1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Rodaj Kodiaq

Discuție în 'Skoda Kodiaq' creată de OvidiuH, 6 Oct 2020.

1. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

Stiu ca nu mai e la moda rodajul, dar cum e prima mea masina noua cu zero km, as vrea sa stiu detalii de la cei care au trecut prin asta. Eu ma gandesc sa fac o excursie de 300 km si sa nu folosesc cruise control, sa tot merg cand cu 60 cand cu 90 sa o rodez putin. Apoi ce recomandati cu primul schimb de ulei?

2. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Se face rodaj 1.500 km conform manualului: nu se turează mai mult de 2/3 din turația admisă (nu știu cât este la Kodiaq - cea marcată cu roșu) și nu se tractează remorcă. Cei de la reprezentanță recomandă, mai de modă veche, rodaj de 5.000 km.
    Recomand schimb de ulei după rodaj, chiar dacă reprezentanța te așteaptă numai la 30.000 km, după 5.000 km uleiul era plin cu șpan.

Cezar-Daniel și OvidiuH apreciază asta.
  3. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

Deci daca schimb uleiul la 1500 e ok? Vreau sa fac cateva excursii de 300 KM si sa merg cand cu 50 cand cu 80 cand cu 90, asa sa se rodeze uniform si abia apoi sa o bag in oras. O fi bine?

4. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Eu am făcut rodaj 5.000 km, după cum au spus cei de la reprezentanță, și apoi am schimbat uleiul.

Din manualul Kodiaq: https://ws.skoda-auto.com/OwnersMan...8/Manual/Kodiaq/A_SUV_Kodiaq_OwnersManual.pdf
    Rodarea motorului
    Pe parcursul primilor 1500 km, stilul de conducere decide asupra calității procesului de rodare, când motorul este nou.
    Pe parcursul primilor 1000 km nu solicitați motorul cu mai mult de 3/4 din turația maxim admisă a motorului și renunțați la tractarea unei remorci.
    În intervalul de 1000 până la 1500 km solicitarea motorului poate fi crescută până la turația maxim admisă a motorului.

Cezar-Daniel apreciază asta.
  5. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

Mulțam de sfaturi, nu m-am lamurit daca e ok sa schimb uleiul la 1500 sau la 5.000? Daca la 5 mii e plin de span, nu mai bine-l schimb direct la 1500? Sau se mai aduna pana la 5 mii si mai bine las asa la final de rodaj [ clasic ]?

6. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Și eu am fost nelămurit, dar până la urmă am optat pentru rodajul de 5.000 km, în ideea că în cei 1.500 km nu se rodează complet.

Cezar-Daniel apreciază asta.
  7. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

@j.tibi : eu as schimba uleiul doar in ideea ca sunt acele urme de uzura in el, banuiesc ca se schima doar filtrul de ulei, caci ala de aer sau altceva chiar nu merita. Totusi la 5.000 nu e cam mult? Intreb si eu, ca pana la urma cat mai ai de asteptat pana la 10.000 [ eu schimb la 1oK pentru ca-i fac majoritatea in oras ]? Astia de aici de la service rad de mine cand le zic ca vreau sa sckimb. Vad ca numai tu ai comentat, restul lumii merge asa fara sa mai faca rodajul?

8. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Nu am făcut o revizie, am schimbat numai uleiul și filtrul de ulei, și crede-mă că uleiul era plin de șpan. De acum o să fac toate reviziile la 15.000 km, nu la 30.000 cum ar fi după ei.

9. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

Gata, am schimbat si eu uleiul. Legat de rodaj, nu am simtit nicio difrenta dupa schimbarea uleiului la 3.500, sper ca l-au schimbat [ ca nu te lasa sa vezi ce fac, ce scot, unde pun si cum arata ]. Mai aiurea este ca nu stiu ce o sa faca pentru ca nu au schimbat data de revizie [ iar aici una scrie pe bord si alta zic ei. oricum nu fac kilometri dar trece anul ].

10. Zaboss 2nd Gear Member

Aplicația mașinii îți spune gradul de „uzură” al uleiului. După 2500, mie îmi arată 21500 până la schimb, nu 27500 cât ar trebui, deci ia în considerare mersul preponderent urban (și, probabil orele de condus). Nu am de gând să-l schimb mai devreme decât cere ea. Dacă s-a găsit șpan în ulei acolo e o altă problemă, nu rodajul.

11. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

@Zaboss Oricum la revizie se merge la un an vad ca scrie. Ce i-or face vedem. Am vrut sa fiui precaut cu rodajul, unde s-au dus 23.000 de euro mai merg cateva sute. Asta e cand vei sa fii "fudul" cu masina noua. Eu de vazut ce e in ulei nu am cum, ca nu te lasa sa te uiti, mie mi-e si frica ca nu au schimbat uleiul :) ca au zis ca asa fraier nu mai prind ei sa vina la schimb dupa 3500 de km.

12. OvidiuH

OvidiuH 3rd Gear Member

Dragii mei am trecut de 8.000 km, totul e ca in prima zi, vad ca la bord arata ca schimbul de ulei la 7.000 ramasi sau cate zile or mai fi pana trece anul. Deci nu sesizeaza uzura prea mare. Am facut sa zic asa la drum lung 2 x 1000 si unul de 500 deci 2500 drum lung, restul oras. Dimineata e o placere sa vad consumul [ merg doar la vale ]. Mediu cam 10% urban, chiar si cand merg bara la bara nu trec de 11, mediu vad ca zice 8,7% long term. Am rezolvat si cu Android Auto, merge pana la proba contrarie [ reamintesc smecheria: am pus cont de gmail de pe alt dispozitiv pe care mergea, s-a actualizat cumintel si asta e! ]. Chiar daca am anumite dezamagiri - nu pot cara frigiderul sau masina de spalat, nu am deschidere automata la luneta, oglinzile nu se pliaza automat, per total cred ca am facut alegerea potrivita. Ma batea gandul sa schimb pe un Karoq, cand le-am vazut unul langa altul am zis: ai fost baiat destept! :) PS: pff, am facut 3 ani pe forum?

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare