1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Schimb curea accesorii skoda fabia 1

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de giotto_b, 16 Dec 2012.

1. giotto_b 1st Gear Member

Locație:
    pitesti
    Buna seara,as dori sa stiu si eu cureaua accesorii la skoda fabia 2002 1.4,fara aer c.,se schimba greu?Trebuie dat jos vreo piesa ca sa se schimbe?O s-o schimb la service binenteles dar vroiam sa stiu daca este complicat.Si cam cat costa asa,ca am cautat pe net dar imi da pretul cu role cu tot,tot setul.

2. T. Carmen Skoda Expert

Ultima editare: 16 Dec 2012
  3. capatinai 1st Gear Member

Rola intinzatoare curea de accesorii Skoda Fabia 1

Buna seara, doresc sa-mi schimb singur cureaua de accesorii la masina mea skoda fabia din 2001 AQW 50KW fara aer conditionat.Problema mea e ca nu stiu care este rola intinzatoare (nu am rola cu acel brat pe care o poti detensiona cu o cheie reglabila).Efectiv am patru "discuri" antrenate de cureaua de accesorii. Ce cheie inelara sau fixa am nevoie ?Va multumesc:uhm:

4. T. Carmen Skoda Expert

Cred ca va trebui sa desfiletezi surubul ce fixeaza alternatorul de ,,sina" care vine fixata de blocul motor, dupa care daca impingi alternatorul inspre blocul motor, cureaua se va detensiona. Verifica sa nu ai sina si sub alternator.
    Uite:

5. capatinai 1st Gear Member

Buna seara, multumesc pentru promtitudinea si acuratetea raspunsului dat T. Carmen. Daca nu eram atat de disperat nu saream cu viteza paginile din manualul de service cu slabirea celor trei suruburi care fixeaza alternatorul de motor( surub prindere sina ,surubul de pe sina si surubul de sub alternator. Mi-am insemnat pe sina si pe alternator inainte de inceperea operatiei de inlocuire a curelei de accesorii.Nu sunt convins daca este destul de intinsa cureaua .In manual apare o scula speciala cu ajutorul celor doua "ciocuri" se poate tensiona cureaua de accesorii . Voi improviza o scula pentru a tensiona mai mult aceasta curea. Cand imi voi schimba displayul la telefon voi reveni cu poze mai ales ca s-a stricat si macaraua de pe partea dreapta fata.Multumesc ca existati dragi prieteni.:)

6. Cosminbej 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut! Am luat masina de la service acum si cand am ajuns acasa am constatat ca nu e pusa bine cureaua de accesorii. E posibil sa mi se fi invartit vreo rola in celelalt sens fata de cel corect si sa se mi se fi stricat ceva? De ex ce se intampla daca se invarte invers pompa de apa?

7. 000000

000000 5th Gear Member

Stie cineva care ar putea fi motivul pentru care cureaua de accesorii atinge baia de ulei si face un zgomot specific( o chitaiala)?
    Am schimbat cureau anul trecut si chitaiala a disparut pt. cateva luni. Atingerea baii de ulei se face in momentul plecarii de pe loc sau la un mers subturat.
    Poate sa fie din suportii motor? Lasa motorul sa se miste prea mult? Am auzit ca ar fi o problema destul de comuna la motoarele 1.2

8. Cosminbej 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Intinzatorul l-ai schimbat cand ai schimbat cureaua ultima oara? Cred ca el e de vina, s-a slabit. Am patit si eu acum cativa ani, si acum e lucioasa zona unde a slefuit cureaua...

9. 000000

000000 5th Gear Member

1.2 azq are intinzator? Care este?

10. T. Carmen Skoda Expert

11. 000000

000000 5th Gear Member

aceasta rola are vreun reglaj, mai pot sa o strang sau sa-i mai fac ceva?

12. T. Carmen Skoda Expert

Nu are.

13. nelu907 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut! astăzi am schimbat ventilatorul mare și băiatu care mi la schimbat sa uitat pe la motor și a zis ca ar trebui schimbata și rola de curea accesorii și curea de alternator.Intrebare mea este:cum se numește mai exact ca nu o găsesc nici pe Autokarma și nici pe Epiesa.Va mulțumesc anticipat

14. T. Carmen Skoda Expert

Rola intinzatoare.

15. nelu907 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Merci Carmen dar tot nu găsesc,am sa sun la ei și o sa întreb.

16. kristine 1st Gear Member

Buna nelu. Ai rezolvat ceva cu piesele? Daca da imi poti da si mie niste detalii te rog, pentru ca trebuie sa o schimb si eu si nu prea ma pricep ce sa iau. Si cam cat ti-a luat sa o schimbi?

17. Akos Bronze Member

Locație:
    Tarnaveni, Mures
    @nelu907 (cu toate ca sigur ai rezolvat problema) in rola aceea daca vrei poti schimba rulmentul.
    Gauresti cele 3 nituri,scoti rulmentul si dupa cod cumperi altul si nituiesti la loc.
    Eu am comandat rola(marca INA 110lei),dupa ce am demontat m am gandit la treaba sa fi schimbat doar rulmentul...sigur ieseam mai ieftin.

Distribuie pagina asta