1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme servo directie

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de aureliano00, 13 Ian 2008.

1. lovecars 1st Gear Member

Salutare.sunt nou pe aici.eu am un mic "vuiet" cand virez stanga,nivelul de ulei nu l am verificat inca ptr ca nu pot desface capacul.ce ziceti e pe duca caseta de directie?

2. Laur Laurica

Laur Laurica 2nd Gear Member

Locație:
    Bucharest
    Salutare ! Astazi in timp ce navigam pe net am gasit o chestie care mi-a pus un semn de intrebare. Stie careva daca O1 1.6 mpi este prevazuta cu filtru servodirectie ???? Daca intr-adevar exista asa ceva puteti sa ma lamuriti si pe mine ????? :confused:

3. BgdBV 1st Gear Member

Este recomandata folosirea aditivilor de stopare a scurgerilor de lichid servo?
    A mai folosit cineva astfel de aditv care sa aiba si efect benefic?

4. BgdBV 1st Gear Member

Intre timp a venit si rezolvarea: inlocuirea casetei ! Numai ca...a aparut un fasait de genul zgomotului pe care il face aburul cand iese sub presiune (alta comparatie n-am gasit).

5. SkodaEmil 1st Gear Member

Sonda pompa servodirectie

Salut,

Rog sa ma ajutati cu aceasta problema:

Am fost la service skoda pentru a face o verificare amanuntita si mecanicul mi-a zis ca uleiul de la servodirectie se indreapta catre calculator.
    Cauza este sonda pompa servodirectie.
    S-a intalnit cineva cu aceasta problema?
    Unde pot gasi aceasta sonda, am cautat dar presupun ca nu se numeste asa, nu am gasit.
    Motorizare benzina 1.6 benzina, 102 cai, an 2002.

Ultima editare de un moderator: 8 Aug 2016
  6. T. Carmen Skoda Expert

Trebuie sa vorbesti cu mecanicul sa vezi exact despre ce piesa este vorba.

7. Florin Dex 1st Gear Member

Sonda presiune circuit servo

Intr-adevar exista o sonda de presiune pe circuitul de servo. Aceasta inregistreaza tractiunea motorului/incarcarea prin masurarea presiunii pe circuitul servo care aste data de turatia pompei servo. Este o inventie de a americanilor si o folosesc pe motoarele Dodge. Informatia este trimisa apoi prin ECU la clapeta de acceleratie pentru compensarea turatiei. Pariez ca ai patit sa nu mai poti accelera dupa ce ai luat un viraj maxim in relanti :whistle2:
    Am sa revin cu o poza si un cod.

8. liviustoica60 1st Gear Member

Salutare.Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat.Curge caseta prin dreapta.Eu merg cu ia asa de cand am luat masina adica 6 luni.Stiam de problema.Ce ma sfatuiti: sa o reconditionez,sa iau una sh sau am mai gasit caseta noua marca Vika la 1050 ron(nu cere caseta la schimb).Multumesc

9. T. Carmen Skoda Expert

Caseta noua.

10. liviustoica60 1st Gear Member

A mai montat cineva marca asta de caseta VIKA.Am vazut ca sunt fabricate de Tantivy Automotive Co., Ltd. China (Mainland)

Distribuie pagina asta