1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme cutie DSG 6/7

Discuție în 'Service' creată de denisa, 11 Dec 2013.

1. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Kornel
    Inainte de a face altceva la DSG te rog frumos verifica ce ti-am spus eu! ;)
    Daca erau probleme la pompa DSGul nu functiona corect.
    Si apropo, pompa se poate repara, in caz de ceva exista kit de reparatie.
    Uite aici un exemplu de kit ce a fost la vanzare pe olx:
    https://www.olx.ro/oferta/kit-reparatie-dsg-7-IDbvVzJ.html
    Diagnosticul ce a fost dat de cele doua serviceuri e doar ca sa-ti ia banutii. ;)

2. Kornel 1st Gear Member

Ok,si unde se afla mufa sau contactul mai exact ?

3. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Ledurile care palpaie unde sunt? Langa maneta schimbatorului. Am pus o poza in comentariul de mai sus. trebuie sa dai jos capacul de la timonerie.
    Cel putin la alea cred ca te-ai referit cand ai descris problema ta: (palpaie) indicatorul din calculatorul bordului care indica in ce viteza este masina P,R,N,D,S .

Nicu145 apreciază asta.
  4. Kornel 1st Gear Member

Nu este vorba de ledurile de la timonerie,ci despre indicatorul care se afla in bordul masinii adica calculatorul masinii care se afla intre turometru si vitezometru ,am facut un videoclip si nu il pot trimite.

Doar poza pot pune ,acum e in mod parking ,litera p ,dupa 10 min incepe sa palpaie,cind merg este in Drive sau sport si aceias problema incepe sa palpaie

Ultima editare de un moderator: 1 Feb 2020
  5. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Aha, asta e altceva. La diagnoza a iesit presiune scazuta, sau alte erori pe DSG?

6. Kornel 1st Gear Member

Si presiune scazuta si alte erori,erorile mi le-a sters la primul service unde am facut prima diagnoza si aceias problema.trebuie schimbat mecatronicul

Apropo,stie cineva cati litri de ulei intra in mecatronicul de la cutia dsg 7 trepte de pe octavia 2 si ce ulei ?

Ultima editare de un moderator: 1 Feb 2020
  7. AdI Hg 1st Gear Member

1 litru intra, atat mi-au spus mie dupa ce mi-au schimbat mecatronicul. Nu stiu tipul. La mine au schimbat si uleiul din cutie, dar pentru ca in cel inlocuit era multa pilitura mi-au zis sa mai schimbam inca odata peste o saptamana si pe cel de la mecatronic si pe cel din cutie ca sa mai eliminam din ce se depune si in asta.

8. Kornel 1st Gear Member

Ok la mecatronic intra 1 L ,si la cutie stie cineva cati litri ?

Cat a costat sa schimbe mecatronicul si uleiurile si unde ai fost ?

Ultima editare de un moderator: 4 Feb 2020
  9. Vochin George 1st Gear Member

Salut. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu o problema. Azi dimineata pe ninsoare am plecat cu masina (Skoda superb 2 cutie DSG) am observat ca nu mai imi arata pe afisaj treptele de viteza si mergea doar intr-o viteza pana pe la 50 km la ora ...am bagat mansa pe manual acelasi comportament. Oare are modul de iarna. Dupa 15 minute am oprit sa las fata la gradi ...a plecat de pe loc afisand vitezele dupa care acelasi comportamenta ...la a doua oprire la cafea..s a comportat normal. mentionez ca nu am plecat cu ea rece ...avand webasto si mototul era cand cand am plecat. stie cineva ce s a intamplat ? a mai patit cineva asa ceva ? \Multumesc anticipat

10. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin 5th Gear Member

Salut. Fara diagnoza...greu de spus. In Bucuresti iti recomand Automatico (KataTechnik). Am fost f. multumit de ei. Nu se ocupa decat de cutii automate.

11. AdI Hg 1st Gear Member

2 l la cutie. Mecatronic luat de la dezmembrări cu 650 euro.

12. Andrei Ignea

Andrei Ignea 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Salutare. Am o Octavia 3, motor 2.0 tdi cutie DSG 6 trepte. Intampin o problema, sau poate e normal si doar mi se pare. Sunt momente in care, fiind la vale, cand franez se muta in treapta inferioara, insa sta foarte turata, pe la 2500-3000, cu toate ca eu sunt cu piciorul pe frana, nu pe acceleratie. Nu face tot timpul asa, in mod normal cand franez sta pe la 1500 turatii, si tot schimba in trapta inferioara. Sa fie oare o problema de cutie? Sau poate clapeta de acceleratie? Oare ajuta o readaptare?

13. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Andrei Ignea
    Nu e nici o problema. Frana de motor te ajuta la coborare!!! Astfel calculatorul ia aceasta decizie de ajutor cand considera ca e cazul in functie de anumiti parametri.

Distribuie pagina asta