1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre uleiurile de motor si nu numai

Discuție în 'Intretinere' creată de turbojack, 6 Mai 2008.

  1. ionut746

    ionut746 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Mesaje:
    9
    Locație:
    Suceava
    Salut. am pus ieri motul 10W40...pot sa spun ca toarce impecabil...(dupa 20.000km in care nu am reusit sa schimb uleiul). Recomand :) vedem in timp..revin cu info.
     
  2. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Uleiul de la VAG e facut de Quantum....uitati-va la o cutiile de ulei ....cel mai bun ulei de motor este cel care respecta norma masinii, marca e prea putin importanta
     
    Little Big apreciază asta.
  3. alexxutzu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Mesaje:
    30
    Pentru 1.6 FSI citisem prin mai multe locuri ca oamenii sunt foarte multumiti de Motul X-Clean 5W40 cu norma 502/505/505 01 ACEA C3. A folosit cineva de aici uleiul respectiv? Stiu ca in carte scrie norma 503 pentru benzina, sa inteleg ca si acest Motul se incadreaza in norma respectiva conform site-ului Motul de selectie ulei/tip auto/motor?
     
  4. bibicel

    bibicel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2017
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Bucuresti
    Am schimbat si eu de curand marca uleiului intrucat consuma mult si incerc sa vad daca reusesc sa mai temperez consumul. Am pus Motul Specific 5W30 norma ptr motorul meu. Acum astept sa vad. DEocamdata am doar 300 km facuti

    Daca si pe asta il mananca rau mai am o optiune la urmatorul schimb : Motul 8100 X-Clean+ 5w30 care se spune ca este foarte asemanator cu cel specific dar putin mai ieftin. 5w4o norma 504.00 nu gasesc la ei.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2018
    alexxutzu apreciază asta.
  5. alexxutzu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Mesaje:
    30
    Si eu as vrea sa renunt la 5w30 (castrol) tot din cauza consumului de ulei (nu am pierderi). Tot citisem despre Motul X-Clean 5W40 si am inteles ca este ok si pe 1.6FSI. Nu m-am lamurit cu acea norma 502 inca.
     
  6. bibicel

    bibicel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2017
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Bucuresti
    Uita-te in cartea masinii si ce norma scrie acolo numai aia sa bagi. Motul are ulei specific cu diferite norme special facut ptr grupul VAG. Respecta norma si vascozitatea din carte. Daca esti din bucuresti iti spun unde sa te duci sa faci schimbul de ulei chiar la un importator vechi de Motul. Uleiul este printre putinele care nu se falsifica. Este made in France. Mai exista si made Italy.
     
  7. alexxutzu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Mesaje:
    30
    In carte la mine scrie 503. Am inteles ca uleiul trebuie sa aiba minim 502 pentru tipul asta de motor. Voi incerca X-Clean pana la urma.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2018
  8. bibicel

    bibicel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2017
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Bucuresti
    Motul specific exista Norma 506.01,506.00,503.00 dar 0w30. Moțul x clean nu exista norma 503

    Dacă ești din București te duci acolo și băieții se uita in calculator și îți dau uleiul potrivit ptr motorul tău. Este pe strada Vespasian 16. Tel 0744362479 Mihai. Ptr schimb necesita programare sau îl cumperi și îl schimbi unde vrei tu.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2018
  9. alexxutzu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Mesaje:
    30
    NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Mersi mult pentru informatii! Stiu ca ce este peste 503 include si norma 503.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2018
  10. cryogent 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2011
    Mesaje:
    20
    Locație:
    Bucuresti
    Salut,
    dintre acesta si acesta
    care ar fi mai bun pentru o Skoda Fabia 1 Combi 1.9 SDI 2004 cu 230.000 km ?
     
  11. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2017
    Mesaje:
    38
    Care vrei tu e bun atat timp cat respecti norma de ulei care ai nevoie.
    Uleiul vag este facut de fuchs si quantunum asa ca e alegerea ta
     
  12. AlinCeaus 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2019
    Mesaje:
    25
    Salutate...sunt nou pe forum..si am.cumparat o Skoda Octavia 1 2006 1.9 ALH de la.o cunostinta cu 100 000km reali...si masina a stat ceva vreme pe dreapta...si as vrea sa-i fac revizia urgent si nu stiu ce Ulei este ok sa folosesc tinand cont ca are un nr mic de km..Eu am.folosit la.masinile.mele.pana acum Liqui Moly..ma gandeam.sa.folosesc TopTech 5w40 ce parere aveți? Multumesc anticipat
     
  13. bibicel

    bibicel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2017
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Bucuresti
    Ulei adevărat care nu este sigur contrafacut. Eu folosesc Motul. Iei normacspevifica ptr tine. Au si uleiuri facute special ptr motoarele vag. Daca ești din București mergi la importator direct pe str. Vespasian. Oamenii profesioniști. Poți face schimbul la toate lichidele și la ei acolo. Stai lângă mecanic.

    Citește puțin mai sus și vezi si telefonul de acolo
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2019
  14. AlinCeaus 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2019
    Mesaje:
    25
    Salut Revin cu o nelamurire Masina mea este 1.9 Alh din 2007 si ma uitam prin Manualul ei pentru a gasi norma Uleiului pe care sa-l pun si nu inteleg specificatiile acestea ,,Vehicule cu interval de service fix (QG0 , QG2) pentru schimbul de ulei si in tabel arata 2 categorii Ueli usoare cu spectru larg VW 505 00 cu exceptia motoarelor PD adica si VW 505 01 si Alta tabel ,,Autovehicule cu interval de service variabil QG1 pt schimb de ulei VW 506 00 la fel cu exceptia PD . si nepricepandu-ma m-am zapacit de tot...care sa fie norma Uleiului pe care sa-l aleg...Astept orice sfat multumesc anticipat
     
  15. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Sper sa te ajute
     
  16. bibicel

    bibicel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2017
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Bucuresti
    Pai e simplu: in mod normal bagi ulei ptr interval de schimb fix la 1 an ssu 150000 km. Dacă vrei un ulei mai bun care poate tine mai mult de 1 an și 15000 km atunci iei norma cu interval de schimb variabil. Mergi pe ulei făcut special ptr aceste motoare adică specific sau pe celălalt comun adică xclean. Asta dacă nu te încadrezi la motoare pd ptr care pui ce ulei este recomandat in carte ptr ele.
     
  17. AlinCeaus 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2019
    Mesaje:
    25
    Bun am.inteles.deci trebuie sa caut un ulei.cu Norma 505 00 sau 505 01 nu? Multumesc frumos incă odata colegu
     
  18. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    @bibicel 505.01 e norma superioara celei 502.00?Ma refer la motorul ALH?
     
  19. pulgatory

    pulgatory 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2019
    Mesaje:
    149
    Locație:
    BUCURESTI
    NU cita ultimul mesaj!
    salut little big spune-mi te rog pentru motoarele 2.0 tsi 190cp care este cel mai mai bun ulei care sa asigure o ungere totala a motorului indiferent de temperatura motorului ( adica iarna /vara )
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iun 2019
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Nu ma pricep dar nu as pune Castrol in veci..Ravenol,Motul,ceva exotic..cu norma corespunzatoare.Eu as pune intrebarea celor ce fac tunning auto.Dio Performance..Eric Paun pe facebook..Se pricep mai bine.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare