1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre uleiurile de motor si nu numai

Discuție în 'Intretinere' creată de turbojack, 6 Mai 2008.

1. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Eu i-as recomanda Motul.
    https://m.motul.com/ro/en/products/oils-lubricants/6100-synergie-10w40

Ultima editare: 13 Dec 2015
  2. Tiagoss 3rd Gear Member

nu am de ce sa ii fac segmentare doar ca mia papat 300 de g de ulei in 10.000 de km doar vreau sa trec pe 10w40 sa fac daca se schimba ceva daca motorul este un pic mai silentios.stiu ca motoarele mpi sunt problematice si am si avut o serie de probleme dar asta este bagam banuti si ne mai tine ceva timp.am sa incerc varianta lui micutzu 666.multumesc de ajutor

3. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Un ulei 10w40 este mult mai slab calitativ decat un ulei 5w40. In al doilea rand, un ulei 10w40 nu este mai gros decat un ulei 5w40. Un parametru important care difera este punctul de inghet, care in cazul 10w40 este mai mic decat la un ulei 5w40, ceea ce nu este bine pentru tara noastra in conditiile in care iarna, in unele zone, temperatura ajunge si la -20 grade Celsius.

4. Tiagoss 3rd Gear Member

Nu te contrazic deloc din ceea ce spui dar lam schimbat deja. Vedem cum se comporta si daca nu sunt multumit trec pe castrol inapoi

5. OctavianBR 1st Gear Member

Ulei 1.8T motor tip:ARX

fiind la inceput si putin neinformat ma intereseaza ce ulei sa pun intr-o:
    1.8 T 4x4 05.2001-05.2006 150CP 1781cm(cubi) hatchback motor tip:ARX.
    mentionez ca in prezent are 5-W30sau W40 liqimolli, in cartea masinii am citit ceva de 0-w30, dar avand in jur de 250.000 de km in bord se cam schimba situatia din ce stiu eu. Din ce stiu eu 0-w30 e un ulei de turatii si este folosit la motociclete. Astept sfaturi pareri pentru ca nu stiu ce sa cumpar.

6. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    In mod normal se baga uleiul dedicat si nu altul. Daca motorul este in stare buna , nu ai motiv sa schimbi specificatiile. Daca ai probleme si mananca ulei sau simti scaderi de putere ( desi aici este greu de diagnosticat corect din cauza ca masina are un rulaj destul de maricel si a mai si mers pe GPL ) , schimbarea specificatiilor uleiului este ca frectia cu apa sfintita . Nu se stie daca face rau , dar sigur nu face bine .

7. sosta 1st Gear Member

Locație:
    Galati
    Salutare tuturor membrilor!
    E primul meu post pe Club Skoda si incerc sa ma lamuresc intr-o problema: am o Fabia 1.4 16V BXW cu interval variabil de service (QG1), 166k km si in martie 2016 cand i-am facut primul schimb de ulei am ales Ravenol 15w40 ce respecta norma VW 502 (m-am gadit ca oricum nu o sa las uleiul 30k de km in motor si in plus am destul de des drumuri de 5 Km in oras). Dupa schimb motorul a devenit sensibil mai silentios. Zgomotul de culbutori s-a diminuat f. mult insa nu a disparut (la rece) - ceea ce ma face sa ma gandesc la km care nu cred ca sunt reali. Nu consuma ulei, in schimb s-a inegrit un pic. Acum am parcursi un pic peste 10.000 de km si am inceput sa ma uit dupa ulei pentru schimb. M-am uitat din nou in manualul masinii si am vazut ca ar fi trebuit sa folosesc ulei cu specificatia 504/507. Am gasit ulei cu specificatia asta insa toate sunt 5W30. Am mai vazut ca la Ravenol, LiquiMoly si Mobil, uleiul cu specificatie 504 are continut scazut de cenusa pentru protectia catalizatorului si evaporare redusa la temperatura ridicata pentru prevenirea consumului de ulei.
    Acum intrebarea: merg in continuare pe 502 sau trebuie sa iau 504? Nu e problema de o diferenta de bani sau de faptul ca ar trebui sa schimb uleiul la 15.000 in loc de 30.000 ci doar de a nu strica ceva la motor/catalizator ... Din cele 504 numai Mobil parca zice ceva de conditii grele de utilizare - drumuri scurte, parca era ceva cu 3000 XE.
    Multumesc pentru rabdarea de a citi postul ... e un pic cam lung :(.

8. JianuA 1st Gear Member

Ce ulei folositi la motoarele de 2.0 140cp bkd

Buna seara, am facut schimbul de ulei acum 5000 de km si deja i-am bagat 1l de ulei.. nu mi se pare ceva normal, mentionez ca am bagat castrol edge 5w30, masina are 285000 km. Si e cam zgomotos motorul. Ce ulei ma sfatuiti sa-i bag inafara de castrol edge.

9. T. Carmen Skoda Expert

Petronas syntium 0w40, varianta noua CoolTech.

10. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    La rulajul ala , motivele consumului de ulei sunt multiple. Semeringuri / ghiduri de supapa , uzura segmenti , injectoare care nu mai pluverizeaza , cilindri "butoias" , , uzura turbina , etc. Nu rezolvi problema doar schimband uleiul .

11. sosta 1st Gear Member

Locație:
    Galati
    Vineri am facut schimbul de ulei. Pana la urma am mers tot pe norma 502 si am pus LiquiMoly TopTech 4100 5W40. La rece motorul se aude un pic mai linistit acum. Din pacate cand am fost la schimb am gasit o pierdere de ulei. Mecanicul a zis ca trebuie schimbate o-ring-urile de la epurator :(.

12. rupert 1st Gear Member

Salutare tuturor!

Dețin un 1.9 TDI BXE 105 CP. Cumva, la cel mai recent schimb, s-a pus Castrol 5W30 (presupun, 507 00) în loc de 5W40 norma 505 01 cum știu că s-au făcut celelalte schimburi. Am realizat asta 9 luni (2000 km) mai târziu, când a fost necesară completarea (am adăugat ≅ 150 ml tot 5W30 / 507 00).

Risc să fac rău motorului dacă-l folosesc încă 3 luni (următoarea revizie) cu 507 00?

Mulțumesc mult!

Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2017
  13. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    5w-30 este ok pentru 1.9 TDI . Poti merge pe el fara probleme si la schimburile urmatoare .

14. rupert 1st Gear Member

Mulțumesc pentru răspuns!

Cineva îmi spunea că uleiul cu norma 507 00 ar putea crea mari probleme, în sensul că n-ar proteja motorul 1.9 BXE PD la fel ca 505 01.

Nu folosi quote la ultimul mesaj postat!

Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2017
  15. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Eu am BXE si am folosit doua schimburi de ulei vw 507.00 si mi s-a parut ca motorul merge mai frumos cu acest ulei. Chiar si cei de la reprezentanta ma indemnau sa folosesc 507.00 zicand ca este net superior vw 505.01, insa nu poti sa stii intotdeauna intentiile lor :) Mai toata lumea la care am intrebat m-a sfatuit sa merg doar pe 5w40 vw 505.01.

16. yoyuuu Junior Member

Recomandare ulei 2.0 TDI BMM

Salutare,
    Imi cer scuze daca am deschis un topic nou aiurea, insa nu am gasit deloc ce cautam si anume ce ulei sa folosesc la o Skoda Octavia din 2007 cu motor 2.0 TDI cod BMM. Din ce am vazut in carte, in Germania a fost folosit 5w30 insa nu stiu de care. Masina are 263.000 km in prezent.
    Sincer as vrea sa ma feresc de Castrol din diferite zvonuri , dar si prin faptul ca am avut inainte pe 1.9 TDI Golf 4 si trebuia sa completez destul de mult si nu avea un stil agresiv de condus. Am zis ca vreau sa incerc si altceva.
    Ce anume imi recomandati ?

17. bibicel

bibicel 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut
    La Octavia 2FL 1.8TSI DSG& care ulei ar fi mai bun intre Aral HighTronic 5W-40 VW 502 00/ 505 00/ 505 01 si Aral SuperTronic LongLife III 5W-30 VW 503 01/ 504 00/ 507 00 (meets the technical requirements of former VW standard 503 01) tinand cont ca masina papa ulei? Acum merge cu Castrol EDGE 5W30 VW502.00/505.01. Km la bord 50.000
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri

gpopa apreciază asta.
  18. andreeasil Guest

Cei din service-ul unde mergi in mod curent cu masina, te vor sfatui ce ulei e mai potrivit. Spor

19. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

Am si eu o intrebare ; A folosit cineva vreodata uleiul original vag ? si daca da cum vi sa parut? si inainte de a spune cineva ca uleiul vag este facut de castrol sa se gandeasca un pic ca poate e facut de castrol nu zic ca nu dar nu e castrol din ala facut in turcia china etc pt ca castrol face momentan ulei in 17 tari chiar si israel .posibil sa fie un castrol facut in germania si mai verificat un pic .Ca nu cred ca un producator siar sabota propria firma punand un ulei prost in bidoane originale si date catre reprezentante ca in reprezentante numai vag la bidon gri se foloseste mai sunt cazuri ca de la magzie pana la masina dispare bidonul de ulei original (gri) si apare bidon castrol (made in eu adic oriunde ) si mar interesa daca a pus cineva si cum este ca eu sunt mecanic am schimbat sute de uleiuri dar din asta vag inca nam avut pe mana si mar interesa sa pun chiar la masina mea skoda fabia 1.4 pentru ca acuma e greu sa nimeresti un ulei bun pt o masina toate sunt "bors" au cate 20 de norme ...astept un raspuns de la un cunoscator

20. T. Carmen Skoda Expert

Nu.
    Fuchs si Quantum produce uleiurile OE pentru VW.

efa982 și Sergiu Mecanic apreciază asta.

Distribuie pagina asta