1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Scala Style 1.0 TSI

Discuție în 'Skoda Scala' creată de Adi Z, 13 Iun 2019.

1. AdrianRomulus

AdrianRomulus 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Nu am făcut eu combinația. Era pe stocul național. Inițial eram un pic sceptic cu jantele pe 17, dar acum nu regret. Nu influențează foarte mult suspensia și ca design chiar se îmbină foarte bine cu culoarea. Și interiorul e un pic diferit. Am pachetul sport și virtual cockpit.

Ultima editare de un moderator: 22 Mai 2020
  2. j.tibi

j.tibi 3rd Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Emilian Radu apreciază asta.
  3. Emilian Radu

Emilian Radu 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    Brady Trade Bucuresti, comanda efectuata in Februarie, masina a intrat in productie pe 6 Martie si a sosit la sfarsitul lui Martie :D, a fost ok cu negociere si program RABLA ;) am ridicat masina tarziu pentru ca nu am vrut sa ma bat cu morile de vant pe Pandemie :D

per total super multumit! sticker-ul de la luneta mi se parea prea mare si l-am dat jos :D l-am pastrat doar pe cel din parbriz (pentru ca e mic si nu deranjeaza)

4. Emilian Radu

Locație:
    bucuresti
    vesti bune, la Wireless Smartlink functioneaza si pe Android! :) am legat de proba 2 iphone si un android, toate sunt suportate :)

5. enedelcu

enedelcu 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut, am cerut dealerului date despre masina pentru casco... si mi se pare foarte mica specificația masei maxim admise (1660 kg) fata de greutatea masinii. Ai avea voie sa încarci masina cu max. 300-350 kg, ceea ce mi se pare cam puțin.

La voi in talon/CIV ce scrie?

6. Capone26

Capone26 2nd Gear Member

Locație:
    Alba Iulia
    Eu nu am actele în casa, dar masa proprie parca e de 12_ _ și ceva, în felu asta ar rămâne în jur de 400 kg, ceea ce e normal pentru orice compacta.

P. S Dacă stai și te gândești cât cântărește un adult din vest, sau vreo 3 americani crescuți cu KFC, realizezi ca e puțin 400kg.:)

j.tibi apreciază asta.
  7. AdrianRomulus

AdrianRomulus 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Masa reala este de 1280 kg. Și cred ca aici este inclus și șoferul (aproximat la 75-80 kg).

8. j.tibi

j.tibi 3rd Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Da, de obicei se include șoferul și combustibilul, la 50-75% din capacitatea rezervorului.

Revin la postul de mai sus:

REGLEMENTARI din 8 decembrie 2005 privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR

Masa proprie a vehiculului (masa vehiculului gata de drum):
    - masa vehiculului carosat, gata de drum si, in cazul unui autovehicul tractor (cu exceptia celor din categoria M(1)) cu dispozitivul de remorcare daca el este montat de producator, sau masa sasiului ori a sasiului cu cabina, fara caroserie si/sau dispozitivul de remorcare, daca fabricantul nu monteaza caroseria si/sau dispozitivul de remorcare (include masa corespunzatoare lichidelor, sculelor, rotii de rezerva daca este cazul, conducatorului si, pentru autobuze si autocare a insotitorului, daca in vehicul este prevazut un scaun pentru acesta). Masa conducatorului si, daca este cazul, a insotitorului, este considerata a fi 75 kg. Rezervorul de carburant este considerat a fi umplut la 90% din capacitate, iar celelalte sisteme care contin lichide (cu exceptia celor pentru ape uzate) sunt considerate a fi umplute la 100% din capacitatea declarata de catre producator. In cazul autovehiculelor cu 2 sau 3 roti masa proprie nu include masa conducatorului (75 kg).

Ultima editare de un moderator: 28 Mai 2020
  9. SpaceX 1st Gear Member

Am o intrebare pentru posesorii de Scala cu cutie DSG. Masina are auto hold sau nu ca nu am gasit pe nicăieri informatia asta.
    Adica trebuie sa stai cu piciorul pe frana la semafor sau tine frana singura? Multumesc

10. SpaceX 1st Gear Member

Am aflat. Nu are. :)
    Mi se pare foarte aiurea sa pui toate optiunile pe ea cum ar fi ACC, parbriz, volan incalzit si sa nu ai un amarat de autohold. Not very simply clever.

11. Capone26

Capone26 2nd Gear Member

Locație:
    Alba Iulia
    Daca ar avea toate opțiunile Golfului nu s ar vinde bine mașina neamtului, de aia nu poate fi prea clever.

j.tibi și ciolan apreciază asta.
  12. Emilian Radu

Locație:
    bucuresti
    voi ati gasit locul in care se poate pune pixul? :)) inca sunt in cautare... :))

Capone26 apreciază asta.
  13. Capone26

Capone26 2nd Gear Member

Locație:
    Alba Iulia
    Nici eu nu l am găsit, la vechea mea Skoda apreciam locul lui pe trapa torpedoului

14. j.tibi

j.tibi 3rd Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Sunteți prea de modă veche, nu mai scrieți cu pixul, folosiți gadget-uri și înregistrați totul :nyah:

Emilian Radu și Capone26 apreciază asta.
  15. enedelcu

enedelcu 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    In sfarsit, dupa lungile aventuri cu RABLA, am ridicat azi masina de la dealer. Dupa ce m-am uitat la toate review-urile posibile, prima impresie este ca masina arata mai bine in realitate, dar si o dezamagire ca am observat ca torpedo-ul nu este ventilat asa cum e prezentat pe afara. La voi cum este torpedo-ul?

IMG_20200605_123829.jpg

Emilian Radu și ciolan apreciază asta.
  16. j.tibi

j.tibi 3rd Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Frumoasă mașină. Felicitări și mulți km fără incidente!
    Eu am torpedo ventilat - comada este în "tavanul" torpedoului, cu poziție de închis/deschis.

17. j.tibi

j.tibi 3rd Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Atașez o poză cu comanda de ventilație a torpedoului.

18. enedelcu

enedelcu 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Da, la mine fix acolo este o gaura. O sa-l intreb pe dealer ce si cum :asskicking:

j.tibi apreciază asta.
  19. Capone26

Capone26 2nd Gear Member

Locație:
    Alba Iulia
    Și al meu e ventilat. Am mai observat diferențe între cele produse în 2019 fata de 2020. De curios ai priza de 12v în portbagaj?

P. S sa ai bafta de ea, faina masina

20. enedelcu

enedelcu 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu am priza in portbagaj, când am dat comanda era într-un opțional cu spatii de depozitare sub scaunele din fata si protecții portiere

Distribuie pagina asta