1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Revizii

Discuție în 'Intretinere' creată de acsa, 11 Iul 2013.

1. acsa

acsa 2nd Gear Member

Locație:
    Iasi
    Buna.Am o octavia 1.9 tdi si am ajuns la 263 de mii km si la 263 500 km trebuia facuta revizia: schimbat filtre si ulei.

Am cautat in multe locuri care mai de care mai scump/ieftin, cert este ca cine cauta gaseste si cine are si rabdare iese ieftin.

Octavia mea este din 1998, motor agr/alh, 1.9 tdi.Referitor la preturi am intrebat si preturile variau exagerat de mult.Intr-o parte mi-au cerut 500 ron si ceva,in alta parte 300 ron si ceva,la un alt service 400 - 450 ron,altcineva mi-a cerut pe manopera 60 - 80 ron si la un alt service aprox 100 ron manopera cu niste dicounturi daca cumpar de la ei.

Preturile la un magazin mare din iasi sunt urmatoarele:

Ulei mobile super 2000 10w-40 diesel 4 L 120 ron
    Filtru aer 40 ron
    Filtru motorina 80 ron
    Filtru ulei 22 ron
    Filtru polen carbon 74 ron
    Filtru polen hartie 27 ron

Filtrele cred ca erau mann

Nu stiam ce sa aleg si am mai cautat putin si am gasit un alt magazin de piese auto sa ma orientez la niste preturi.Am vazut niste preturi mai mici pe net si m-am dus pana la ei.Amabili le-am explicat ce doresc si mi-au spus ca toate 4 filtrele si uleiul costa aprox 240 ron iar schimbul este gratis.Bucuros am acceptat.Nu cred ca a durat o ora si s-a rezolvat.Erau vreo 5 elevatoare si toate ocupate si cateva masini care asteptau.

Preturile sunt urmatoarele:

Ulei mobile super 2000 10w-40 diesel 4 L 94 ron
    Filtru aer 34 ron
    Filtru motorina 50 ron
    Filtru ulei Mann 18 ron
    Filtru polen hartie 45 ron

Filtrele de aer si polen nu stiu ce marca erau dar nu erau mann.Total 241 de ron si o atentie de 5 ron din partea mea la mecanicul care a schimbat.Manopera a fost gratis.Toate insotie de respect si amabilitate.Magazinul si service-ul unde am facut revizia completa este Elen & Mar str Bucium nr 4 Iasi.Se traverseaza pasarela dinspre bulaga spre bucium si la intresectia mare cu bld potiers service-ul si magazinul este chiar in intersect pe dreapta.Recomand.Preturi ieftine si seriozitate.

Un alt service unde se poate face revizia este ager pe sf andrei vis a vis de petrom.Mi-au zis ca costa 300 ron si ceva.

Daca cunoasteti si alte serviceuri ieftine unde se fac revizii din alte orase postati replay.O zi placuta.

2. mman

mman 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ati remarcat ca electronica masinii spune revizie la 30000km? La noi revizia (necesara pentru garantie) e la 15000.... :unsure:

3. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    DA. Nu a fost setata cum trebuie la livrarea masinii.

4. NoFear 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    nu nu... vezi ca cei de la service mi-au zis sa vin la 30.000 km. cica asa e ok :) bine defapt mi-au zis ca intre 15.000 si 30.000 km , in functie de stilul de condus. oricum se aprinde beculet in bord cand sa ma duc. asa au zis. deci presupun ca e ok si cu garantia asa

5. mman

mman 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Asta chiar merita confirmat de doua ori, sa nu urle careva cu garantia :)

6. mman

mman 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Am studiat putin cu caietul de service in fata. Cel putin configuratia mea are tipul de interval de service Q16: variabil sau maxim 2 ani / 30.000km la prima revizie si apoi 1 an / 30.000km dupa aceea.

Deci nu 15.000 asa cum mie mi s-a mentionat initial de la Brady. De retinut :)

7. rralex89 1st Gear Member

Intervalul flexibil de service inseamna ca poti veni atunci cand te "cheama" masina in service. In fucntie de modul de condus, masina te poate chema de ex la 12000 km sau la 30000km, fara a se depasi insa 2 ani sau 30000 km.

Toate masinile din grupul VW au acum acest interval de service flexibil.

incepand cu revizia nr 2 insa, exista o mica diferenta, deoarece revizia se face la maxim 15000 km sau 1 an, insa schimbul de ulei se poate face oricand pana la 30000 km sau 2 ani.

8. Limit

Limit 2nd Gear Member

Locație:
    Bucharest
    Indiferent de ce scrie in care cel mai bine e sa faci din 15 000 in 15 000 de km daca conduci in Romania.
    Ce mizerabile sunt filtrele dupa numai 15 000 de km, dar daca le mai lasi inca pe atat?

9. rralex89 1st Gear Member

la prima revizie nu se schimba filtrul de aer, acel interval de service flexibil se refera doar la schimbarea ULEIULUI si a FILTRULUI DE ULEI. sper ca m-am facut mai bine inteles de data asta :)

10. Limit

Limit 2nd Gear Member

Locație:
    Bucharest
    Nici eu nu m-am facut inteles.
    La 15 000 de km indiferent ca sunt primii sau ultimii va zic sa va schimbati si filtrele.
    Sa tineti un filtru 30 000 de km va fi ca si cum nu ati face revizii la timp.
    Nu stiu prin ce locuri umblati dar eu sunt scarbit de cum arata filtrul la 15 000km.
    Nu ma intereseaza de ce scrie in cartea tehnica de revizii. Le fac dupa cum consider fiindca nu imi prelungesc ei garantia daca le fac ca la carte.

11. dange 1st Gear Member

Locație:
    Corbeanca
    Da, in cartea de service, campul QI6 specifica "autovehiculele cu intervale
    flexibile de service" - 30.000 km sau 2 ani - ma refer la ce am eu, TSI adica.
    Ca vrei sa le faci mai repede....sau sa schimbi anumite filtre, asta e altceva, nu e rau, desigur.

12. catalinn23

catalinn23 1st Gear Member

Locație:
    banesti
    Revizie generala!

Buna seara dragi colegi!
    Avand in vedere titlul va cer ajutorul pentru ca vara aceasta vreau sa fac o revizie cat de cat completa masinutei mele Fabia 1. A fost achizitionata in aprilie 2007 iar acum are 115000 km reali bine inteles. In tot acest timp au fost facute reviziile periodice (ulei, filtre). O singura data am schimbat placutele de frana si bujiile pe la 65000 km, iar in jur de 80000 km bucsile de la bascule. Mentionez ca de un an si 10 luni nu am mers mai mult de 5000 km pentru ca am fost plecat in strainatate.
    Deasemenea de 2 ani jumatate are montata si instalatie GPL cu care nu am avut probleme pana acum.
    M-am gandit sa schimb urmatoarele piese:
    -discuri frana + placute
    -saboti frana + tamburi(daca e nevoie)
    -bujii
    -lichid frana
    -curea angrenaj, rola ghidare, intinzator
    -ulei + filtre
    -antigel
    -baterie
    Cu ambreiajul si transmisia nu am probleme deocamdata. Cam cat m-ar costa toata distractia? Dar manopera? Unde ar fi de preferat sa o fac?
    Daca mai aveti alte sugestii sau intrebari, va raspund cu placere! Va multumesc!:beerchug:

13. Akos Bronze Member

Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Bun venit!
    La ce ai enumerat mai sus totalul trece de 1000 lei fara manopera.

14. catalinn23

catalinn23 1st Gear Member

Locație:
    banesti
    Astazi am avut putin timp si m-am uitat pe cateva site-uri de piese auto. Intr-adevar suma depaseste 1000 de lei. Nu prea sunt lamurit cu manopera. Ar fi mai bine la un service? Se poate realiza in cam 2 zile (relativ)? Un pret estimativ pentru manopera stie cineva? Va multumesc!

15. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    La ce ai tu realizat la masina, sunt aproape sigur ca se poate rezolva la un service serios intr-o singura zi. Daca te duci dimineata la 9 cred ca pana la maxim 15-16 e gata masina. Cu tot cu pauza de la 12.

16. ooctav 1st Gear Member

service revizie Bcuresti

Imi puteti recomanda un service decent in Bucuresti sectoarele 2,3,4 pentru Skoda O2 150.000km. Am facut reviziile pana acum la Avia Motors Pantelimon (mi se pare scump) si in provincie (este prea departe acum). Multumesc

17. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Sos.Morarilor nr 2 in spatele depozitelor Pal Regency.Cum intri in curte faci la a 2a alee stanga.E specializat pe opel dar se baga si la Vag.
    Am vazut masini gen Pasat..Mini..Mi.a placut atitudinea sefului.

Ultima editare: 16 Sep 2015
  18. porthos86 1st Gear Member

Revizie 1.4 TSI

Acum m-am intors si eu de la revizia de 30 000 de km.
    Aveam pe bord becul aprins pentru schimb ulei si revizie tehnica.

Ciudat este ca mi-au fost resetate ambele si mi s-a facut doar schimbul de ulei +filtru de ulei. Am intrebat dealer-ul si mi-a zic ca toate celelalte filtre se schimba la urmatorul interval (60 000 de km). Este normal?

19. ooctav 1st Gear Member

micutzu666, multumesc pentru ajutor

20. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Pentru putin!Daca ai apelat la ei spune.mi si mie daca au fost ok.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare