1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Regenerări dese după schimbare senzor presiune dpf

Discuție în 'Skoda Superb' creată de Liviu ionut, 22 Ian 2025.

  1. Liviu ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2021
    Mesaje:
    1
    IMG_8061.png IMG_8059.png IMG_8058.png Salutare domnilor! De câteva luni sunt posesorul unei Skoda superb 3, 2016, 2.0 TDI, 150 cp, automata. Acum aproximativ o lună de zile mi s-a topit senzorul de presiune dpf ( plus mufa aferenta), cel poziționat în spatele motorului, către ștergătorul din dreapta al mașinii.
    Am mers la un mecanic, am înlocuit senzorul cu pricina (bosch) plus mufa dar după această operațiune mașina își face regenerări foarte dese, lucru care nu se întâmplă înainte de necazul topirii. Acum își face regenerări cam la 30-40 km. Menționez ca de când am mașina (oct 2024) nu am mers în D cu ea. (Doar sport), de când dețin mașina nu cred ca au fost mai mult de 2-3 situații când am oprit motorul (din grabă, neatenție) în timpul regenerărilor. Cu mașina am făcut aprox 8.000 km de la achiziție.
    Dețin un OBDeleven și vă atașez și câteva poze. din ce am citit ar trebui adaptat cumva noul senzor pentru a citi noile valori dar nu am găsit toți pașii în aplicație să pot face acest lucru. Din ce am citit prin obd ăla, masa cenușii calculată este de 59,3 gr și limita de încărcare este de 80. Să înțeleg ca de la acea valoare până la 80 se adună în 30-40 km de pornește regenerarea așa des ? Mă puteți ajuta cu fin sfat legat de curățare ? Ar fi în regulă o curățare cu acea soluție care se bagă pe furtunul de la senzor sau o spălare mecanică cu presiune puternică la cineva specialist ? Mă gândesc ca, costul unui filtru nou depășește 6-7000 Ron.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare