1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Proprietar nou de Skoda Octavia 2 Greenline 1.6 diesel - 105 cp

Discuție în 'Skoda mea' creată de robertzgura, 9 Apr 2018.

  1. robertzgura 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2014
    Mesaje:
    55
    Salut, incepand cu septembrie 2017, am achizitional un O2 face lift Greenline, cu anul de inmatriculare 08.2011. Masina a fost a unui preot/frate (nu stiu cum isi zic martorii lui Iehova intre ei) si care inainte sa o cumpar de la el, mi-a dat-o doua zile, am mers cu ea, m-am dus cu ea singur la reprezentanta pentru verificari, etc. Masina, la momentul achizitiei avea 72000 in bord, cu revizii facute doar la reprezentanta.

    Cei de la reprezentanta mi-au zis ca masina arata extraordinar de bine, are toate piesele origibale din fabrica, nu e schimbat nimic la ea (bineinteles, in afara de ce se schimba la revizie, consumabilele), sub capota totul este impecabil si confor istoricului, nu are absolut nici o problema. Singurul lucru ca "defect" (pe mine unul nu ma deranjeaza) este ca masina a prins o ploaie cu gheata si cad te uiti dintr-un anumit unghi, se vad urmele de tabla usor indoita unde a cazut gheata, dar nu este vizibil decat din anumite unghiuri si cum am zis, pe mine nu ma deranjeaza :)

    Deja am facut si eu o revizie decand am achizitionat masina, mi-a aparaut la 84000 in bord ca trebuie sa ma prezint la service si cei de acolo au zis ca cica revizia se face din 15k in 15k sau anual daca nu fac astia 15k.

    La voi la ce perioada de timp faceti revizia?

    Mai jos cateva poze cu masina cand am vazut-o prima data (de atunci nu i-am mai facut poze) :)


    IMG-20180409-WA0005[1].jpg IMG-20180409-WA0006[1].jpg IMG-20180409-WA0007[1].jpg
     
  2. Sergiu Mecanic 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2017
    Mesaje:
    38
    intradevar masina chiar arata bine.Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
    Despre ulei ce sa zic eu am o skoda fabia si mai sunt si mecanic si cam toti merg cu schimburile din 10k in 10k nu la un an sau 15k.
    Si mare grija si cu uleiu la reprezentana ca si acolo se folosec doua tipuri Castrol ca asa recomanda skoda si ulei VAG original .Clar ca cel original Vag nu se va compara cu castrol niciodata cate de bun ar fi el .
     
  3. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Poate faci si niste poze la interior.Cat a fost pretul de achizitie?
     
  4. robertzgura 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2014
    Mesaje:
    55
    O sa fac si niste poze pa interior, e foarte bine intretinuta.

    Fostul proprietar cerea 8500 € si a lasat-o pana la urma la 8250 €.

    Poate ca e cam mare pretul, ar zice unii, dar m-a incantat km din bord, ca e intretinuta masina si are istoric excelent la reprezentanta :)
     
  5. FlaviusD

    FlaviusD 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2017
    Mesaje:
    14
    Frumoasa masina, arata impecabil la exterior. Pretul este corect la km astia plus istoricul ei:Iti da o garantie ca masina a fost intretinuta ca la carte si nu o sa ai multe probleme daca o intretii la fel. Sunt curios cum arata si la interior. Motorul cum merge? Cat consuma in medie?
     
  6. robertzgura 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2014
    Mesaje:
    55
    68D8E459-DA9F-4EDB-8383-AAA7E384D0FB.jpeg C8CAFF8D-9752-449B-90A2-1784E13BA30D.jpeg 62C5D8B1-561D-4C9B-8964-D3EE174A64E3.jpeg AFEB2462-7A63-4F03-A1D0-825D391B6AA5.jpeg BF65B273-7BDB-4E28-8129-04533EE5D54E.jpeg 92F5FF8E-9C38-4CE9-A06E-992D97A201FF.jpeg EC90576D-1653-4438-BE7F-BCAC35671596.jpeg Salut,

    Dupa cum v-am promis, va atasez si cateva poze de la interior.

    Flavius, motorus merge bine (rotund dupa cum se zice in "popor", am o medie de 5,5 la consum, mers de obicei cu 120-140 in afara si avand in vedere ca decand am luat masina, sept 2017, am mers cu cauciucuri de iarna uzate. Odata, prin octobrie anul trrcut, am facut full-ul de motorina si am mers 1000 km pana s-a aprins rosu [Tulcea-Buc (prin Ovidiu si iesit pe autostrada) - Constanta - apoi am plecat din Constanta spre Buc iaras si retur si s-a aprins rosu pe varianta in Cta).
     
    Little Big apreciază asta.
  7. Moldoveanu Dan 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2018
    Mesaje:
    8
    Salut. Am si eu acelasi model si motorizare dar caroserie combi. Masina am luat o din Belgia in februarie. In cartea ei, reviziile de ulei si filtre sunt recomandate din 30 in 30 k km sau in fiecare an, ceea ce mi se par cam multi km.
    Tu ai cartea masinii in romana?
    La reprezentanta ti au recomandat acest interval sau service multi marca? De distributie te ai interesat la ce interval se schimba?
    Multumesc.
     
  8. robertzgura 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2014
    Mesaje:
    55
    Nu sm cartea in romana dar o gasisem pe net.
    La reprezentanta mi-au recomandat sa fac revizia la 15k.

    Distributia mi-au zis ca se schimba la 200.000 km.

    Toate recomandarile de mai sus sunt facute de cei de la AVIA motors.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare