1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme AC/incalzire/ventilatie

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de drmogo86, 24 Mai 2009.

1. Helloween

Helloween 3rd Gear Member

Locație:
    Curtea de Arges
    Există pe un site Skoda workshop parca, îmi trimisese T.Carmen un link unde am găsit eroarea 17702.
    Uite și eroarea:
    Address 01: Engine Labels: 06A-906-033-AVU.lbl
    Control Module Part Number: 06A 906 033 DM
    Component and/or Version: SIMOS33 1.6l 2V 00HS7290
    Software Coding: 00031
    Work Shop Code: WSC 73430
    Additional Info: TMBDX41U978873442 SKZ7Z0G4096962
    VCID: 6DD12F3F276425764F5-5072
    2 Faults Found:

17702 - Map Controlled Engine Cooling Thermostat (F265)
    P1294 - 35-10 - Short to Ground - Intermittent
    16825 - EVAP Emission Control Sys
    P0441 - 35-10 - Incorrect Flow - Intermittent

Readiness: 0000 0000

Laur Laurica apreciază asta.
  2. Universalis

Universalis Bronze Member

17702
    P1294 Engine coolant thermostat - short to earth. Wiring short to earth, engine coolant thermostat

Am gasit asta pe o lista cu erori din Autodata 2010 pentru Octavia 98-04 cod AEE de 55kw 75cp
    E posibil sa ai un scurt la masa intermitent, la firele de la termostat la ECU.

3. Helloween

Helloween 3rd Gear Member

Locație:
    Curtea de Arges
    Mulțumesc frumos!

4. AdrianALH 1st Gear Member

Salutare tuturor skodistilor! Am cumparat in octombrie anul trecut o Skoda Octavia 1, din 2004, si am problema la clima: nu functioneaza dezaburirea si la picioare, am facut diagnosticul si mi-a rezultat codurile - 4F7, 4F8 si 4FA. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Mentionez ca atunci cand apas butonul pt dezburire se aude ca baga aer dar nu iese la parbriz.

5. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Alea,s coduri de eroare?Fa o diagnoza la cineva priceput si pune un prtscrn aici.

6. AdrianALH 1st Gear Member

7. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Te.ai jucat in meniul ascuns..Nu.s coduri de eroare alea..Inseamna ceva dar nu sunt coduri de eroare generate de o diagnoza.

Ultima editare: 4 Feb 2019
  8. T. Carmen Skoda Expert

Little Big apreciază asta.
  9. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Eiii,uite ca mai invatam cate ceva.

10. AdrianALH 1st Gear Member

da! ai dreptate! o diagnoza a fost facuta complet dar acolo nu dadea nicio eroare, mai mult, a resetat clima dar degeaba si m-am gandit ca e parte mecanica, asa ca am gasit metoda de intrare in meniul ascuns. practic trebuie sa desfac tot bordul sa ajung la acele motorase, am sa caut un prieten sa ma ajute. Multumesc frumos tuturor!

Laur Laurica apreciază asta.
  11. Universalis

Si mie mi-au aparut 1271 apoi si 1272, mai fac niste zgomote prin bord dar merg asa, am caldura sau rece. Poate la vara le vine randul :).

Am mai avut problema ca imi arunca antigelul pe la prea-plinul vasului de expansiune si nivelul era la minim. Am schimbat senzorul de temperatura de pe carcasa mare a termostatului cu cel vechi original si e ok, nu mai scade nivelul.
    Am citit aici ca Skodele sunt pretentioase la acest senzor, puneti doar OE.

Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2019
  12. Winner 1st Gear Member

Al bundy zici ca daca santurile fuliei de la compresorul AC sunt strambe atunci trebuie schimbat compresorul AC ?

13. Andi Fasui 1st Gear Member

Bună seara!
    Acum ca a venit frigul, am observat o problemă la skoda mea..
    Este vorba despre o Octavia 1, an 2008.
    Pana acum nu aveam probleme cu căldura în mașină.. Ideea e ca eu mergeam mereu cu clima pe 24.. Indiferent cat de frig era afara, pt mine era suficient. Acum, când am dat pe 24, am observat că îmi bagă frig pe grilele de sus(cele 4 din bord) si cald la picioare și parbriz.. Dacă trec de 25 de grade, baga căldura la fel peste tot.. Aveti idee care ar putea fii problema?
    Mulțumesc!

14. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    LA diagnoza ce apare ?

15. Andi Fasui 1st Gear Member

00 apare în dreapta.. Numărul din stânga nu il mai tin minte exact.. Mâine când ajung acasă mai fac una..

16. Universalis

Ai probleme cu servomotorasul clapetei de temperatura. O sa ai un cod pe climatronic gen 4f1 sau poti face o diagnoza cu vcds si vezi ce iti apare.

17. Andi Fasui 1st Gear Member

Scuze, nu de mult am ajuns acasă.. La un moment dat azi, își revenise si băga bine căldura.. Acum, face la fel.. Pe diagnoza îmi dă 4FA.. Din ce am văzut mai sus, ar fii asta:
    01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71)

Care în traducere cred ca este servomotorul de care ziceai tu.. Ai un cod de piesa sau ceva? As vrea să îl cumpăr, să îl schimb zilele astea..

18. Universalis

Iti dau un cod dar mai bine mergi la magazin si vezi dupa serie sasiu, ca sunt mai multe servomotorase, v70, v71... Este unul pentru clapeta centrala de amestec aer cald, rece, unul pentru temperatura si unul pentru recirculare.

La tine este cel de recirculare, cred ca asta e codul 1J1907511G. Litera din coada poate fi alta Aici ai un tutorial cum se schimba:

19. Andi Fasui 1st Gear Member

Nu am avut timp sa il dau jos.. Si nici vremea nu mi-a permis.. Revin cu edit după ce il schimb.

Mersii frumos!

20. Universalis

Cu placere. Nici eu nu am mai rezolvat cu v70, caraie si maraie in bord...:)

Distribuie pagina asta