1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre uleiurile de motor si nu numai

Discuție în 'Intretinere' creată de turbojack, 6 Mai 2008.

1. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Stie careva ce tip de ulei e mai bun pentru motorul de 1.4 16v? Fostul proprietar mi-a spus ca el a folosit numai Mobile. Dar nu stiu de care:crying: Stiu ca suna cam stupid intrebarea dar e prima masina personala si nu prea stiu care e treaba. Pana acum am avut masina de la firma si aveam mecanic care se ocupa mereu de ea.:blink:

Ultima editare de un moderator: 5 Ian 2010
  2. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Din toate posturile din acest thread am inteles partea cu uleiul de motor... Dar nu am inteles cu uleiul de la cutia de viteze. Care-i treaba pana la urma? Se schimba sau doar se completeaza? Cineva a zis ca nu e bine sa-l schimbi ca-si pierde proprietatile...pai cel nou nu are aceleasi proprietati? Poate e chiar mai bun tinand cont de faptul ca e "proaspat".

3. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    ca ulei de motor aral sau castrol...in cartea masinii scrie ce ulei exact (numarul acela ex: 5w 40) daca nu ai cartea o gasesti aici pe forum.

4. Cosminbej 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Bughster, sa scrie pe bidon norma VW 502.00

5. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    pt motoarele pe benzina merg cele cu norma vw 502.00, 505.00 sau 501.01 , acuma depinde de nr de km , daca papa ulei sau nu.

6. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    De consumat ulei...nu consuma deloc...are o foarte mica scurgere...dar e mica de tot. Nu am vazut inca pata de ulei pe jos, dar am vazut pe sub masina, prelins pe motor. Aici la motor ma refer. Si are 112 000km

7. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Daca scurgerea are loc in spate catre habitaclu atunci poti verifica sa nu fie slabit separatorul de ulei(e piesa la care se leaga furtunul de pe partea stanga de la filtrul de aer) sau se poate sa ii fie distrusa garnitura. O verificare vizuala usoara se face pe rampa, altfel e destul de greu.

8. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Pai pe acolo se scurge. Oricum trebuie sa o ridic pe o rampa sau un elevator ca trebuie sa o duc zilele astea sa ii schimb uleiul la cutia de viteze si atunci o sa-l rog pe mecanic sa se uite si la scurgerea aia.

9. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Oameni buni, multumesc pentru raspunsuri...dar tot nu m-a lamurit nimeni cu uleiul din cutia de viteze... Trebuie doar completat sau se poate schimba? Si cati litri incap daca se poate si schimba?

10. speedx 1st Gear Member

Locație:
    Moreni
    cel mai bine mergi cu talonul la un magazin de piese auto si o sa-ti spuna ce ulei iti trebuie si ce cantitate,eu asa am facut si a fost nevoie de doar 200g, poti sa competezi sau daca vrei poti sa-l si schimbi,dar sa fie acelasi ulei

Ultima editare: 20 Ian 2010
  11. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    am schimbat si eu uleiul la cutia de viteze,am pus aral 75w-90,sa cunoscut imediat dupa ce l-am schimbat ,intra in viteze foarte usor.
    Au intrat aproximativ 2 bidonase a cate 0.5 l .Am dat 80 de lei pe cele 2 bidonase,aduse de cineva de incredere din Germania.
    FARA ADITIVI. ASA AU SPUS FOARTE MULTI MECANICI.FARA ADITIVI IN CUTIE.

12. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Aha. Mersi de raspuns. In sfarsit un raspuns la obiect. Spune-mi te rog...eu nu am pe cine sa-mi aduca din Germania, asa ca o sa cumpar de la noi... cum imi dau seama daca are sau nu aditivi? Scrie pe cutie? Mersi inca o data.

Asta ai folosit tu?

13. patratzel1988

Locație:
    Focsani
    Exact ala.La noi este ifetin,undeva la 30 de lei,am vazut.
    Cand am spus de aditivi,m-am referit sa nu ii pui decat ulei,fara "aditivi pt transmisie imbatranita" sau aditiv "long life"
    hai sa fim seriosi,ca daca schimbi uleiul din 150.000 in 150.000 nu e o avere.
    Pune ulei si atat.Sincer sa fiu,nu stiu pe unde se umbla sa il schimbi ca nu am fost prezent cand sa schimbat,stiu doar ca a fost urcata pe elevator.
    Toata chestia a durat 5 minute,si ma costat 20 de lei.
    Dupa ce se desface bidonasul ala,are un gat armonic care se trage afara,si il poti modela cum vrei tu sa iti intre acolo,si sticla aia devine ca o seringa.
    Spor la treaba si sper ca ti-am fost de folos.
    Cu respect.

14. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Mersi mult:beerchug: N-ai idee cat de folositor a fost tot ce mi-ai spus. E 20 de lei 0.5l...asa l-am gasit. Si zici ca intra doar 1l?

15. patratzel1988

Locație:
    Focsani
    asa imi aduc aminte,ca mie mi-a adus 2 bidonase de juma de litru,si a mai ramas cam 100 ml.ceva de genu.

16. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    uleiul de cutie pe care-l da programul e Castrol TAF-X. Specificatie API GL 4/5, VW 50150 75W-90. Nivel de umplere 1,9 l

17. Bughster

Bughster 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Am gasit pe net si scrie ca e realizat cu aditivi... Si mie mi-au spus unii mecanici ca nu e buna folosirea de aditivi la transmisie.

18. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    nu stiu ce zic mecanicii.... stiu ce zice programul facut de nemti dar daca asa zic romanii cei mecanicosi asta e. fiecare face ce vrea cu masina. eu ce pun pe masina e ce zice programul si nu ma zgarcesc la bani. piesele ieftine sunt si de proasta calitate. nu exista ieftin si bun. ieftin si de marca e fake !

Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2010
  19. patratzel1988

Locație:
    Focsani
    fratilor,cand am spus de aditivi,m-am referit la substante gen duralube,sa nu bagati.In cutie are voie doar uleiul.
    Colegu narok,ai perfecta dreptate,la mine a intrat 1.9 litri,am sunat acum mecanicul sa il intreb,am spus mai sus ca nu am participat fizic la schimbul de ulei.
    Imi cer scuze daca te-am indus in eroare Bughster.

20. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    @patratzel, colegul Bughster facea referire la uleiul indicat de mine. Castrol TAF-X contine aditivi ceea ce nu prinde la cutia de viteze. Asa o fi. Uleiul cu care s-a facut completarea la el pun pariu ca era de la mecanic. Las ca e bun si ala....
    inca ceva uleiul de la Aral e Getriebeoel 75w-90 si e echivalenta de la Castrol TAF-X.

Ultima editare: 21 Ian 2010

Distribuie pagina asta