1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. Teophil 1st Gear Member

Salutare tuturor!
    Studiez de ceva vreme piata pt ca intentionez sa schimb prin RABLA masina Renault Megane (15 ani) cu ceva similar.

1. Dupa mai multe drive test cu diverse modele am ramas sa aleg intre SCALA si KAMIQ. Momentan inclin spre Scala... :)
    Asadar - voi ce ati alege(motivat) intre cele doua?

2. Si mai ales, daca ar fi sa raman la SCALA, ce echipare-dotari recomandati din experienta ca fiind MUST HAVE, sau ca se justifica prin raportul calitate/pret?

Multumesc anticipat si va sunt recunoscator pentru orice sfat!

2. Capone26

Capone26 3rd Gear Member

Locație:
    Alba Iulia
    Salut, eu fiind posesor de Scala, clar o sa fiu subiectiv.
    În primul rand trebuie sa menționezi bugetul.
    Eu am ales Scala pentru portbagajul mai mare (+67 litrii sper sa nu ma înșel), aerodinamica mai buna.
    Nu știu exact garda la sol la Kamiq, Scala având 14,9cm, banuiesc Kamiq ca ar avea vreo 17cm, nu e o diferență notabila care sa compenseze celelalte minusuri.
    Nu știu exact preturile actuale, dar întotdeauna mi a lăsat impresia Kamiq ca fiind mai scumpa, din cauza orientării clienților spre cross over.
    Ca și echipare, eu am Ambition, plus 10+ dotări de bun simt. Doar tapițeria neagra ce vine cu Ambition ma deranjează, fiind foarte sensibil materialul la uzura și la mizerie, orice se vede.
    Dacă te mai pot ajuta cu alte nelămuriri, te ajut cu drag.

3. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Salut Teophil!
    Scala, pentru că are portbagajul mai mare și se comportă mai bine la drum lung decât Kamiq, fiind mai stabilă datorită gărzii la sol mai joase.
    Aș recomanda motorizarea de 115 cp, nu cea de 95cp.
    Eu am luat echiparea Style, fiindcă avea climatronicul, scaunele față încălzite și jantele de aliaj incluse, plus multe altele, pentru care dacă aș fi plătit m-ar fi costat mai mult decât varianta Ambition.
    Ca opțiune am cerut oglinzi rabatabile - utile în parcările înghesuite și parbrizul încălzit, care face toți banii iarna, mai ales că locuiesc în Miercurea Ciuc și nu am garaj...

4. Alex Petrancu 1st Gear Member

Salut!
    Am o rugăminte ,vreau cât mai multe păreri ,despre acest model,dintoate punctele de vedere .
    Skoda Octavia 1,2 TSI Face lift 105 cp benzina
    Mulțumesc !

Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2021
  5. bogdansv81 1st Gear Member

Salut.
    Sunt interesat de achizitia unui Superb 3 din 2015-2017, de preferat versiunea berlina, cat mai dotata.
    Ce recomandati? Motor de 1.6 sau 2.0?
    Xeon sau halogen?
    Haion cu stergator sau fara?

6. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Xenon,evident dpdv al vizibilitatii..Iti asumi costurile eventuale ce apar..Fara stergator.Eu am la bolidul O1 si regret.Motor cat mai mare..adica 2.0

7. bogdansv81 1st Gear Member

Sunt sanse sa gasesc o masina buna la 13.000-14.000 euro din 2015-2016 cu motor 2.0?

8. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Doar cautand afli!

9. bogdansv81 1st Gear Member

10. pulgatory

pulgatory 5th Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    cand iti achizitionezi o masina trebuie sa tii cont de stilul tau de viata si de necesitatile personale , pentru mine personal acea oferta pe care ai postat-o este o masina mult prea scumpa pentru ceea ce ofera la bani astia dau 50 la suta avans la o masina noua ,

11. anstj 1st Gear Member

Salut,
    in viitorul apropiat vreau sa cumpar o Skoda Octavia 2 facelift, combi. Bugetul este maxim 5500 Euro. Masina o voi folosi mare parte pentru drumuri in afara localitatii. Nu am pretentii legate de putere, sunt ok si cu 105 cp.
    La o masina de 140k-170k km, care dintre urmatoarele motorizari mi-o recomandati ?
    1. 1.6 TDI 105cp
    2. 1.4 TSI 122cp
    3. 1.8 TSI 160cp (unele cu DSG sau 4x4)
    4. 1.2 TSI 105cp
    5. 2.0 TDI 140cp

Aceste variante le gasesc pe olx la bugetul meu. Variantele 1 si 2 sunt cele mai frecvente, 3 si 4 mai rare, iar varianta 2.0tdi doar in 2 anunturi. Ma intereseaza mai ales care este motorizarea cea mai putin problematica, pentru intervalul de km mentionati. Ideal nu as vrea sa mai bag bani in masina dupa ce o cumpar.

Mersi :)

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare