1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre tempomat,montaj,etc..

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Black Daniel, 11 Noi 2008.

1. adyserv 1st Gear Member

Salut.
    Vreau sa montez tempomat si padela comenzi radio peo Fabia 2 2008 BZG. Din ce am inteles trebuie verificat la adresa 16 .In cazul meu nu am nimic acolo,deci presupun ca pe langa maneta de tempomat si cea de radio trebuie si calculatorul de coloana.Corect?
    Ce solutii am?

Lucian 48 apreciază asta.
  2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
  3. Adrian Florescu 1st Gear Member

Si a montat cineva tempomat pe octavia 3 fl (echiparea smart 2.0 TDI 150hp). ? Am intrebat la reprezentanta si au spus ca ar merge dar nu stie daca trebuie schimbat si calculatorul de coloana (cred ca asa se numeste)...nu si a pus nimeni pana acum la reprezentanta ploiesti.

4. Nedelcu Florin 1st Gear Member

Salutare tuturor!
    Detin o Skoda Octavia 2 facelift 2.0 TDI din 2011 si as vrea sa montez volan cu comenzi si pilot automat pe ea. Din ce am inteles trebuie schimbat calculatorul de coloana volan plus spira cablaj etc. Intrebarea mea este daca am calculatorul actual cu codul 5k0.... noul calculator highline pe care va trebui sa il montez trebuie neaparat sa fie tot 5k0..... sau pot monta si unul 1k0.... sau alte variante?

5. Lucian 48 1st Gear Member

Salut, sunt Lucian din Pitești, ai reusit să rezolvi între timp ?
    De curând sunt posesor al unei skoda fabia 2, 2008 și vreau și eu aceleași lucruri ca tine, pilot automat și comenzi de volan la fabia a mea. Am reusit să fac rost de tester VAG 19. 6 pentru activare, am facut rost și de maneta pilot automat dar nu știu exact cum se face o activare pilot automat de skoda fabia 2, pe net am găsit câteva variate pentru grupul VAG (skoda octavia, ww golf, audi) dar nu de fabia 2 cu VAG 19.6. Dacă poți să mă ajuți ori pe forum ori în privat, telefonul meu 0729119020 sau mariuslucianbarbu@gmail.com. Mulțumesc anticipat..

6. adyserv 1st Gear Member

@Lucian 48
    Salut,
    Nu am ajuns sa montez pilot automat,poate dupa ce trece covidutul (asta daca nu schimb masina pana atunci, ca a ramas mica)
    Pentru Fabia 2008 exista 2 tipuri de comenzi pentru radio:
    1.padela -se monteaza pe partea stanga,are 4 fire(2 alimentare,2 CAN).Montarea este simpla dar trebuie sa desfaci volanul si sa decupezi sau sa schimbi plasticul in care vine padela montata.(recomand sa il cumperi de la dezmembrari cu tot cu padela).Padela are 7 butoane,cu radio original merg toate,cu aftermarket(android) merg 5(vol-,vol+, mute,seek-,seek+.Lucrez acum sa le fac si pe cele 2 butoane nefunctionale.
    2.volan cu comenzi:trebuie schimbat volan,spira,poate si airbag(daca e alt model de volan).Sincer nu cred ca merita.Costuri mari + bataie multa de cap.
    Eu am instalat padela si o folosesc de apx un an.O sa iti dau poze in privat (cand ies din casa).

Pilotautomat inca nu am montat,stiu ca trebuie un cablu de adaptare si blocul de manete schimbate.Nu am achizitionat nimic inca pentru asta

Am montat scaune incalzite, cotiera,lumina din interior (e cu led)( luate din Pitesti- de pe langa muzeu,ca sa nu fac reclama).
    O sa vin in Pitesti sa vopsesc plafonul ca e putin exfoliat si sa fac si revizia la gpl si ne putem vedea atunci..dar sa treaca nebunia asta.
    (Daca nu raspund inseamna ca nu pot sa vb-0762403090).

7. Lucian 48 1st Gear Member

Ok, mersi frumos de răspuns, poate ne vedem..

8. adyserv 1st Gear Member

Salut,

De azi am si tempomat pe masina (Fabia 2 2008 BZG). Accelerarea din maneta e "rapida". Eu am si tempomat, dar la activarea functiei nu apare nimic pe ecran sau martor aprins.
    Multumesc @al bundy pentru montare si realizare cablaj.
    Recomand cu incredere!

Am vrut sa zic ca am si maxidot (mai sus)

Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2020 la 13:25

Distribuie pagina asta