1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre GPL

Discuție în 'Alte modificari' creată de cosmin_sn, 11 Mar 2010.

  1. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    7-8% consum extraurban combinat. Autostrada cu restul de drumuri. Cat ai vrea sa ai consum? 3%?
     
  2. George82 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2015
    Mesaje:
    4
    nu i-am facut un consum separat, in regim de autostrada sau numai in oras. 11% este consumul mediu obtinut. De exemplu, acm sunt e rezerva (imi licareste becul de la gaz, si am 320 km parcursi, la plin intrandu-mi 34 de litri). Din acesti 320 km, 178 au fost parcursi numai in oras, iar restul in extern (DN).
    .Pana in momentul de fata, am 67 de km parcursi de cand a trecut pe rezerva (de cand a inceput sa licare becul de la gaz). In mod normal parcurg intre 80-100 km cu rezerva, si deja am 67 km (cu rezerva). Sunt curios sa vad cand se termina, avand in vedere ca ultimii 10 km i-am parcurrs numai in oras, si nu mai am drum in afara pana cand se termina gazul.
     
  3. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Cred ca te agiți prea mult. Oricum ieși mai bine decât pe benzina.
     
  4. George82 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2015
    Mesaje:
    4
    Sal,MBGD,
    multumesc ptr comm. Nu as vrea sa consum 3%, nu sunt ridicol. Problema mea este ca sunt putin dezamagit. Inainte sa-mi instalez gazul pe ea, am cautat si am vorbit cu mai multe persoane, care aveau exact acceasi masina, cu aceleasi caracteristisi si exact aceeasi instalatie, numai ca mi-e imi consuma in medie cam cu 2% mai mult decat mi-au spus toti ceilalti. Asta este "problema" mea, ca sa-i spun asa. Ma gandesc sa nu am eu vreau defect la masina, care sa-mi afecteze consumul, nu ca as vrea sa merg eu pe "aer".

    Multumesc
     
  5. George82 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2015
    Mesaje:
    4
    mie, nu mi-e...scris pe graba....scuze :)
     
  6. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    Nu a zis nimeni ca vreau sa consume 3%, a mea sub 12% nu coboara, si e 1.4. nici afara nici in oras ;) cei drept o alerg, dar totusi...
     
  7. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Încercati sa mergeți mai regulamentar măcar 1oo km și sa vedeți consumul.
     
  8. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    Cand merge tati uita sa aimenteze :)):superman:
     
  9. Bernard

    Bernard 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2015
    Mesaje:
    22
    Salut,am montat GPL,instalatie Fratelli,2200 ron in Chitila.Buteli in roata de rezerva,prima alimentare 30litrii.Nu simt diferenta intre benzina si gaz.
    Motorul merge prost de la inceput,cek aprins si ASR in acelasdi timp.
    Consum mediu intre 8-8.3% pana acum.Poate sa consume si 10% gpl la pret de 2.70 bani este in regula.
    Totul tine de aprindere motor,bujii,bobina,fise,asta se face diferenta intre un mers regulat si unul in suturi.Voi incerca s intru pe sub masina sa vad conexiunile la mufa lambda1 si celelalte puncte de masa,senzorii ABS care au legatura directa si ei cu ASR-ul si apoi sa vad daca gasesc ceva concret.
     
  10. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    asa scump e gazul la tine??? 2.70???? eu iau cu 2,63 :))
    -cum adica merge prost? de cand ai gaz sau de cand ai masina?
     
  11. Bernard

    Bernard 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2015
    Mesaje:
    22
    Gpl

    Revin dupa o absenta indelungata.
    Skodita isi face treaba cu GPL,MULTUMIT!
    Problema a fost din montaj,consuma si benzina si gaz in acelasi timp.
    Garantie schimbat 2-3 calculatoare la fel,avand cunostinte tehnice am sugerat ca lotul respectiv este compromis,m-am resemnat si am mers asa.
    Avand cunostinte de mecanica,electrica,am inceput sa fac masuratori in parcare.
    Surpriza injectorul gaz era legat pe un senzor....revenit la garantie spus defectul modificat baietii si uite asa am trecut cu bine de 10 mii km.
    La revizie i-am rugat sa mi dea parametrii optimi si s-a redus substantial consumul.
    Cu 42 litrii GPL afara fac undeva intre 500-550 km si ciufulita''''
    Fac naveta in Bucuresti zilnic Chitila 25 km zilnic,consum aprox 10 litrii benzina si 42 l gpl,in 400 km ca pret aprox. 150 lei.
    Apropox am tot studiat pe forumuri de GPL si am inceput sa alimentez doar de la M----ol,Ceckul nu s-a mai aprins,avand o instalatie de doamne ajuta cred ca este ok' :yahoo:
     
    geo77dr apreciază asta.
  12. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    eu cu 35 litrii am facut 470 km extraurban
     
  13. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
  14. Bgdn bdsc 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Mesaje:
    1
    Need some help

    Salut! Sunt proaspat posesor al unei Skoda O2 Fl 1.4 TSI tip motor CAXA:racer:, pe care am hotarat sa o fac putin mai prietenoasa vizavi de mediul inconjurator.
    Asadar am nevoie de putin ajutor in alegerea unei instalatii Gpl de calitate,cu un pret rezonabil. Pana acum am variantele "Landi Renzo"(4300 RON) ,"BRC"-putin mai scumpa(4800 RON), sau a treia al carei nume nu'l mai retin din cauza pretului ridicat(PESTE 6000 RON:no:)
    Apoi mi'a fost recomandat de un anumit service din BuzauSeby Gaz "Tomasetto",care cred ca nu prea face bine motoarelor cu injectie directa:keule:.
    As fi bucuros sa aud niste variante ale cunoscatorilor/detinatorilor.:thumbs-up:
     
  15. RB9 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2017
    Mesaje:
    1
    Salutare, are cineva Octavia 2 cu GPL montat de fabrica? Ma intereseaza pozitia componentelor si fixarea urmatoarelor piese: vaporizator, filtru GPL, rampa injectoare, calculator GPL, buton comutare. Multumesc.
     
  16. ionut16031987 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2017
    Mesaje:
    1

    Salut,

    Ai facut un calcul de consum ulterior. Instalatiile pe injectie directa functioneaza in regim normal 30% benzina / 70% gaz + benzina separat pana ce motorul ajunge la regim normal de functionare si comutare pe GPL. La un calcul simplu pentru extern/intern oras:

    7.5 consum mix exterior ( GPL +benzina)
    gpl 70% 30% benzina
    consum litri benzina 5.25 gpl 2.25
    pret gpl 2.35 5.16 pret benzina
    cost gpl 12.34 cost benzina 11.61
    cost gpl+benzina/100 km 23.95 total


    11 consum mix exterior ( GPL +benzina)
    gpl 70% 30% benzina
    7,7litri gpl benzona 3.3 litri

    pret gpl 2.35 5.16 pret benzina
    cost gpl 18.10 cost benzina17.028

    cost gpl+benzina/100 km 35.12
    cost benzina/100 km extern 25.8

    cost benzina/100 km intern oras 51.6

    diferenta cost extern 1.85
    diferenta cost intern 16.48

    La un pret de 4600 ron instalatie: emortizezi instalatia in aproximativ 40 .000 km

    Ca idee, in cautarile mele pt un montaj, un atelier de la Ploiesti, mi-a spus clar ca nu se merita montarea gpl pe inj direct, lucru confirmat si de calculele de mai sus.

    ps : Am aceeeasi motorizare ca a ta, inclusiv modelul si varianta de masina
     
  17. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Stiati ca la motorizarile turbo Renault instalatia pentru motorul 1.2Tce.si or fi si altele costa 11700 ron.
     
  18. eu eu 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2018
    Mesaje:
    22
    @ionut16031987 - calculele tale le-ai facut bazandu-te pe ce?
    Eu pot spune ca am avut GPL pe un logan cu care am facut 150.000 km si pot sa-ti spun ca nu sunt nici pe aproape calculele tale.
    Acum nu stiu care ar fi consumul pentru un TSI dar pot spune ca iti creste inima cand faci o alimentare de 100 ron (45l GPL) si parcurgi 500 km mixt sau 430- 450 KM in oras
     
  19. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Ai inteles ca Inj.directa presupune consum si de benzina?Nu compara cu injectia clasica.Cum spuneam mai sus,o instalatie pe GPL la Tce Renault poate ajunge peste 10.000 ron.Cred ca s.a ieftinit acum..cam 8000 ron.Dupa tine,merita investitia?
     
  20. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare