1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi achizitionare auto nou/sh

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de marcel89, 9 Apr 2008.

Taguri:
  1. marcel89 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2008
    Mesaje:
    30
    Locație:
    Ploiesti
    Salut. Sunt nou pe aici, insa vreau niste pareri. Nu am bani sa-mi iau o Skoda Octavia noua, insa am o masina a unui prieten pe care as vrea sa o iau, dar nu sunt convins cu mine 100%. Masina e o Skoda Octavia, model Elegance, deci full option, din 2003, motor de 1.9 TDI, initial de 90 CP, dupa resoftare 117 CP (asa am inteles, mai mult sau mai putin cu cativa cai). Masina e adusa din Germania la 100.000 km, a mers el cu ea pana la 120.000 km (prezent), a facut si revizia in care a schimbat distributia. Este intretinuta si ferita de drum prost, dar nu stiu ce sa fac ? Mie frica sa nu o iau si sami pice mie ceva pe ea, ca nu prea am bani sa bag in ea (revizii si ceva mai minor este normal sa am, dar vreau sa bag bani grei in pompa de servo, de clima, frana, etc.). Sunt fiabile ca masini ? vreau parerea unora care au facut km cu ele, peste suta de mii dak se poate. Sau merita un Logan nou? Am uitat sa zic, masina o vinde cu 8.500 E. Numai bine:)
     
  2. Black Daniel Guest

    Nu am mers asa de mult cu Skoda, asa ca nu pot sa iti raspund la intrebarea cu fiabilitatea.
    Dar cand aud ca stai in cumpana intre Skoda si Logan imi vine sa ma urc pe pereti. Da-o dracu', e ca si cand ai compara-o pe Nicoleta Luciu:) cu Zoe Petre :eek:!!!
     
    Popescu Ionel Claudiu apreciază asta.
  3. ancuta

    ancuta 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2008
    Mesaje:
    114
    Locație:
    Botosani
    nu are cum sa se compare o skada cu un r...t de logan...nici vorba,nu mai spune la nimeni..:mad:skoda e masina pe cind sloganul..............hmmm, sa fim seriosi, cel mai bine fă si tu o proba...ai sa iti dai seama pe loc, si in legatura cu skoda ta..depinde de noroc,spun eu..adik ele sunt foarte bune depinde cine a avut-o inainte cum s-a comportat cu ea, dar...maşina din germania e maşina..pe cind cele facute la noi...:eek:fa şi tu o proba cu ambele si sigur vei decide;)
     
  4. marcel89 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2008
    Mesaje:
    30
    Locație:
    Ploiesti
    Am ramas masca cand am vazut ce ati scris. No offence, please. Nu o spun cu rautate. Am mers cu amandoua, chiar drumuri lungi, mai mult am mers cu Loganul. Eu citesc si urmaresc de cateva saptamani bune, amadoua forumuri, si vreau sa va spun ca, cam aceleasi lucruri leam spus si lor (pe forumul de la logan) cu privire la optiunea mea si nedumerirea mea, adica intre Logan si Octavie, si nu au fost asa de rautaciosi cu mine: "Loganul nu se compara cu Skoda, ca Loganul nu e masina, bla bla bla, ca e facuta in Romania, . . . " Sa fim seriosi ! Loganul e Renault, de la primul surub. Am vrut sa incerc o comparare ca fiabilitate, nu ca masini. Clar Skoda este peste Logan, dar nu mult, iar ca pret nici nu se pune in discutie. Skoda se comporta bine, merge bine, motorul trage super bine mai ales pe motorina, dar este destul de scump in intretinere (piese+manopera, asta dak e in afara garantiei), iar Loganul mi se pare o masina buna buna buna, ca fiabilitate si spatiu (chiar stau mai bine in Logan decat Skoda) dar este destul de prosta la calitate (bord, tabla, etc) si tinuta de drum, are un plus fata de Skoda pentru inaltimea mai mare care te ajuta in oras. Spunetimi cine stie cum este ca fiabilitate, service, pret. Merita masina prietenului meu sa o iau? Sunt in dubii . . .
     
  5. Black Daniel Guest

    Frate, nu stiu cum ai inteles tu ca noi suntem rautaciosi cu tine !?! :confused: Daca e cineva rautacios pe aici, apoi e cu cazanul national, nu cu tine. Capisci ?
    Dar pana la urma e chestie de gust, si gusturile nu se discuta ... Daca tie iti place Zoe Petre, ia-o si fii fericit cu ea, si lasa-ne-o noua pe Nicoleta :p:p:p
     
  6. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Desi in aparenta pare mai usor de intretinut,piesele la Logan sunt extrem de scumpe.
    La masinile low cost cum este Logan,profitul major se scoate dupa vanzaqrea ei prin piesele de shimb.
    Ca exemplu, o usa la Logan este mai scumpa decat la Octavia,care face parte din cu totul alta clasa.Alegerea este intre o masina noua "low cost" si una SH ,full optional.Daca este sa analizam si prin prisma sigurantei Octavia are un sasiu mai solid si in plus mai multe airbag-uri.De confortul oferit nici nu mai trebuie sa pomenim.
    Daca optezi pentru Octavia,iti recomand sa-ti montezi scut de metal. ;)
     
  7. marcel89 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2008
    Mesaje:
    30
    Locație:
    Ploiesti
    Scutul de metal are, cred ca optez pt Skoda. Am niste poze cu ea de cand am fost la un "peste" de Duminica. Mam gandit eu mai bine, alta tehnologie, alta mancare de peste, alt motor (1.9 TDI care am inteles ca este unul dintre cele mai fiabile motoare), mai multa siguranta, alta tinuta de drum. Am vazut si o Skoda Fabia la cineva care ia scos fata spate dreapta de la usa, si se vede calitatea si ingeniozitate, in schimb la Logan am vazut fata scoasa la usa din fata: tabla subtire, se vedea simplitatea. Acuma trebuie sami asum riscuri dak o iau SH. Asta e. Numai bine Fotografii-0009.jpg

    Fotografii-0010.jpg

    Fotografii-0008.jpg

    Imag003.jpg

    Copy of Fotografii-0007.jpg
     
  8. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Nu stiu de ce eziti.Skoda e clar peste Dacia.Aceeasi parere o aveam si inainte sa am Skoda...Plus de asta,consumabilele sunt garantat mai ieftine decat cele de la Logan.
    Bafta!
     
  9. abogdan1978 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2008
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Constanta
    Eu am o skoda octavia din 2002 si sunt f multumit de ea ca pret la intretinere sau piese de schimb...in plus de asta...sa fim seriosi,detest logan-ul,aia nu as numi-o masina,am facut constanta bucuresti de 2-3 ori pe saptamana si nu se compara cu loganul,la ala daca iei o curba cu 100/h nu cred ca scapi,pe cand cu octavia,poate ai sa spui ca sunt nebun,am luat curba la 130 si era atat de lina ca nici nu am simtit,nu a derapat,nu a fugit (bine,iti imaginezi ca nu e vb de o curba stransa de 90 grade) sau pe autostrada,intr-un logan ai sa simti bine cand te depaseste un tir,pe cand cu octavia nu ai sa simti nimic cand IL DEPASESTI ;)) iar ca piese crede-ma ca sunt majoritatea MULT mai ieftine ca la logan,i-am, schimbat de curand filtru benzina,de aer,de polen,si cateva maruntisuri. Ca sistem de franare...nota 10 skoda,6 logan...
     
  10. marcel89 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2008
    Mesaje:
    30
    Locație:
    Ploiesti
    Crede-ma ca ia curba cu 100 lejer, dar nu ai sentimentul de siguranta aproape totala dintro masina ca Skoda, bine ca e si mai grea. Toata lumea are pareri negative de Logan, dar nu este chiar asa, este un concurent destul de bun pentru Skoda. Este facuta pentru Romania, ca si Skoda de altfel. Se bat pentru acelasi loc, dar venind de pe podiumuri diferite. Numai bine:)
     
  11. Black Daniel Guest

    Da' ia-ti frate d-ala si lasa-ne !!!
    Esti pe forumul Skoda, asa ca e evident ca toata lumea de pe aici (inclusiv eu !) o sa iti laude Skoda, cu argumente mai mult sau mai putin obiective.
    Ai impresia ca toata lumea are ceva cu tine ...

    Du-te pe forumul alalalt :cool: daca vrei sa auzi cuvinte frumoase despre cazanul national.

    P.S. Daca totusi nu asculti pe nimeni de pe aici si iti iei d-ala, vezi sa aiba neaparat proiectoare de ceata :cool: si sa le tii tot timpul aprinse, mai ales cand e senin. Asa fac toti ...:D
     
  12. abogdan1978 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2008
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Constanta
    Nu am nimic cu loganul,dar e masina romaneasca. Cum se fabrica o masina inafara si cum se fabrica una la noi,probabil uiti si de accidentul de dupa lansarea pe piata cand o masina NOUA s-a facut praf din cauza pieselor.Asa cum ai spus,nu m-am exprimat concret,e vorba de siguranta care o simti in acel moment. Cat despre sa se "bata pt acelasi loc"...aici scuza-ma,dar exagerezi,sincer nu cred ca va ajunge loganul sa se bata pe acelasi loc cu skoda,oricare ar fi ea,fabia,octavia sau alt model. Sa fim realisti,uita-te in portiera de la logan si uita-te in portiera de la skoda-ca nivel de siguranta,ai sa constati ca skoda are 3 bari de protectie, apasa pe o aripa de logan si apasa pe una de la o skoda-ai sa vezi calitatea tablii...skoda daca nu stiai garanteaza 25 ani antirugina,la logan...no coment,are si un coleg de munca si unchiul meu,deci stiu cum e,compara designul interior la logan si uita-te apoi la o skoda....si o alta chestie...de fapt o intrebare...cat te tine o piesa noua de skoda si cat una de logan...???? Deci nu cred ca mai au rost astfel de comparatii in privinta "bataii pt acelasi loc" ,fara suparare sau ofensa pentru cei ce au sau vor sa isi ia.
     
  13. abogdan1978 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2008
    Mesaje:
    43
    Locație:
    Constanta
    am uitat sa spun ceva.....nici a mea nu am luat-o de noua,dar crede-ma si drept dovada am ales ales aceasta masina,mai multa siguranta am pe sosea din toate pct de vedere intr-o skoda sh decat intr-un logan nou noutz,in plus,ca design lasa mult de dorit,prea inalt,prea patratos,prea simplu la interior,ceva mai reusit a fost mcv-ul. Poate se mai desteapta si romanii cu noua dacie sandero care vor sa o lanseze,dar daca va fi tot ca loganul ..................
    Si totusi inca ceva,ca m-ai provocat...intra pe dacia.ro,configureaza un logan APROPE FULL OPTION,vezi cat te ajunge,apoi uita-te ce skoda iti iei si mai vorbim :p
     
  14. ancuta

    ancuta 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2008
    Mesaje:
    114
    Locație:
    Botosani
    nu stiu de ce vii pe acest forum si spui cit e de bun loganul..mai bine tine parerea ta pentru tine, vezi ca toata lumea de aici nu este de acord cu tine, pur si simplu noi avem skodite, ne plac si atit, eu nu vorbesc de parca as avea de cind m-am nascut numai skoda, am avut mai multe, si am ajuns la aceasta masina si nu imi pare rau deloc, acu am fabia iar pe viitor categoric :rolleyes:vreau octavia, deci nu ne intelege gresit ,dar...daca tie nu iti place trabantul si vine cineva pe site si spune ca e bun....nu tine:eek:,salutari
     
  15. Black Daniel Guest

    Bravo Ancuta, ai pus punctul pe i.
    Good point:cool:, cum ar spune un proaspat fost ministru de externe :eek:!
     
  16. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Acest topic devine un versus Skoda-Logan...:D
    Cateva mici rectificari.
    Masinilor actuale,rezistenta la accidente le-o ofera structura de rezistenta si nu carcasa exterioara,deci taria tablei exterioare este irelevanta (unele masini au componente externe din plastic sau materiale compozite ;) )
    Skoda oferă garanţia unei protecţii complete împotriva ruginei, pe baza galvanizării caroseriei. La modelele Fabia Combi, Octavia Tour şi Superb vă oferim astfel o garanţie de 10 ani contra perforării caroseriei prin coroziune iar la modelul Octavia, Roomster, noua Fabia, precum şi la Praktik această garanţie este de 12 ani. sursa.
     
    Ultima editare: 14 Apr 2008
  17. Black Daniel Guest

    Din cate stiu eu, Skoda e singura masina cu caroseria complet galvanizata.
    Gresesc ?
     
  18. Timi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2007
    Mesaje:
    11
    O fi asta un forum de Skoda, dar hai sa nu o laudam chiar asa ;)
     
  19. Black Daniel Guest

    1. Nu se da "quote" la ultimul post.
    2. Mai stii tu alta masina cu caroseria galvanizata ? Spune-o ! Daca nu, laud-o tu altfel !
     
  20. Timi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2007
    Mesaje:
    11

    120000 km nu e mult pentru un motor de 1900 cmc (resoftarea aceea numai sa fie bine facuta). Pretul e bun, iar parerea mea ar fi sa o cumperi. Intr-adevar ca exista riscul sa cada cate ceva, dar asta compenseaza confortul, tinuta la drum , etc care le ofera Octavia fata de un Logan.
    Loganul, il iei nou, dar dupa 10.000 de km nu o sa mai fie nou cand vei auzi cum bat plasticele pe el.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare