1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Yeti Ambition 4x4 2.0 TDI CR DPF 110CP

Discuție în 'Skoda Yeti' creată de ahball, 28 Aug 2013.

1. ahball 1st Gear Member

Am deschis acest nou topic pentru a veni in ajutorul celor interesati pe achizitionarea unei Skoda Yeti , dar mai ales pentru ca nu am gasit pareri ale utilizatorilor cand am cautat inainte de a-mi cumpara masina.
    Eu am facut 2500KM cu noua mea Yeti si sunt aproape multumit de ea.
    Singurul minus pe care il are este puterea putin cam mica a motorului ,putere care lipseste mai ales in afara asfaltului.
    Si acum urmeaza plusurile:
    Tractiunea 4x4 este extraordinara la fel ca si tinuta de drum pe asfalt. Masina se inclina foarte putin in curbe mai ales ca te astpti de la o maina atat de inalta sa se lase serios. Dar nu e asa. Pe asfalt este foarte foarte buna. Cu toate ca motorul nu are foarte multi cai masina are un cuplu excelent, cuplu pe care il simti in depasiri , cand masina trage foarte bine.
    Confortul: La nivelul de echipare pe care l-am ales ai tot confortul de care ai nevoie pentru ca acele calatorii lungi si obositoare la bordul altor masini sa ti se para nu chiar relaxante dat in mod cert foarte interesante.
    Masina pe care o conduc are urmatoarele ,,facilitati" importante (zic eu):
    - Lumini de zi
    - faruri cu xenon si proiectoare
    - Oglinzi lat. incalzite si reglabile electric
    - scaune fata reglabile in toate felurile
    - scaune spate independente reglabile fata-spate si spatar rabatabil si detasabile(adica le scoti cu totul si le lasi acasa cand ai nevoie de volum mare de incarcare)
    - vreo 10 airbag-uri
    - bare longitudinale pe plafon foarte tapene
    - comenzi pe volan
    - sistem multimedia bolero care este foarte simpatic
    - climatronic care raceste foarte bine masina (incalzirea nu stiu cum e , inca)
    - incalzire in scaune (despre care inca nu stiu sa zic nimic)
    - pilot automat (foarte folositor pe autostrada )
    - volan imbracat in piele (pe care il recomand din toata inima pentru ca e foarte placut la atingere)
    - buton de off-road (buton care este folositor mai ales la urcare,cand se modifica directia acceleratia si tractiunea, pentru ca la coborare e cam enervant si iar masina franeaza de multe ori foarte brusc si violent)
    - cutie manuala cu 6 trepte (foarte folositoare a 6-a )
    - Maxi-DOT foarte interesant de folosit

Impresia mea, dupa 2500km cu aceasta masina este ca e foarte robusta si confortabila.
    Este o masina bine facuta si plasticul este de o calitate surprinzator de buna. Tinuta de drum excelenta, dar fara valente sportive, iar la drum lung confortul este excelent.
    In medie consuma cam 6% , dar sub aceasta valoare e foarte greu de ajuns , dar totusi pentru o masina de 1500kg si asa inalta eu zic ca este un consum mic.

In incheiere eu recomand aceasta masina dar cu motor de 140 cp sau 170cp. N-am mers cu TSI-urile dar nu cred ca se potrivesc acestei masini.
    Dar astept si alte pareri ale posesorilor de Yeti (chiar daca ei nu sunt multi), pentru ca nu prea se gasesc informatii despre aceasta masina excelenta

2. ahball 1st Gear Member

Am facut o resoftare revo. Acum are 180cp+ . Recomand . Este alta masina. Sunt foarte incantat

Ultima editare de un moderator: 3 Aug 2016
  3. Liviugrad 1st Gear Member

Salutari tuturor !
    Urmeaza sa cumpar un Yeti TDI 4x4 manual cu 150 cp in ian 2017, la care m-ar interesa o resoftare la 180+ cp dupa iesirea din garantie.
    Am urmarit postarile dv, mi-au fost foarte utile, de aceea doresc sa va multumesc.
    Am inteles ca ati facut o resoftare da la 110 la 180+ cp.
    Va rog sa ma luminati asupra urmatoarelor aspecte:
    1. Motorul este acelasi si producatorul schimba puterea numai din soft intre 110 si 150 - 180 cp ?
    2. Ati putut verifica pe stand noua putere ?
    3. Afecteaza emisiile care se masoara la ITP ?
    4. La ce firma ati facut resoftarea si la ce pret ?
    Va multumesc din nou pentru amabilitate
    Cu stima

Distribuie pagina asta