1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ulei cutie viteza

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de Ionut.7, 7 Oct 2017.

1. Ionut.7

Ionut.7 1st Gear Member

Salut :sos: Imi poate spune cineva cat ulei necesita cutia de viteze la un schimb Skoda octavia 1 1.6mpi ?
    :respekt:

2. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Ionut.7
    Daca doresti asemenea informatii trebuiei sa oferi datele masinii: an fabricatie, tip motor (AEE, AEH, AKL, AVU sau BFQ) cutie de viteza manuala sau automata.

Ionut.7 apreciază asta.
  3. Ionut.7

Ionut.7 1st Gear Member

Salut! Skoda octavia 1U2 1.6 mpi
    An 2002 AVU cutie manuala 5 trepte.
    Ce tip de ulei si cata cantitate ?

4. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    75W90 sintetic si intra 1,7 litri.

Ulei cutie.JPG

Universalis și Ionut.7 apreciază asta.
  5. Ionut.7

Ionut.7 1st Gear Member

Mersi !
    Are vreo importanta sa fie GL4 sau pot baga si GL5?

Cand este motorul rece merge f bine,dupa 20-30 km imi intra f greu in treptele 1-2.
    Schimb uleiul si dupa sa vedem.

Ultima editare de un moderator: 10 Oct 2017
  6. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Eu as folosi acest tip de ulei: https://www.motul.com/ro/en/products/motylgear-75w90
    Dar e bun si acesta: https://www.motul.com/ro/en/products/gear-300-75w90
    Tu decizi care e mai OK ptr. tine. Oricum inlocuirea uleiului nu va rezolva problema descrisa de tine.
    Recomand sa verifici cursa efectuata de parghia de la ambreiaj (pe cutia de viteze) daca merge pana la capat la apasarea pedalei de ambreiaj.
    Asta in prima faza.
    Dar aceste lucruri nu se repara povestind pe forum. Sunt chestiuni care pot fi facute de o persoana cu ceva cunostinte si abilitati mai avansate de mecanica.

Little Big apreciază asta.
  7. Universalis

Universalis Bronze Member

Salut!
    Ma poate ajuta un coleg care are ETKA sau alt program, cu un cod pentru uleiul de cutie de viteze manuala 5+1 DUU, masina din semnatura?
    Am sunat la reprezentanta si mi-a dat un cod G052512A2 zicand ca nu stie specificatia API GL pt acest ulei, ca uleiul nu se schimba bla bla bla si ca merge si la cutii automate si manuale, rezolvand si problema cu agatarea la introducerea in tr a 3-a de viteza (nu am probleme cu a 3a, la a 2a agata un pic).
    G052512A2 am gasit ca este mineral, nu trebuie sintetic?
    Multumesc!

8. Universalis

Multumesc colegilor.
    Revin cu noutati dupa schimbul de ulei cutie viteza.
    Uleiul scos era foarte subtire, maroniu dar nu prea inchis, cu o pelicula albicioasa pe deasupra.
    Uleiul are codul de mai sus si au intrat 1.7 litri.
    Acum schimba muult mai bine, nu mai agata la introducerea in trepte.
    Cine are probleme cu cv, recomand schimbul uleiului prima data, mai ales daca nu se stie cand a fost schimbat.

9. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Universalis
    Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema. Pelicula albicioasa nu era altceva decat apa formata din condensul repetat. ;)
    Acesta este uleiul (cutiile DSG sunt defapt cutii de viteze manuale cu robotizare pusa la ele) si poate fi cumparat de pe autokarma:

Capture.JPG

Universalis apreciază asta.
  10. Universalis

Multumesc, m-am documentat inainte si am rezolvat.
    Mai postez aici prin ce probleme trec cu masina si rezolvarea lor ca sa fie de ajutor si altora si eventual, sa nu mai depinda de mecanici, despre care...no comment. Bineinteles, nu generalizez, sunt si mecanici buni dar sunt foarte putini.

PS: uleiul l-am cumparat de la reprezentanta, la tel. mi-au spus ca e 60 de lei litrul si cand am ajuns la ei nu il aveau pe stoc (alt cod), mi-au dat uleiul asta G 052 512 A2 cu 85/litrul; fiind acolo l-am luat asa chiar daca am pierdut 30 de lei, asta e.

11. @Bucluc 1st Gear Member

Eu am pus uleiul de mai sus acum 2 ani si s-a simtit o mica imbuntatire. Adica la rece, iarna intra in cutie mult mai lejer fata de cand era cu uleiul vechi.
    Recomand doar ulei original avand in vedere ca are un pret decent.

12. Florin Stroe

Florin Stroe 1st Gear Member

Salut tuturor! Am o SKODA OCTAVIA I COMBI (1U5) 1.6 BENZINA 102 Cai, cod motor BFQ, cu cutie automată și vroiam să întreb dacă se schimbă uleiul la cutia de viteze și filtrul dacă are. Adică e recomandat sau nu și de ce. Mulțumesc anticipat!

13. Universalis

La orice tip de cutie de viteze se schimba, mai ales la cea automata.

14. Ykes 1st Gear Member

Salut,
    Skoda octavia 1,2004,motor 2000 benzina,116 cai. Cutie de viteze automata in 4 trepte. Vreau sa schimb uleiul si filtru la cutie.
    Ce ulei este recomandat si cati litri?
    Multumesc.

15. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Cutia nu are nici un filtru .

16. Ykes 1st Gear Member

Screenshot_20200128_124746_com.android.chrome.jpg eu am găsit asta

Ce ulei si cati litri,te rog.
    Multumesc.

Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2020
  17. Ionut02

Ionut02 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut Ykes, capacitate: 5,3L. Ulei preferabil OEM, nu stiu sa iti spun codul de ulei aferent cutiei tale, dar cantitatea de ulei este sigura.

Distribuie pagina asta