1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre uleiurile de motor si nu numai

Discuție în 'Intretinere' creată de turbojack, 6 Mai 2008.

1. RRS 4th Gear Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Nu se amesteca.

E bine sa incercati la revizii diverse marci de ulei, insa tipul sa fie acelasi...SAE etc. (puteti gasi info suplimentare la producatori)
    Eu am avut de la 75 000k incoace:
    Aral
    Mobil 1 US
    Castrol Edge
    Valvoline US

Cel mai ok mi s-a parut Castrol, iar Valvoline mi-a papat cel mai mult, desi am pus si un Prolong :(

Am trecut inapoi pe Aral, e pentru PD, si mi-a papat cel mai putin...data trecuta. motoru pare nitel mai zgomotos, atat. Senzatia poate fi placebo :)

2. vladutcristian

vladutcristian 2nd Gear Member

Locație:
    oradea
    multumesc de sfaturi

3. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    ma scuzati de off-topic dar ce inseamna "PD"??? po am mai vazut aceasta expresie dar nu inteleg ce inseamna..

4. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Aceasta abreviere vine de la Pompe Duse pentru motoarele diesel. Este o noua generatie de motoare ce au alt tip de injectie directa de combustibil.

5. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    cgadalean multumesc frumos:) imi cer scuze dar unele lucruri chiar nu le stiu...in general abrevierile termenilor mecanici le mai confund... scuze de :sign_ot:

no problem :beerchug:

Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2010
  6. cosmin_sn 1st Gear Member

salutare
    Eu am avut un seat cordoba sdi (are acelasi motor ca fabia sdi)si am facut cu el 148 000 km cu ulei aral 5w 40.Cand am vandut-o nu manca deloc si functiona perfect.

7. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Salut,
    Recitind posturile voastre de la categoria ulei/schimb ulei, etc, am remarcat in cateva posturi ca si servodirectia si cutia de viteze au nevoie de ulei.
    Cum nu ma procep, as dori sa va intreb cum/unde pot verifica nivelul de l servo si cutia de viteze.

Exista o tehnica ceva, sa pot constata daca uleiul de la servo si cutie este ok ca nivel/existanta?
    Am nevoie de aceste sfaturi de la voi, deoarece chiar imi place sa am grija de masina.

Merci,

8. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Uleiul de la servo se verifica prin desfiletarea capacului care se afla pe partea soferului intre baterie si far.
    Capacul are si joja pe el cu nivel min si max cand il desfiletezi vei putea observa ;)
    Lichidul din cutie nu mai stiu exact ori se schimba dupa 200.000km sau atunci se completeaza.
    Cativa prieteni au schimbat la masina uleiul din cutie ,au pus exact tipul de ulei recomandat de producator,dar acum in iarna la -20 grade le mergea greu maneta de la schimbator,ba la o pers intra chiar greu in 1 a.Eu n am schimbat uleiul din cutie la nici o masina inca,dar si pe frigurul mai sus mentionat mergea usor maneta ca si vara.

9. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Pippo iti multumesc mult pentru raspunsuri.
    Cand cobor la masina va fi primul lucru pe care il fac - verific uleiul de la servo.
    Inteleg ca, cu cel de la cutia de viteze, teoretic ar trebui sa nu am treaba deocamdata, din moment ce masina mea are 57 000 de km si schimabul vitezelor nu e o problema (intra normal in vitaze, indiferent de conditii, motor cald/rece temperaturi exterioare scazute/...wathever).
    La servodirectie ce fel de ulei se pune si ce anume recomandati (asta daca uleiul se poate cumpara din comert si daca schimbul/completarea se pot face "home made")?

10. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Din cate stiu, scrie pe capacul acela ce tip de lichid servo iti trebuie.
    Dar poti afla si la un magazin de piese auto.
    Daca vrei sa schimbi tot lichidul, nu stiu care e procedura sau cum se goleste instalatia.
    Completarea, normal ca se poate face home made, dar golirea instalatiei habar nu am, asa ca nu ma pronunt.

Ultima editare de un moderator: 6 Apr 2010
  11. dragos_extasy

dragos_extasy Bronze Member

Locație:
    focsani
    daca nu stii ce lichid de servo se pune nu e nici o problema..cand te duci sa-l cumperi de la piese auto iti va spune vanzatorul exact ce-ti trebuie.ti-as spune eu ca si eu am completat dar nu mai tin minte cum se numea si nici ce culoare avea.bafta

12. bituzone 3rd Gear Member

Locație:
    Sighisoara
    salut sunt si eu posesor al unei Fabii 1.4 16V si ma gandeam sa ii fac schimbul atat uleiului de motor cat si celui de cutie si lichidului de servo. Probabil ca voi apela si la sfatul celor de la piese auto. dar totusi...am parcurs tot forumul si vreau un raspuns exact nu ca daca papa sau nu eu vreau sa stiu daca voi ati cumpara o masina nemteasca si nu stiti ce ulei s-a bagat ultima data si avand in vedere ca acum suntem pe drumurile romanesti (ambalari), o masina cu 133320 km ce ulei ati utiliza?? 5w 40 sau 10 w40 nu ma intereseaza firma cred ca aleg aral. dar vreau sa stiu 5 sau 10

13. dragos_extasy

Locație:
    focsani
    la atatia km...bagai 10

14. bituzone 3rd Gear Member

Locație:
    Sighisoara
    ok asa ma gandeam si eu ...dupa ce fac miscarea ams a revin sa va spun rezultatul, ms..

15. Hypnotic

Hypnotic 1st Gear Member

Locație:
    Focsani
    Salut. Mi-am luat de curand o Fabia 1.2 HTP - AZQdin 2004 , si are 112.000 km . Vreau sa ii fac schimburile necesare , incepand cu ulei , filtre . Intrebarea mea este : cam cat ulei intra la un schimb ? Multumesc anticipat .

16. dragos_extasy

Locație:
    focsani
    cred ca in jur de 3 litri....dar nu sunt sigur.

off-topic:de unde esti din vrancea?sunt tot vrancean

17. Hypnotic

Hypnotic 1st Gear Member

Locație:
    Focsani
    Mersi de ajutor Dragos .
    Off : Din Focsani

18. bituzone 3rd Gear Member

Locație:
    Sighisoara
    am revenit cu reply deci am facut schimbul de ulei, in cele din coada i-am bagat Castrol 10 W40 magnatec, si filtru ulei de la MANN, merge ok nu imi face figuri totul imi pare lafel, am schimbat si filtrul de aer si trage parca totusi mai bine...am sa schimb si filtrul de benzina si probabil mai fac completari al cutie...daca e necesar...multumesc tuturor, toate cele bune.:superman:

19. costy1

costy1 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Schimb ulei CV

Salutare tuturor,
    Vreau sa schimb uleiul din CV insa nu stiu cati litri intra !! M-am uitat si in carte insa nu am gasit pe nicaieri. Stie cineva ?
    Am o Skoda Octavia Tour din 2004 si are 217 k la bord.

- Aici se vorbeste despre uleiuri.....
    - Te ajut eu dar zi si tu mai multe date... ce motor e ?

Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2010
  20. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Vreo 2 bidonase intra.:)) Bidonasul era de 0.5 litri,75W-90,si a mai ramas ceva in cel de-al doilea.In jur de 0.75-0.80 a intrat la mine,acum nu stiu la tipul tau de cutie de viteze.

Distribuie pagina asta