1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Scala Style 1.0 TSI

Discuție în 'Skoda Scala' creată de Adi Z, 13 Iun 2019.

1. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Frana de motor e mai brutala la diesel!

2. Bogdan08 1st Gear Member

Reviziile cum sunt plănuite? Prima revizie în al doilea an, apoi anual și în al treilea an se schimba bujiile? Daca e asa, personal mi se pare o aberație să schimbi bujiile la 3 ani, 4 ani mi se pare mai real. Distribuția se schimba la 10 ani sau peste 200k km? Puneți atașat poze din carnetul de întreținere.

3. Comspicuous

Comspicuous 1st Gear Member

Eu nu am răbdare sa aștept 15 săptămâni. E greu.

4. VasileS 1st Gear Member

Când am luat mașina și am întrebat de revizii, mi s-a spus că ne vedem peste 30000 km sau când mă anunță computerul de bord.

5. jersey 1st Gear Member

Salut,
    Ce detalii ai legate de comanda? Ai venit tu cu o configuratie? Ai dat avans probabil si ti-au zis apoi ca dureaza nu stiu cate saptamani? Cat e durata exacta? Poti sa bagi si rabla? Cat ai reusit sa reduci din pretul masinii configurate?
    Merci!

6. Comspicuous

Pe 12 februarie am dat avansul. Tichet rabla când se deschide programul. Durata scria ca e intre 15-20 săptămâni. Am configurat cu ACC și plafon panoramic și alte chestii.

7. jersey 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Frumos... Dar lunga asteptarea.
    Si de redus cat ai reusit fata de pretul de lista?

Ultima editare de un moderator: 23 Feb 2021
  8. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    @Comspicuous
    Din cele 14-16 săptămâni promise când am comandat mașina, până la livrare s-au făcut 5 luni...
    Să ai baftă!

9. Comspicuous

Ok. Ma aștept în Iulie atunci. Mai cer niște anvelope atunci sau ceva bonus pt întârziere. Ziceau ca expira contractul de împrumut în 3 luni.

10. serj80 1st Gear Member

Salutare tuturor si va multumesc pentru toate postarile din acest topic, postari care m-au ajutat sa-mi configurez noua masina - o Scala Style 1.0 tsi cu ceva dotari. Dupa DT am dat comanda pe 7 decembrie si am ridicat masina de la dealer pe 25 februarie (asta si datorita dealerului care avea cateva comenzi date din timp la fabrica). Sunt foarte incantat de primii km cu ea, in special de farurile top led care fac toti ...banii ( adica pachetul Cleverpack - disponibil inca la data la care am lansat comanda ), ACC testat pe o scurta portiune din centura, smart link-ul si celelalte dotari. Motorul este suficient de puternic pentru soselele noastre, spatiu suficient in fata / spate / portbagaj iar suspensia masinii asociata cu cauciucurile pe 16' amortizeaza bine denivelarile. Masina a venit cu 12 km la bord, avand autonomie ... 10 km.
    Am observat si cateva aspecte mai putin placue, unul dintre ele fiind absenta capacului de plastic de la motor !!!??? - acela pe care scrie 1.0 TSI. A mai patit cineva asta sau sunt primul care se plange ? Tot la categoria minusuri includ si lipsa racirii in torpedou.De asemenea, am observat ca melodiile de pe stick-ul de memorie nu sunt recunoscute in foldere ci la gramada - ma poate ajuta cineva cu un sfat in aceasta privinta ?
    Ma gandesc sa o echipez cu o statie dar nu stiu ce fel de antena sa-i pun si cum sa o amplasez. Ma mai gandesc.
    Deocamdata atat pentru o prima postare. Voi reveni cu poze. Sanatate si ganduri bune tuturor.

11. ciolan

ciolan 2nd Gear Member

Bine ai venit in clubul Scala! ;) Sa o stapanesti sanatos, ai avut noroc cu asteptatul, majoritatea asteapta cate 3-5 luni pe aici.
    Acel capac probabil e alta taiere de costuri la Skoda, asa cum e si acel torpedou racit, in 2019 erau prezente amandoua, in 2020 nu mai era torpedoul, acum se pare ca nu mai e niciunul. pacat.

Cat despre stick, nu am incercat deloc, pentru ca este mult prea comod sa ascult muzica prin telefon (tidal, spotify, youtube, etc). Recomand.

12. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Scala este mai spatioasa la portbagaj fata de Kamiq?

13. Capone26

Capone26 3rd Gear Member

Locație:
    Alba Iulia
    Da, Scala are 467l, și dacă nu ma înșel Kamiq are 400l.

Little Big apreciază asta.
  14. serj80 1st Gear Member

"Cat despre stick, nu am incercat deloc, pentru ca este mult prea comod sa ascult muzica prin telefon (tidal, spotify, youtube, etc). Recomand."

Spotify prin bluetooth sau smartlink ?

15. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    @serj80
    Bine ai venit!
    Nu am probleme cu stick-ul, recunoaște folderele.
    Capacul motor lipsește și la mine, în schimb am răcire torpedou (mașina a fost fabricată în ianuarie 2020).

16. ciolan

ciolan 2nd Gear Member

Prin smartlink, cu cablu.

17. pss

pss 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    ce telefon ai de iti merge smartlink? :|

18. ciolan

ciolan 2nd Gear Member

Un Nokia 7 plus (Android 10)

19. Conspicuous

Conspicuous 1st Gear Member

Locație:
    Vâlcea
    Am observat ca au scos culoarea roșu corrida din configurator.

20. ciolan

ciolan 2nd Gear Member

Au scos mai multe in ultimele 6 luni.
    Macar un rosu mai este :) altele deloc.

j.tibi și Little Big apreciază asta.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare