1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Recunoasteti zona/traseul ?

Discuție în 'Intalniri / Evenimente' creată de blue_eyed, 23 Iul 2010.

1. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    ola

Frumos, este lacul Sfanta Ana ?
    sau lacul Rosu?

2. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Lacul Rosu nu este,si eu m-am gandit la Sf.Ana dar din fotografia Ancutzei,se vede un lac mai mare decat Sf. Ana.
    Hai Ancutzo,zi-ne tu !!!!

3. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Stai asa sa zica si baiatu, de-abia a postat fata pozele si Patratzel moare de curiozitate acum:), printre acei munti sa fie cumva si Ceahlaul Ancuta? Nu e nici pe departe Sf Ana sau lacul Rosu.

4. pritulescu

pritulescu 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Foarte frumoase pozele, mai ales prima poza care are o luminozitate aparte.
    Dupa faptul ca lacul este asa de secat intr-un an in care a ploat atat, cred ca este un lac cu baraj artificial, ca poza este luata la coada lacului si ca asa ceva dar mai putin secat pe vremea aceea am vazut la lacul IZVORUL MUNTELUI in judetul Neamt.

5. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    Da, aprob pozitiv! :)
    Tre' sî şii Bicazu', maicî...
    :)

6. pritulescu

Locație:
    Bucuresti
    Incerc sa pun si eu o poza. Nu stiu daca reusec.
    Am reusit si de bucurie va dau cateva indicii.
    Statiunea a fost facuta pe vremea lui Ceausescu pentru muncitorii care au lucrat in zona, iar dupa plecarea muncitorilor urma sa fie o baza sportiva nautica iar in timpul iernii de schi. In spatele meu cand am facut poza este telescaunul care a functionat doar la probe. Acum statiunea este pustie, se vede ca acolo nu este nimeni afara de noi. Poza a fost facuta in 2005, iar in 2009 cand am trecut pe acolo geamurile de la complexul de cladiri ereau in mare parte sparte, perdelele rupte, termopanul de la bufet furat si alte magari.

Ultima editare: 2 Dec 2010
  7. ancuta

ancuta 4th Gear Member

Locație:
    Botosani
    da, la mine asa este, lacul Izvorul Muntelui ;)

8. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Nenea Neluuu, sa fie pe undeva prin zona vaii Oltului, intre Sibiu si R Valcea? Mai vrem indicii....

9. pritulescu

Locație:
    Bucuresti
    Da este intre Sibiu si Ramnicu Valcea dar un pas in lateral catre vest.
    Lacul este artificial aparut in urma construirii unui baraj unic in tara, prin materialul folosit la constructie si anume blocuri de piatra. La coada lacului este un punct turistic chiar pe malul riului principal care alimenteaza lacul si se numeste OBARSIA ... si urmeaza numele raului. Din aceasta Obarsie drumul se bifurca, spre nord ajunge la Sebes iar la vest ajunge la Petrila. Drumurile sunt extraordinar de frumoase, cu multi turisti campati pe malurile raurilor si in 2005 ereau si bune. In 2008 au aparut valuriri al asfaltului si in unele locuri chiar sparturi. Ca orice lucru care este frumos in tara noastra dureaza putin pentru ca se gasesc destui nemernici ca sa-l distruga si aceasta zona in curand va dispare. Asa cum au disparut padurile dupa versanti intregi in timp de 3 ani, asa cum o sa dispara probabil si lacul pentru ca nu stiu ce lucrari s-au facut pe versantii nordici ai lacului care au secat niste izvoare ce au fost captate de catre constructor si aduse prin conducte sa se verse in lac, asa vor dispare si drumurile pentru ca nu o sa aiba cine sa le intretina. In 2008 cand am fost iar acolo, nu in 2009 cum am scris gresit in primul post (in 2009 am refuzat sa mai urc pana la lac), am fost atat de dezamagit si de furios incat am refuzat sa mai fac poze. Totusi voi pune doua poze luate de la coada lacului sa vedeti cat de secat este lacul iar in zare se vede statiunea fantoma.

Imi cer scuze pentru calitatea luminii (aveam soarele sus dar in fata putin dreapta), si nu mai puteam intarzia pe acolo 2-3 ore pentru o lumina mai buna.
    In a doua poza se vad mai bine statiunea si telescaunul, sau mai bine zis ce a ramas din ele.

Ce diferenta a nivelului lacului din prima poza si urmatoarele doua.

Ultima editare: 3 Dec 2010
  10. Black Daniel Guest

Obarsia Lotrului :arco: .

Am fost si eu cu vreo 3-4 ani in urma pe acolo, si intr-adevar, locul arata dezolant.

11. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    Hmmmm, BlackD repede cu poza, ce mai astepti?

12. pritulescu

Locație:
    Bucuresti
    Hai Tetel ai vrut sa mai dau relatii pentru a ghicii cum se numesc lacul si statiunea. Daniel a spus denumirea popasului turistic care se afla la multi chilometrii de zona din prima poza.

13. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni
    AAaaaaa, si eu care credeam ca a ghicit, imi pare rau, prin zona aceea chiar nu am pus piciorul, cine stie, poate ajung la anul dar din ce citesc nici drumul si nici zona nu se prezinta prea bine, poate doar asa ca fapt divers, acum sunt suparat ca am ramas fara planetara din dreapta, tre' sa o rezolv urgent.
    PS prin apropiere trebuie sa fie lacul Oasa, doar n-o fi chiar el?

14. pritulescu

Locație:
    Bucuresti
    Nu, te-ai dus prea sus unde eu nu m-am incumetat sa merg din cauza drumului care am auzit ca-i denivelat rau.
    Lacul din poza cat si statiunea se numesc Vidra.

15. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni

Ghici ciuperca ce-i? Si cu aceasta ocazie poate v-am starnit putin interesul pentru intalnirea din debruarie.

PS Nu sunt artist inca in ale Image Shack-ului, probabil le puteam pune la o rezolutie mai mica, pozele sunt facute cu tel, de acolo acei pixeli pe imagine, promit sa ma pun la punct si la acest aspect.

Ultima editare: 29 Dec 2010
  16. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Sper sa fie prahova valley sa mereti cu totii acolo
    ieee....am scapat de voi :angrymod:

17. Tetel 5th Gear Member

Locație:
    Busteni

Si inca una cu vedeta :). Efa, la ce te refereai cand ai spus ca ai scapat de voi, care voi si de unde atata bucurie?

18. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Tetel... glumesc si ma amuz :) ma amuz pt ca sunteti haiosi cu intalnirea asta a voastra...eu cred ca am sa merg la Toplita pe 6 ianuarie la un sky mic de tot. si vreau sa fie partie si pe drum si pe partie :))

Serios vorbind acum, mi-ar face placere sa pot sa vin si eu la intalnirea din iarna cu voi. In functie de data aleasa si de programul meu o sa fac tot posibilul sa fiu prezent. Sper sa fiu primit.

Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2010
  19. Alinsb89 2nd Gear Member

20. Alinsb89 2nd Gear Member

va dau un indiciu: e din judetul sibiu.

Distribuie pagina asta