1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre uleiurile de motor si nu numai

Discuție în 'Intretinere' creată de turbojack, 6 Mai 2008.

1. cristiani_2009

cristiani_2009 2nd Gear Member

pana la urma?

deci pana la urma sa raman la 5W40?(123700 km)

2. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Eu am 140000 si tot 5w40 folosesc,de la service mi au zis sa pun 10w40 daca incepe sa manance ulei.

3. cristiani_2009

cristiani_2009 2nd Gear Member

mersi

mersi mult de tot la toata lumea

4. giulian 1st Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    La un service mi-i s-a spus ca ei folosesc Mobil 5W30 si este bun si in cazul meu, deoarece are specificatiile tipului meu de motor. Exista 5W30 cu specificatiile tipului meu de motor? Si este bine acum (la 25000 KM) sa schimb tipul uleiului cand s-a folosit doar 5W40?
    Multumesc.

Ultima editare: 9 Noi 2009
  5. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    10w

Eu am trecut la 190mii la 10w-40 dupa ce m-am consultat cu diferiti cu toate ca nu consuma nici-un gram de ulei, pana la km astia puneam si eu 5w-40, am inteles ca daca motorul este mai uzat e recomandat sa se treaca la 10w.Astept pareri, pe curand.

6. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Da, ai perfecta dreptate, eu am 120000 si inca merge 5w-40

Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2009
  7. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    eu zic sa mergi tot pe 5w-40 , nu inteleg pt ce ai bagat cand mobil cand castrol. ramai doar pe unul si mergi pe ala . referitor la 5w-30 e bun si asta, dar cum am mai spus e bine sa mergi doar pe un anumit tip de ulei.

8. giulian 1st Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    Stiu acest lucru si de aceea v-am cerut sa ma ajutati sa aleg una din cele trei marci si tipul corespunzator motorului meu, iar ulterior sa mentin acest ulei. Stiu ca nemtii foloseau Aral pentru masinile lor (mai ales Skoda) dar astept sfaturile voastre.
    Eu acum am devenit proprietarul ei. Nu a fost vina mea; stiu ca trebuie sa te axezi pe o anumita marca de ulei si sa ramai pe ea. Reviziile au fost facute de catre vechiul proprietar la Mobel si probabil i-au pus ce aveau in momentul acela, fara sa fie stricti in acest sens si sa respecte foarte mult planul de service.
    Probabil la fel se intampla si acum. Chiar daca le-am prezentat planul de service, reprezentantul service-ului la care ma hotarasem sa merg mi-a recomandat 5W30 (probabil doar acest ulei il au). Oare vor accepta sa faca revizia in aceleasi conditii daca le aduc eu uleiul si filtrul care trebuie pentru motorul meu?
    Multumesc.

Ultima editare: 10 Noi 2009
  9. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    alege unul din cele 3, castrol, mobil sau aral. eu personal folosesc castrol , si celelalte 2 sunt de bune , marca o alegi tu, dar un 5w-40 e mult mai ok decat un 5w-30 , cel putin la pret :) . cumpara uleiul de unde vrei si mergi la service si iti vor face schimbul , nu trebuie neaparat sa cumperi de la ei.

10. giulian 1st Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    Din cate am citit si pe alte forumuri pentru motoarele pe benzina (deci cazul meu) sunt 2 variante de ulei: VW501.01/502.00 (adica un 5W40) sau un longlife VW504.00/507.00 (adica un 5W30).
    Mobil 1 Synt S 5W40 care este VW 502.00 are raportul calitate/pret foarte bun si e ok pentru motorul meu, deosebirea fata de 5W30 este ca acesta din urma e mai scump, schimbul tot la 1an/15000km fiind recomandat.
    Deci, 5W30 este mai scump dar mai bun decat 5W40, ramanand la latitudinea mea daca voi investi mai mult sau mai putin intr-un ulei (ambele fiind recomandate pentru motorul meu). Daca gresesc corectati-ma va rog.
    Multumesc.

P.S. Daca este recomandat pentru motorul meu 5W30 merita diferenta de pret fata de 5W40?

Ultima editare: 11 Noi 2009
  11. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Având în vedere situația actuala în care ne aflam doar tu poți decide ce investiții vrei sa faci în mașina, recomandările s-au făcut tu urmează sa decizi. De ce sa folosești un longlife mai scump dacă o sa-l schimbi o data pe an sau la 15000? Poți sa folosești liniștit 5W40 fără nici o problema.

12. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Ce am tras eu cu uleiul de la cutia de viteze....Nu mai imi intra cum trebuie in treptele 1 3 si a-5-a cateodata,si in marsalier agata. Deja ma interesasem de de o cutie de fabie de la nemti,de ambreiaj si intamplarea a facut sa ma trimita un amic sa ii i-au niste ulei de la magazinul de piese,si am ajuns acolo am cerut ulei,si respectivul vanzator m-a intrebat ce fel de ulei,si i-am raspuns aral,la care el cica,"aral aral,dar pt motor pt cutia de viteze ,pt ce anume" si atunci mi s-a aprins "martoru " in cap,ma rog,am luat uleiul prietenului meu,mi-am luat si eu 2 sticlute de cate 0.5.
    Acum parca ar vrea ea singura sa schimbe treptele de viteza.:):rolleyes:

13. recul 1st Gear Member

ulei

astazi am schimbat uleiul, la 57.000.am trecut de la castrol txt 5w40 la castrol edge 5w40. din motive independente de vointa mea, pur si simplu nu am mai gasit txt!!! oare se mai fabrica? oricum de acum inainte raman pe edge, dar pentru altii cu aceeasi problema. ganduri bune!

14. recul 1st Gear Member

revin cu impresii. se pare ca edge-ul e mai bun, motorul se accelereaza mai frumos si parca e mai silentios ...recomand!

15. MicuTZu83

MicuTZu83 3rd Gear Member

Locație:
    CRAIOVA
    TXT parca era cel 505.01 pentru PD, acum probabil se numeste altfel

16. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Chiar daca este Edge,specificatia 505.01 trebuie sa ramana pentru motoarele PD.

17. recul 1st Gear Member

505.01, asta e clar!

18. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Ca tot vorbim de ulei Am si eu o intrebare:
    Cum e mai bine sa se faca schimbul de ulei, cu ajutorul acelui aparat prin absorbtie sau pe la busonul baii de ulei?

19. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Parerea mea e ,ca e mai bine sa l lase sa se scurga pe la buson pt. ca se goleste tot.Cu ajutorul acelei pompe probabil mai ramane ceva in baia de ulei.
    Poate gresesc ....asta e parerea mea.:confused:

20. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Eu am stat langa masina la cele doua schimburi de ulei de pana acum facute prin absorbtie, ba chiar eu am pus uleiul ultima data in motor si dupa cat ulei a intrat as spune ca a fost curatat destul de bine

Distribuie pagina asta