1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri/geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de oltyclaude, 18 Feb 2008.

  1. recul 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Mesaje:
    29
    am schimbat pe fabia mea doar cablul si clemele de prindere a geamului. a costat 160 de lei kit-ul de reparatie si l-am reparat singur. singurul lucru care mi-a creat probleme au fost niturile pop cu care era prinsa pe usa, am gasit cu greu marimea aia, tot la un service.
    oricum, ai rezolvat problema din ce am vazut cu un pret foarte bun.
     
  2. player1 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2012
    Mesaje:
    27
    am o skoda fabia 1.9 tdi din 2002

    nu imi functoneaza geamul electric pe partea dreapta fata iar oglinzile nu raspund la comanda electrica.

    care poate fi cauza?
     
  3. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Poate fi butonul de actionare , (incearca sa deschizi geamul de pe partea cealalta), siguranta, motorasul ars, conexiunea la motor oxidat, ptr. oglinzi siguranta este arsa.
     
  4. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    Hmmm, si de ce aia de pe stanga merge?

    Problema e de la calc de usa dreapta sau firele pana la el.
     
  5. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Am avut aceeasi problema, dar era vorba de geamul fata stanga, la mine a fost din modulul actionare geam, era spart cauciucul ala din interior si nu mai facea contact.
    Nu exclud nici calculatorul usa sau conexiunea pana la el, dar pot sa te intreb Cristi, de ce ala de pe dreapta era functionabil?:)
    Fiind data de 30 iti urez un calduros La multi ani!....vorba aia, ,,sa ne traiesti fiindca ne trebuiesti"
     
    Ultima editare: 6 Aug 2012
  6. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Eu mai patesc din cand in cand sa nu mearga geamul pe dreata, scot si guranta si o pun inapoi iar dupa revine la normal.
     
  7. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    Pentru ca ala da comanda direct aclc de usa dreapta. Vezi ca la colegul nu merg nici oglinzile,
     
  8. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Multumesc ptr. raspuns Cristi. Dar stii ca eu sunt un pic mai ,,necredincoasa":) si astept cu nerabdare sa vad care a fost problema. Daca e asa cum zici, toata stima.
     
  9. slevenszki 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Mesaje:
    10
    sal

    De cateva zile cand ridic sau cobor geamul scoate un scartait,nush ce sa fac.
     
  10. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Verifica mai atent de unde vine...sau da mai multe detalii, sa ne dam seama. Poate fi de la mizerie ramasa pe la cheder, sau de la ceva cazut in usa, vre-un pliant, frunze...
    Cand mergi la spalatorie roaga-i pe baieti sa insiste cu jetul la cheder, sa se curete.
    Daca nu e de la ce am scris mai sus si zgomotul persista, inseamna ca e de la macara, role/cablu, sau chiar de la motoras, si atunci trebuie sa dai jos fata de usa si suportul macaralei, sa verifici.
     
  11. slevenszki 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Mesaje:
    10
    Intradevar cand spal masina nu se mai aude dar dupa ce sa uscat masina iar incepe sa se auda,langa geam este o banda de cauciuc si aia atinge geamul.
     
  12. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Banda aia de cauciuc este chederul, exact cum spuneam mai sus. Probabil la tine este un pic stramb, deformat, si sta in calea gemului. Cand cauciucul este ud, permite alunecarea usoara a geamului si nu se aude, dar cand este uscat devine enervant. Nu stiu in ce stare se afla chederul tau dar este cunoscut faptul ca in timp se duc...na, chederele sunt din cauciuc, si de la soare/ploaie/gheaza, prin cate trece saracul...oboseste si el. Cauta la dezmembrari unul in stare buna si schimba-l.
     
  13. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Achizitioneaza acest spray si va fi din nou liniste:
     
    Ultima editare: 6 Aug 2012
  14. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Ca de obicei, Carmen are rezolvare la orice. Eu inca de cand am luat masina folosesc silicon pt chedere in orice anotimp, tocmai de-aia nu imi fac probleme si nici nu au aspect decolorat/invechit.
     
  15. slevenszki 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Mesaje:
    10
    De unde pot cumpara sprayul ca nu il gasesc pe nici un site?:(
     
  16. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    - cauta la benzinarii, hipermarketuri gen Cora, Carrefour, sau Dedeman, Baumax, etc...
    Eu folosesc numai un produs marca Nigrin, il gasesc mereu in Dedeman, este intr-un tub asemanator cu crema lichida de pantofi, cu buretel deasupra, dar gasesti si spray. Daca nu gasesti nimic special pt chedere poti sa folosesti linistit silicon clasic pentru bord.
     
    Ultima editare: 7 Iun 2012
  17. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
  18. slevenszki 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Mesaje:
    10
    am dat cu silicon pe cheder dar tot scartaie acum vreau sa desfac carcasa sa curat pe dinauntru dar nu pot sa o dau
     
  19. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    ,,am dat cu silicon pe cheder dar tot scartaie": da jos chederul geamului, sa vezi daca intr-adevar de acolo este acel scartait de care pomeneai, dai comanda de coborare-urcare a geamului fara cheder, daca chitaie mergem mai departe.
    Panoul il rezolvam rapid si pe el, daca va fi nevoie.
     
    Ultima editare: 11 Iun 2012
  20. slevenszki 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Mesaje:
    10
    scartaie si fara cheder
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare