt 2 chestiuni diferite. Operatia de polisare este defapt operatia de ''uniformizare'' a suprafetei lacului sau vopselei dupa caz. Este o operatie ce se efectueaza cand e necesar chiar si intre straturile de vopsea (in timpul vopsirii) pentru obtinerea unui vopsit desavarsit.
    Ceruirea este operatia de incarcare a finelor zgarieturi, dupa care se face lustruirea.
    Sunt cazuri in care polisarea nu are rost. Exemplu: masinile noi. Dar ceruirea, aplicarea unei tehnologii nano sau chiar ceramice pentru cine doreste se poate face si e chiar recomandat.

Ultima editare de un moderator: 11 Apr 2020

Distribuie pagina asta