1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme deschidere portbagaj

Discuție în 'Skoda Superb' creată de icejohnnyice, 20 Apr 2015.

1. icejohnnyice 1st Gear Member

Am achizitionat de curand o Skoda Superb 2010.
    Portbagajul s-a deschis normal si din si de pe portbagaj si din telecomanda.

De cateva zile am urmatoarele 2 probleme deschiderea portbagajului:
    1. daca masina e incuiata, o descui complet din telecomanda. portbagajul ramane incuiat si se deschide doar de la butonul dedicat al telecomenzii. Cand inchid portbagajul ramane incuiat.
    2. daca masina e incuiata si o descui de la butonul dedicat din habitaclu, portbagajul ramane in continuare blocat si se deschide doar de la butonul dedicat al telecomenzii.

Tin sa precizez ca masina vede toate usile cand sunt deschise, inclusiv capota si portbagajul.

2. momo 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Am avut si eu o problema similara de curând la masina mea - Skoda Octavia 2 Break 1.9 TDI 4X4 din 2007. Când se deschidea din telecomanda, când introducând cheia in usa sofer si rasucind. Dupa un timp nu a mai vrut deloc. Si am inceput vizitele in service. Prima vizita - au fost desfacute incuietoarea din bara si incuietoarea de deasupra numarului. S-a pus curent pe ele, functionau. Asta a fost gratis la un prieten mecanic. A doua vizita la Brady Iuliu Maniu. Au desfacut capacul, au tras de fire, au resoftat calculatorul de confort - li s-a parut ca asta ar fi fost cauza. Cost 162 lei + 20 ciubuc (deh! eram bucuros ca s-a rezolvat - asa credeam eu!!!). Manopera pentru demontarea/montarea capacului a fost 65 lei + TVA. Chestie de 20 de minute. A doua zi - iar nu mai mergea. Ajung in service, când sa predau masina, mergea, se deblocase. Dupa 2-3 zile, iar defect. Urmatoarea vizita la Brady (a treia) - au desfacut portbagajul, au eliminat mufele (2 la numar - pinii erau corodati), au taiat firele care intrau/ieseau in/din ele, au legat firele - cost 82 lei si merge. In tot acest timp le-am spus ca este o chestiune electrica, un contact imperfect undeva, un fir rup, ceva de genul asta. Ar fi trebuit sa fac eu asta de prima data si nu mai aveam batai de cap. Si la mine vedea toate usile si portbagajul când era deschis.

Ar trebui sa verificati firele/mufele care duc la portbagaj. Daca pinii din mufe sunt corodati, va recomand sa le elimiati. Eu oricum as face asta pentru a evita probleme viitoare.

3. icejohnnyice 1st Gear Member

Cred ca o sa ajung si la asta.
    Problema pe care o vad eu acum e alta.
    Daca desfac capitonajul de pe portbagaj si nu gasesc probleme la mufa, incepe problema:
    la superb portbagajul se deschide in doua moduri:
    1. doar portbagajul
    2. portbagajul cu tot cu geam.

Ca sa deschizi in varianta doi de se apasa un buton de pe portbagaj, care nici al nu merge. Varianta sa cuplezi cumva mecanic nu am gasit-o.
    Eu as vrea sa verific daca cablul nu are ceva la trecerea dintre hayon si caroserie.

Va anunt cand si daca rezolv ceva.

4. icejohnnyice 1st Gear Member

Revin cu alte probleme:

1 Nu functioneaza inchiderea centralizata pentru usile de pe stanga.
    2 Nu functioneaza inchiderea centralizata de la butonul de pe usi.
    3 Nu functioneaza deschiderea geamurilor de la butoanele de pe usi
    3 Nu merge reglarea oglinzilor.

Daca deschid ambele usi stanga le vede pe ambele deschise, daca deschid doar una nu o vede.
    Cu ambele usi deschise merge de pe telecomanda deschiderea/inchiderea simultana la toate geamurile.

Azi am fost cu ea la service la Seat(Dip Motors), au verificat toate sigurantele sunt in regula, au pus pe tester si mi-a zis ca nu comunica cu calculatoarele de pe ambele usi stanga.

O sa merg cu ea din nou joi, sa inceapa sa verifice firele si apoi cele doua calculatoare.

Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2017
  5. adrianfi 1st Gear Member

Posibil sa trebuiasca schimbat calculatorul de comfort...

6. icejohnnyice 1st Gear Member

Astazi am fost la service si s-au costatat urmatoarele:

Cablaj haion si usa sofer intrerupte.
    S-a remediat temporar cablaj usa sofer.
    Necesita inlocuire - cablaj usa sofer(~400 Lei)
    - cablaj haion(~100 Lei)

In afara de deschidere haion toate merg foarte bine acum.

---------- Post added at 03:04 PM ---------- Previous post was at 03:03 PM ----------

Momentan am scapat fara schimbat calculator confort sau calculatoare din usi.

Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2017
  7. icejohnnyice 1st Gear Member

Erata

Revin la ce am zis anterior Cablaj Haion ~1000 Lei

8. Galati1964 1st Gear Member

Acceasi problema: se deschide doar portbagajul si doar din cheie. In service mi-au spus ca e vorba de un cablu, dar trebuie demontat tot.

Ultima editare de un moderator: 13 Noi 2015
  9. Ms82STA

Ms82STA 1st Gear Member

Probleme la portbagaj

Salutare...am o skoda superb din 2013 combi nu stiu care e problema dar de azi a inceput sa faca figuri purtbagajul...la deschidere este in regula,dar la inchidere deja incepe sa faca figuri inchizandu-se partial sau deloc si se aude un 'ticait' ...ma gandesc ca da undeva o eroare..daca ma poate ajuta cineva cu o informatie sau sfat?drumuri bune

10. icejohnnyice 1st Gear Member

11. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Multumim pentru raspuns!

12. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    Pun si aici intrebarile si de pe celalalt forum
    firele au fost lipite acolo unde sunt rupte? Cu ce le-a lipit ?
    A folosit fludor sau cositor ?

13. icejohnnyice 1st Gear Member

Salut am raspun si pe celalalt forum,.
    Nu stiu exact cum le-a lipit pentru ca nu ma pricep, dar din ce am vazut pot sa iti zic urmatoarele:

Intai a luat toate capetele de fire rupte pe care le-a dat cu o substanta metalica spre albicios,
    iar dupa acea cu un pistol de lipit cred, nu era chiar ca un pistol ci o treaba de era foarte fierbinte, le-a lipit intre ele.

14. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Acest gen de probleme e arhicunoscut la mai toate modelele combi.
    Daca doar se lipesc firele si se izoleaza nu este o solutie viabila. Locul unde firele ar trebui sa fie flexibile devine foarte rigid si se va rupe imediat langa lipitura mult mai devreme. Asta pentru ca manunchiul de cabluri devine mai scurt si nu prea poate fi mutata zona cu lipiturile intr-o zona unde nu este sarcina pe ele.
    Reparatia corecta este prin folosirea unui nr. identic de fire (se procedeaza la toate firele chiar si cele care inca nu sunt rupte) cu sectiunea litelor de cupru din interior aceeasi cu originalul sau mai groase dar nu f. mult si preferabil izolatia cat mai elestica la rece (frig). Lungimea lor trebuie sa fie ce circa 15-20 cm. pentru ca lipiturile sa nu fie in zona unde cablul se indoaie la fiecare dechidere/inchidere a haionului. Se dezizoleaza capetele pe o lungime de 1-1,5 cm. (atentie sa nu fie oxidate) se imerseaza la cald in putin SACAZ (ce se da pe arcusul viorii) apoi se fac lipiturile folosind fludor (sarma de cositor cu praf de sacaz in interior). Sub nici o forma nu se va folosi pasta de cositor (folosita la tevile de cupru) sau pasta decapanta deoarece vor oxida si se vor deteriora litele din cupru. Lipiturile se vor izola cu banda izolatoare de nylon preferabil de firma ca sa nu se desfaca. Apoi tot manunchiul de fire se va infasura cu o banda izolatoare de panza in 2 straturi.

icejohnnyice apreciază asta.
  15. vangelis 1st Gear Member

Buna ziua.
    Va rog frumos stie cineva cum se deblocheaza acest mecanism?Am reparat firele rupte si mecanismul este pe inchis si nu stiu cum sa-l aduc pe pozitia de deschis ca sa pot inchide hayonul.
    Multumesc

16. vangelis 1st Gear Member

17. vangelis 1st Gear Member

Gata am rezolvat,din greseala dar am rezolvat.

18. Mitică moraru 1st Gear Member

Salut.Am achiziționat o skoda superb din 2009,și am probleme cu portbagajul .se închide dar nu îl trage în jos cum ar trebui.mă poate ajuta cu un sfat cineva?

Ultima editare de un moderator: 15 Apr 2018
  19. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Cum adica nu l trage in jos cum ar trebui?Are 2 pozitii,stii,nu?Cu tot cu luneta ca un hachback,plus se ridica doar porTbagajul ca la sedan.

20. Mitică moraru 1st Gear Member

Scuze.portbagajul se închide dar trebuie să o tragă prin sistemul soft close și nu indică la bord că s.a închis.

Ultima editare de un moderator: 16 Apr 2018

Distribuie pagina asta