1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia STYLE 1.4 TSI Argintiu Briliant

Discuție în 'Skoda mea' creată de Marius G., 25 Mai 2018.

  1. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    Intradevar si mie mi se pare cam marisor pretul si o sa incerc sa mai negociez, undeva la 1200 cred ca ar fi un pret corect.
     
  2. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    A sosit vremea sa ne cumparam jante pentru iarna, deoarece vreau sa trec pe 16 pentru sezonul rece. Asa ca am inceput cautarile pentru o janta de aliaj care sa fie ok ca si calitate si sa dea si bine pe masina. Dupa indelungi cautari am gasit cateva modele care se potrivesc pe masina (la caracteristici -ET, Gaura centrala, etc...), dar nu ma pot hotara pe care sa o aleg, asa ca va cer ajutorul. As fi preferat jante de origine, dar sunt super scumpe, si sh nu prea as vrea sa iau pentru ca nu sunt adeptul lucrurilor sh, decat daca arata super ok, ceea ce este foarte greu de gasit. Stiu ca este un program in care se poate face simulare cu jantele puse de mine pe masina mea (un fel de fotoshop), dar nu mai stiu cum se cheama programul, daca ma poate ajuta cineva. Astept parerile voastre. Mersi. Skoda O3 FL.jpg
     
  3. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    Intr-un final, dupa indelungi cautari am achizitionat un set de jante de origine, pe 16, Alcatras, care arata super ok. Acum sunt in cautarea unor anvelope de iarna, unde iarasi oscilez intre Michelin Alpin 6, Dunlop Winter Sport 5 sau Nokian WR D4. Fiecare are atuurile ei, nu ma pot hotara pe care sa o aleg.
     
  4. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    Astazi am pus anvelopele de iarna, deja. Am luat Michelin Alpin 6 205/55/16 si jante Alcatras originale skoda pe 16. Mie imi place la nebunie cum dau pe masina. Se sesizeaza o diferenta fata de cele pe 17 de vara, in sensul ca parca nu mai simt toate denivelarile, sau poate este doar placebo. Astept sa mai fac ceva kilometri cu ele sa vad daca trec si pentru vara pe 16, caz in care le voi vinde pe cele de 17 cu care a venit masina echipata. La asta ma mai gandesc! Jante Alcatras 16.1.jpg Jante Alcatras 16.3.jpg Jante Alcatras 16.2.jpg
     
  5. Cristian O

    Cristian O 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Mesaje:
    7
    Pune o poza cu cele de 17 ,poate gasim o solutie :) .Eu am 16 pe masina si vreau sa le las pt iarna dar in primavara ma gandesc serios la o achizitie de roti mai mari...
     
  6. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    Poza cu jantele pe 17" gasesti 2 posturi mai sus (26 august).
     
  7. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    Salut colegi, am si eu nevoie de cateva sfaturi. Am ajuns cu a mea Octavia 3FL 1.4 TSI la 14.000 km, si as dori sa îi schimb uleiul, filtrul de ulei, filtru aer si filtru habitaclu, chiar daca la manual zice ca se schimba prima data la 2 ani sau 30000 km. Am primit de la dealer (Ivas Gl.) o oferta de pret pentru a face schimburile la ei, dar mi se pare cam mare pretul 845 lei. Ma gandeam sa fac aceste schimburi la un alt service, cu piesele mele. Credeti ca isi vor da seama la revizia de 2 ani ca am umblat? Bineinteles ca toate filtrele si uleiul vor fi identice cu ce a venit masina din fabrica. Astept pareri si recomandari. Multumesc!
     
  8. Marius G.

    Marius G. 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2018
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Braila
    Ieri am reusit in sfarsit sa merg la service sa-i fac masinii personale, o Skoda Octavia 1.4 TSI, un schimb (la cerere) de ulei si filtre. Operatiunile sau facut la dealer Elcargid Buzau, pentru ca masina este in garantie, avand abia vreo 10 luni, dar avand deja 16.000 km, am considerat necesar un schimb de consumabile pentru linistea mea. Am constatat ca uleiul era super ok, mai putea sta o perioada, in schimb filtrele de aer si polen erau destul de imbacsite, in special cel de polen care avea frunze si alte ganganii prin el.
    Toata distractia a costat 778 lei, si sau facut urmatoarele operatiuni:
    - schimb ulei Castrol Edge LL 5w30, 4 litri (la bidoane de un litru - alegerea mea, nu am vrut la butoi);
    - schimb filtru ulei;
    - schimb filtru aer;
    -schimb filtru polen.
    Filtrele de aer si cel de polen au fost marca Volkswagen, sau cel putin asa scria pe ambalaj, caci vw nu fac filtre, deci erau doar produse pentru ei.
    Pe langa schimburile enumerate sa facut si o verificare a bateriei, si verificari ale elemetelor de articulatii (bucse, pivoti, si alte cele), plus verificare uzura placute frana.
    Oamenii super profesionisti si amabili, fata de alte experiente traite prin alte reprezentante ale aceleiasi marci cu care am avut de-a face.
    Au resetat intervalul de schimb ulei si l-au setat la 2 ani sau 30.000 km de ieri incolo, ramanand ca la anul cand masina face 2 ani sa merg doar la inspectie, fara sa fiu obligat sa schimb uleiul.
    Atasez cateva poze, una din ele este cu cifra rotunda de la kilometraj (sa nimerit ca inainte sa bage mecanicul masina in hala sa ma uit si sa constat ca aveam fix 16.000 km, asa ca am imortalizat asta.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare