1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ulei cutie manuala

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Alex512, 9 Aug 2019.

1. Alex512 1st Gear Member

Salutare !
    Am o Skoda Octavia 2 (1z3) motor 1.6 (75KW/102CP) an 2004 si am nevoie de ajuta in privinta uleiului de transmisie ( Manuala) . Uneori schimb greu vitezele si ma gandesc ca ar trebuii schimbat uleiul deoarece in ultimii 5 ani nu a a fost inlocuit si cred ca si-a pierdut din proprietati. Ma puteti ajuta cu un ulei potrivit pentru acest model ? M-am uitat pe cateva site-uri si am vazut ca este compatibil si cel 75w-80 dar am unele nelamuriri. Daca ati schimbat si voi si aveti vreun sfat . As vrea sa il comand deoarece prin service-uri sunt sigur ca e mult mai scump si nu vreau sa arunc banii . Multumesc !

2. Universalis

Universalis Bronze Member

Am schimbat uleiul la cutie, te sfatuiesc sa suni la reprezentanta. Mai mult ca sigur, cand o sa auda ca ai ceva probleme cu schimbatul vitezelor, o sa-ti recomande uleiul asta G052512A2, mie mi-a rezolvat cu agatatul in viteza a 2-a.
    PS: pune doar ulei original.

Alex512 apreciază asta.
  3. Lucian Popa 1st Gear Member

Confirm, codul cutiei este FVH, codul uleiului pentru FVH este G 052 512 A2.

4. mariusymc

mariusymc 1st Gear Member

La cutia in 6 trepte HDV, ce ulei trebuie si ce cantitate? Multumesc anticipat.

5. Sebas7 1st Gear Member

Salut.
    Trebuie schimbat uleiul la transmisia manuală? Eu am cerut un pret de la reprezentanță pentru schimb și mi-au răspuns că acesta nu se schimbă.
    Am Skoda Octavia 2 MPI din 2006.

6. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Sebas7
    Daca doresti sa folosesti masina mai multa vreme schimba uleiul din cutie. Iar cel din motor inlocuieste-l la 15.000 max. Nu te uita la recomandarile producatorului. Are tot interesul ca masinile dupa ce ies din garantie sa pice pe capete. Economia de piata!

Lucian Popa apreciază asta.
  7. Lucian Popa 1st Gear Member

Producatorul spune ca nu se schimba (in conditiile duratei normale de viata a masinii), dar cum la noi e obiceiul sa se foloseasca masina si peste 200000 km /10 ani, e bine sa schimbi uleiul la fiecare 100000 km.

8. Lucian Popa 1st Gear Member

9. Ionut02

Ionut02 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Cod ulei OE pentru 6 trepte manuala: G05512A2

Distribuie pagina asta