1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Retrofit camera rear view

Discuție în 'Skoda Scala' creată de SpaceX, 27 Iun 2020.

  1. SpaceX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2020
    Mesaje:
    20
    Salutare.

    S-a interesat cineva cat ar costa sa pui camera marsarier, la reprezentanta?
    Sotia s-a obișnuit cu ea de la cealalta masina din familie si pune presiune pe mine. :))
     
  2. j.tibi

    j.tibi Silver Member

    Înscris:
    24 Sep 2019
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Miercurea Ciuc
    Da, nici eu nu m-am gândit când am cumpărat mașina, acum cred că m-ar tenta și pe mine. Oricum, retrofit-ul cred că este mai scump decât am fi dat pe opțiune din fabrică:
    upload_2020-6-28_14-21-0.png
     
  3. Florin D

    Florin D 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2020
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Salut,

    Si eu sunt interesat de aceasta optiune dar momentan reprezentantele nu au posibilitatea sa o monteze dupa achizitie (raspuns primit de la Brady de unde am cumparat masina si de la Avia).
    Deoarece au zis ca nu au pentru vanzare componenetele (camera si cablurile) le am propus sa le comand eu din afara dar si de aceasta data au spus ca nu se poate(nu lucreaza cu piesele clientului....).

    Ca si costuri cu montaj inclus cred ca poti ajunge la valoarea de 236 euro
    upload_2020-6-28_17-2-26.png
    upload_2020-6-28_17-3-29.png
     
  4. Capone26

    Capone26 4th Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2020
    Mesaje:
    93
    Locație:
    Alba Iulia
    Eu sincer nu ii vad rostul asa mult, senzorii sunt sfinți. Am coleg care are doar camera și a reușit sa înfunde bara la o Toyota Avensis, nu a văzut țeava pe camera și senzori nu avea. Senzorii nu ratează un astfel de obstacol.

    Fun fact: la Scala dacă senzorii spate sesizează ca nu oprești frânează singura (fără a a avea acea funcție Park assist). Am testat personal cu o cutie de carton.
     
  5. SpaceX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2020
    Mesaje:
    20
    Te contrazic, senzorii nu iti detecteaza o teava si nici nu franeaza singura la un stalp, sau daca ai un obstacol pe coltul masinii. Cu camera mai vezi un stalp ceva, la senzori daca nu ti-a piuit ai facut buf. :)
     
    ciolan apreciază asta.
  6. Capone26

    Capone26 4th Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2020
    Mesaje:
    93
    Locație:
    Alba Iulia
    Tu compari rezoluția de Tetris a unei camere cu complexitatea unor senzori, fiecare cu părerea lui, dar sa contrazici ce am testat pe pielea mea fără sa ai vreun contra argument nu îți aduce cinste.
    Folosesc senzori de parcare de 8 ani și în toți anii ăștia eu nu am întâlnit nici o situație în care sa fiu luat prin surprindere. Mai mult decât atât, am fost uimit sa constat ca unde eram sigur ca nu sunt obstacole, a piuit la câteva fire de iarba mai înalte.
    Sunt curios ce detalii vezi pe o camera cât un vizor de ușa și cu mizerie pe ea, doar pe golf 7 au gândit-o bine sa fie ascunsa sub logo pentru a nu se murdari pe drumurile patriei.
     
  7. SpaceX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2020
    Mesaje:
    20
    Ma friend, nu inteleg care era argumentul dat de tine initial ca sa vin cu un contra argument.
    Dar daca vrei iti fac un filmulet din tiguan, 2018, cu camera, senzori si park assist sa vezi cum iti rateaza senzorii un stalpisor. Pe camera ai o rezolutie decenta incat sa vezi orice obstacol, chiar si pe timp de noapte. Daca tu nu ai avut masina cu camera in marsarier discutia se poate inchide aici. Multumesc.
     
    ciolan apreciază asta.
  8. j.tibi

    j.tibi Silver Member

    Înscris:
    24 Sep 2019
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Miercurea Ciuc
    Dragi colegi,
    Observ că discuțiile de mai sus încep să aibă iz de ceartă. Suntem aici ca să ne împărtășim informații, fără ironii sau alte "observații".

    Într-adevăr, Scala frânează singură dacă senzorii detectează ceva și tu nu frânezi la timp - am pățit-o cu o țeavă pe care nu am văzut-o, dar mașina a salvat situația. Pot confirma și că senzorii "văd" stâlpsorii și alte obstacole mici, chiar și o plantă. O cameră însă, în combinație cu senzorii, ar fi un plus.
     
    enedelcu, ciolan, Little Big și încă o persoană apreciază asta.
  9. SpaceX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2020
    Mesaje:
    20
    Bine punctat. Exact despre asta era vorba. :applaus:
     
    ciolan apreciază asta.
  10. logaritm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2020
    Mesaje:
    10
    Am întrebat și eu la Brady și au zis că pe seria mea de șasiu nu există posbilitatea.
    Se poate să fie cablajul existent și să caut să iau doar camera?
    dacă gasiți Dealer care montează sunt interesat. merci
     
  11. SpaceX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2020
    Mesaje:
    20
    Ma duc cu tiguanul la revizie saptamana viitoare la Avia motors si o sa intreb acolo ce e de facut pentru retrofit. Revin cu detalii.
     
  12. SpaceX 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2020
    Mesaje:
    20
    Am intrebat astazi la Avia Motors Pantelimon si am primit acelasi raspuns. Au dat mail la producator si au raspuns ca nu au scos retrofit pentru camera inca.
    Poate pe viitor mai avem o sansa. :anbet:
     
  13. Emilian Radu

    Emilian Radu 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Mesaje:
    32
    Locație:
    bucuresti
    Inca cauti sa faci retrofit?

    Cautati pe facebook vagguide_romania si o sa ramaneti uimiti de cum lucreaza baietii :) recomand
     
  14. Dumitru Sabin

    Dumitru Sabin Silver Member

    Înscris:
    9 Oct 2019
    Mesaje:
    371
    salutare. eu mi.am pus camera highline in loc de lowline...dotarea cu care a venit de fabrica chiar de curand. o sa fac si un tutorial insa am stat cam prost cu timpul. Cea highline nu exista ca optiune pentru Scala / Kamiq insa avand camera highline la toate masinile mele nu m-am putut abtine. Parametrizarea este "speciala" personalizata pentru Kamiq (in vederea calibrarii - care mentionez ca mi.a iesit fara probleme, 0 erori).
    Ideea este ca am ramas cu o camera lowline originala 100%. Cablaj se poate lua de le carsystems.pl sau kufatec.de. Ma anunti daca esti interesat.
     
  15. Durbaca Valentin

    Durbaca Valentin 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2021
    Mesaje:
    13
    NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Salut …se potriveste la kodiaq ?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iul 2021
  16. Conspicuous

    Conspicuous 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2021
    Mesaje:
    11
    Locație:
    Vâlcea
    dar retrofit la keyless entry se poate?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Aug 2021
  17. Constantin Claudiu-Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2021
    Mesaje:
    4
    Cat despre Virtual Cockpit, stie cineva cam cat ar costa la reprezentanta? Sau chiar scaune incalzite? :detective2:
     
  18. Dumitru Sabin

    Dumitru Sabin Silver Member

    Înscris:
    9 Oct 2019
    Mesaje:
    371
    Politica skoda este "fara retrofituri" ceasuri AID nu se pot pune la reprezentanta.

    Idem pt scaune incalzite. Dar ca idee SE POT FACE. Cel putin scaunele cu piesele corespunzatoare si piesele potrivite.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Oct 2021
    Constantin Claudiu-Ionut apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare