1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Nuu,n.am sanse la bugetul meu!Mi as dori motorul de 150 cp..

2. pulgatory

pulgatory 5th Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Am văzut in configurator octavia 150 cp cu dsg la 26000 euro fara tichet rabla daca vrei sună-mă și discutam mai multe detalii

Little Big apreciază asta.
  3. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Pot doar 18000E.Adica pot si 22 000 dar imi va fi greu cu rata!

4. tibyverjel 1st Gear Member

Va salut pe toti,
    sunt nou pe aici. Ma bate gandul la o Skoda scout. Am descoperit spre stupoarea mea ca sunt mai multe motoare. BMM, CFHC. Am inteles ca cfhc este euro 5 si cr. Am gasit o masina relativ ok don 2011 ce are motorul asta 197.000km. Ce parere aveti de el? Are probleme, da batai de cap?
    Multumesc tuturor pt. raspuns si pt. ajutor in luarea deciziei.

5. Ionut02

Ionut02 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut. Nu prea au probleme dar nici așteptări la masina noua sa nu ai. Acum și + - 200.000 KM este perioada unde anumite piese încep sa își ia la revedere. Caută ceva cu un istoric ce se poate verifica și nu te grabi in a face achiziția.

j.tibi și tibyverjel apreciază asta.
  6. anstj 1st Gear Member

Salut, vreau sa cumpar o masina combi 4x4, semi capabila (mai inalta) pe teren mai neprietenos, nimic extrem. Masina va fi folosita in mare parte pentru drumuri in afara localitatii, in weekenduri. Ma intereseaza un combi mai spatios, deoarece va fi folosita si pe post de camper pentru 1-2 nopti. Masina "de vis" ar fi un Subaru Outback 2014+, dar este clar peste buget si imi e frica si de costurile de intretinere si eventuale reparatii. Bugetul fiind de 13-14k Euro, optiunile par sa fie Golf 7 Alltrack (ceva mai scump, si mai putin spatios), si Octavia 3 Scout, care mi se pare alegerea cea mai buna. Nu ma intereseaza asa mult calitatea interiorului masinii, cat fiabilitatea si practicabilitatea ei.

Acum, 2 intrebari despre Octavia 3 Scout:
    • Ce motorizare imi recomandati, 2.0 TDI 150HP sau 2.0 TDI 184HP? Se simte diferenta de putere intre cele 2 optiuni? Este vreunul mai fiabil decat celalalt?
    • Care este pragul de km peste care nu ar trebui sa trec, cand explorez optiunile SH? 150k km? 200k km ? Irelevant ?

7. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Eu as merge pe 2 litri 150HP si daca gasesti ceva sub 100.000km. fara accident, preferabil cu 1 singur proprietar. Iar daca e editie pentru Germania si mai OK.
    Conteaza f. mult unde au fost rulata, in tara sau afara pe autobenzi. 20.000la noi sunt echivalentul a 100.000 afara, de obicei. ;)

halandala apreciază asta.
  8. anstj 1st Gear Member

Nu cred ca gasesc ceva sub 100k km si fara accident in bugetul meu. Din cate vad pe mobile.de, combinatia mentionata este 16000+ Euro. La noi in tara nicio sansa sa gasesc.
    Poti sa imi spui de ce ai alege varianta de 150 HP?
    Mersi :)

9. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Ultima editare de un moderator: 25 Mar 2021
  10. anstj 1st Gear Member

Am inteles, mersi :)
    Voi lua masina doar prin Iulie - August, inca mai am de strans bani.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare