1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sunet ciudat la relanti, accentuat la apasarea pedalei de frana

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de Ionut Alexandru, 5 Apr 2019.

  1. Ionut Alexandru

    Ionut Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2019
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Salutare
    Am o octavia tour ALH, productie 2006si 151000km. Am depistat o ciudatenie de sunet, sunet ce se aude doar in habitaclu si absolut deloc afara. Este ca un fel de zornaiala foarte slaba ca intensitate dar care creste in intensitate daca fac 2-3 pedale de frana si la final pedala o mentin apasata cu putere, dupa ce eliberez pedala su etul scade si chiar dispare pentru perioade scurte. Toate se intampla pe loc, la relanti. Sunetul a aparut, nu stiu daca are vreo legatura dar poate ajuta, dupa ce am schimbat distributia + pompa de apa, cureaua accesorii + rola, ambreiaj compresor AC, pompa vacuum. Masina merge absolut ok (frane, motor, turbina etc.).
    Mecanicul meu spune ca n-a mai auzit sunetul asta pana acum.
    Poate s-a mai intalnit cineva cu asa ceva...
    Multumesc pentru sprijin.

    aici regasiti sunetul inregistrat la interior

    https://drive.google.com/file/d/1cr1yowtRXuMJOEuFlCOLTrYUgiDdt51E/view?usp=drivesdk
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Apr 2019

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare