1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. Asucafelei Junior Member

Va salut.
    Vreau sa îmi cumpăr de la cnva care aduce mașini din Germania o skoda 2 Vrs 2012 ce părere aveți ca și nr de km are 185000 și costa 8500 euro? Va mulțumesc aștept păreri în special de la posesori de asa CV... Este manuala cutia

2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Bani multi..

efa982 apreciază asta.
  3. Alin.ionut 1st Gear Member

Va salut!!!am si eu o intrebare....luni ma duc sa achiziționez o o2 2008 1.9 tdi 105hp....care tipuri de cod motor pe varianta asta de 1.9 sunt mai stricacioase...toate??doar unele??sau nici unul?Va multumesc frumos!!!

Ultima editare de un moderator: 2 Feb 2020
  4. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Bxe parca e "stricacios"..

5. Alin.ionut 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Ms frumos ..Te salut!!!

Ultima editare de un moderator: 2 Feb 2020
  6. Cld

Cld Junior Member

salut, vreau sa îmi achiziționez o skoda, mai exact octavia 2 de prin 2010 2,0 diesel 140 cp ,dsg, mai exact asta https://autodelrulate.ro/detalii-an...Ay5ZYXWqIbeCC6Ph7AfsLitZQo7Q8SlUHfvjikilP8OJk puteți sa îmi dați o părere ? gen întreținere, probleme mai serioase la modelul asta, e ok sa cumpăr de la dealer ? sunt multi 212000 de km , merita sa dau banii ăștia ? nu as vrea sa bag după bani în ea de sa îmi para rău.
    Dacă a-ți avut modelul asta sau știți detalii aștept păreri :)

7. fly_lex 1st Gear Member

Va salut !
    M-am inscris pe acest forum, pentru ca vreau sa achizitionez o Skoda Octavia pe benzina.
    Dupa ce am schimbat mai multe masini de-a lungul timpului, in prezent am concluzionat ca skoda Octavia mi s-ar potrivi cel mai bine.
    Pentru ca m-am refugiat din Bucuresti stabilindu-ma intr-un oras mai "sanatos", voi face maxim 10 mii km/an, cu iesiri ocazionale in afara orasului si mers in concedii.

In concluzie ... "pe hartie" motorul 1.4 TSI 122 cai, cutia manuala in 6 trepte, spatiul si confortul oferit de Octavia II, ar fi exact ceea ce mi s-ar potrivi.

Nu as vrea sa investesc in masina mai mult de 8500 Euro, cost total , insemnand si o eventuala distributie, variator, pompa de inalta presiune,etc.

Documentandu-ma temeinic, am aflat ca la 1.4 TSi CAXA exista mai multe revizii, ce afecteaza pistoane, axe cu came, turbina, module, valve, etc.

INTREBARI:
    1. Exista vreun motor de 1.4 TSI care sa fi fost montat pe Octavia II Facelift si care sa merite sa fie cumparat ??

2. Imi puteti recomanda, vreo revizie a chiulasei, tutbinei, pompei de inalta presiune, etc. pe care sa o caut, in mod special ?

Va multumesc anticipat !

Voi aprecia orice sugestie, sfat etc., chiar daca acestea vor consta in a ma reorienta cu achizitia.

8. pulgatory

pulgatory 4th Gear Member

fly_lex dece motor de 1,4 tsi? alte motorizari nu-ti plac .

9. fly_lex 1st Gear Member

Vreau Euro 5, putina sprinteneala si o turatie mai mica la 140 km/h (deci 6 trepte).

As fi luat Megane 3 break 1.6 110 cp 6 trepte, insa ma nemultumeste semnificativ, spatiul din spate.

Cel mai mult, mi-ar placea 1.8 TSI, dar m-au speriat serios diversele probleme avute de cunoscuti, rezolvate cu costuri enorme, doar ca sa fie pasibili de altele.

1.6 mpi il cumosc bine. Stiu deja ca dupa 2-3 luni as regreta achizitia.

Diesel...sigur NU si am o tona de argumente contra dupa cateva modele detinute (fara probleme semnificative la vreuna).

10. CristiV

CristiV Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu ti-ar place una cu reviziile la zi, nefrecata prin oras, cu pana in 50 kkm si la care sa nu fie necesar sa-i faci nimic?

11. Vasi Pop 1st Gear Member

12. GeorgeDecu 1st Gear Member

Salutare, as dori sa achiziționez o skoda octavia II benzina SH , de preferat produsa dupa 2010. Am gasit una in buget, doar ca as dori si a doua parere de la oameni care au acelasi model si cunosc mai bine masina.

In weekend posibil sa ma duc si la o vizionare ( poate niste sfaturi la ce sa fiu mai atent).

https://www.autovit.ro/anunt/skoda-octavia-ii-ID7GCY0K.html

Mulțumesc anticipat!

13. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    E cam cheala..Cam scumpa..
    Modelul s.a produs intre 2004 2008..Nu e E5,este 4 si are 102 cp.E un samsar prost,hot..etc..

Distribuie pagina asta