1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Schimbare volan

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Mugescu Tibi, 12 Dec 2016.

1. Mugescu Tibi 1st Gear Member

Am o Ocatavia 2 1,9 tdi standard la care volanul s-a facut cam urat si am gasit unul din piele cu comenzi (eu nu am comenzi pe volan). Stie cineva sa imi spuna daca pot sa fac comenziile active dupa ce il montez, de ce mai am nevoie sau cineva din Craiova care se pricepe la asa ceva?

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Ai nevoie de destule . Ce mai scumpa chestie este modulul de confort. Este nevoie si de partea de contacte de pe coloana de directie . Nu merita .

3. Mugescu Tibi 1st Gear Member

Acel modul este in jur de 150 ron si te ajuta daca vrei sa pui mai multe optiuni pe masina, acesta nu ar fi o problema. Ms, as dorii detalii mai exacte sau pe cineva in Craiova care se pricepe si poate sa ma ajute

4. Vali9899 1st Gear Member

Salut!
    Am o octavia 2 facelift din 2010 si as vrea sa ii schimb volanul cu unul tot de octavia 2fl dar cu comenzi. Pe langa volan mai am nevoie si de alte module?

5. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Calc de coloana de volan HIGH LINE , cablaj airbag,bloc de manete cu cea din dreapta fara butoane.

6. Vali9899 1st Gear Member

Salutare! In urma unor cautari am descoperit ca eu am calculator de coloana 5k0953569C (problematicul despre care nu se stie nimic).
    Pe site.ul rosstech scrie ca asta nu are angle sensor si m.am gandit sa caut unul cam la fel si am ajuns la concluzia ca 5k0953569BG/ 5k0953569BF s.ar potrivi. Amandoua sunt highline. Problema e ca am cautat pe google codul si imi arata spire de volan cu codurile astea. Masina mea e 2011. E posibil sa fie spira si calculatorul la pachet (in sensul ca trebuie sa cumpar doar asta si am scapat) sau vorbesc prostii? (Octavia 2 FL 2011)

7. Pelmus Florentin 1st Gear Member

Salut pe o Octavia 2 facelift se poate pune volan cu comenzi de Rapid sau Superb??? mersi

8. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Volanul de superb este acelasi cu cel de o2FL.

9. DragosTurcu 1st Gear Member

Se poate monta volan de octavia 2fl cu comenzi pe octavia 2nfl fara comenzi? Nu ma intereseaza sa mearga comenzile ca din cate stiu am modul cu 549AP la sfarsit, vreau sa mearga doar claxonul si airbagul. Au mufe diferite?

10. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Si de ce nu montezi volan fara comenzi daca tot nu te intereseaza comenzile ?

11. DragosTurcu 1st Gear Member

Si a schimbat un prieten cu o octavia 2 fl volanul si daca se potriveste il iau eu. Nu ma deranjeaza ca le are si nu merg.

12. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
  13. Pelmus Florentin 1st Gear Member

Salut doresc sa schimb volanul cu unul mai nou cu comenzi ce cod de coloana ar trebui sa aiBă la o skoda octavia 2 din 2009..? Mulțumesc

Ultima editare de un moderator: 23 Aug 2023
  14. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    ce ai acum pe masina ? ce inseamna volan mai nou ?

15. Liviu140 1st Gear Member

Salut tuturor, am o skoda octavia 2010 fl de 1.4 tsi cu volan in 4 spite fara comenzi
    BCM PQ35
    Este posibil sa l schimb cu un volan de octavia 3 sau skoda rapid? Cel in 3 spite.

Banuiesc ca daca vreau si cu comenzi mai trebuie sa cumpar un modul (pentru cel cu comenzi m ar interesa doar radio sa mearga, nimic altceva)

16. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    da, se poate schimba cu unul de o3. pentru comenzi trebuie schimbat si calc de coloana de volan.

17. Liviu140 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Am inteles, multumesc de raspuns
    Daca ma decid sa pun un volan fara comenzi de o3, trebuie sa mai fiu atent la ceva mufe sa se potriveasca, ceva codari cu vcds? Sau se poate de genul plug &play ?

Ultima editare de un moderator: 30 Mar 2024

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare