1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Problema zgomot ciudat

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de brigada, 14 Apr 2009.

1. brigada

brigada 5th Gear Member

zgomot la accelerare

Dragi colegi de forum
    De ceva timp am observat ca atunci cand sunt in treapta a II-a sau aIII-a cand iau piciorul de pe acceleratie(o las in frana de motor) si apoi cand accelerez usor se aude un zgomot,nu prea tare,dar se aude cand apas pe acceleratie.Poate se aude la fel si in celelalte trepte dar eu nu-mi dau seama decat la viteza mica.Se aude ca un pocnet cand apas pe acceleratie.A patit cineva la fel???

Ultima editare de un moderator: 14 Dec 2009
  2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Ne-ar fi de un real ajutor sa ne spui, cam de pe unde se aude zgomotul?
    Vreau sa zic ca asa cum l-ai prezentat poate fi si de la un pet de 2 litri de Mirinda uitat liber prin portbagaj . Cand accelerezi , inertia il tine in loc pe cand acceleratie iti impinge masina cu avant inainte . Asta face ca petul de Mirinda sa se izbeasca cu zgomot ( posibil chiar cel auzit de tine ) de partea din spate a portbagajului .
    Acum parol , nu fac misto , da asa-s eu mai glumet din fire .

3. brigada

brigada 5th Gear Member

Sigur nu e de la ceva uitat in portabagaj.Nu am nimic acolo e ...lacrima.Zgomotul se aude in momentul cand apas pe acceleratie in treapta II,sau III,nu cand schimb viteza ci cand deja sunt in treapta respectiva,merg in frana de motor,incet,si apoi apas din nou acceleratia:atunci aud acel pocnet cand intra masina in sarcina.

4. be_happy 1st Gear Member

Suierat ciudat!!!

Buna la toti!
    Am o Octavia II 2.0 TDI/model 2008. De ceva vreme am auzit un suierat dubios atat la accelerare cat si la decelerare, atat la turatii mari cat si la 1500, indiferent de viteza. Suieratul se modifica in functie de turatia motorului. Mi-e frica sa nu fie de la turbo. Aer fals?!?! La service mi-au spus ca nu stiu ce are. S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema?
    P.S. Nu apare la relanti!

Ultima editare de un moderator: 22 Dec 2009
  5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Pe interiorul turbinei se mai aseaza unele depuneri de funingine . Cateodata , dupa mult mers subturat , se mai "infunda" . Cand incepe iar sa functioneze , paletele "curata " excesul de depuneri , care intre timp se pot intari destul de tare. De aceea pot aparea chiar si modificari substantiale in mersul masinii . Un suierat insoteste intotdeauna turbina , ceea ce este normal , atat pe accelerare cat si pe decelerare. Daca devine deranjant, se poate sa fie o problema. Oricum , trebuie sa incerci sa verifici si sa elimini pe rand si alte surse cum ar fi :
    - huruitul rotilor de iarna , diferit de al rotilor de iarna;
    - huruitul unui rulment
    - un huruit al cutiei ( la viteza mare , scoti pe liber si verifici daca mai se aude ;
    - huruitul unui disc uzat inegal , care prezinta rizuri .
    - zgomotul produs de ventilatorul interior intr-o anumita treapta ( de obicei aceea in care il folosesti mai des ) .

6. be_happy 1st Gear Member

Depuneri...nu stiu ce sa zic...nu cred. Circul destul de mult (aprox. 40000 km/an) si nu mi-e jena sa schimb vitezele la 4000-4200 rot/min. In oras, dupa ce se incalzeste motorul, le schimb cam la 3000. E adevarat ca am un power-box care ma ajuta sa-i "bag in ceata(fum)" pe cei din spatele meu, dar am grija sa-i curat turbina saptamanal, la un drum in afara orashului. Huruitul de orice fel iese din calcul pentru ca este un suierat tipic care apare doar prin frecarea cu aerul. Daca o scot din viteza acesta dispare, chiar daca am 100 km/h. O sa verific ventilatorul, dar nu cred...Pe langa faptul ca am climatronic, suieratul apare doar cand motorul e in sarcina si-si modifica intensitatea in functie de turatia motorului. Ce nu stiu eu ... turbina(cu geometrie variabila) lucreaza la orice turatie a motorului sau are un anumit prag (ex 2500 rot/min)?! Lucreaza si in momentul in care sunt in 'frana de motor'?!

Ultima editare: 23 Dec 2009
  7. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Lucreaza doar de la o anuita turatie , in functie de tipul de motor.

8. dily_u 1st Gear Member

Locație:
    Izbiceni
    sunete ciudate cutie-volanta

am o skoda octavia 2 1.9 TDI 2006 150k KM si se aud niste sunte ciudate e la cutie sau volanta dar doar cand este incinsa si cand nu am ambreiajul calcat! se aude ca si cand ar fi un surub sau o bucata de metal invartita intr-un tambur! am schimbat uleiul din cuite si tot se aude!
    sa fie volanta?

Ultima editare de un moderator: 24 Dec 2009
  9. maxseven

maxseven 1st Gear Member

Locație:
    Pitesti
    zgomot ciudat octavia 2

La schimbarea treptelor 1-2, 2-3, in jurul a 2000 de ture se aude un zgomot (fluierat) ca de turbo, de obicei cand motorul e rece. Ce ar putea fi?
    Am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca zgomotul ar putea fi produs de ambreiaj, din cauza unor pistonase hidraulice.

10. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Intai este bine sa identifici fizic sursa suieratului. Asta inseamna minim o rampa pe care sa ridici masina si doua persoane (una la volan si alta sub masina) . Dupa aia incepi sa schimbi viteze, iar cel de sub cutie iti va putea confirma sau infirma daca de acolo vine suieratul. Poate fi si de la turbina si de la filtrul de aer. In general, "suieratul " se aude din cauza modificarii unor debite (de aer , de lichid). Cum deplasari de cantitati de aer si lichide au loc in multe parti ale masinii tale, este greu sa spuna cineva fara sa puna urechea la propriu care ar fi motivul.

Ultima editare de un moderator: 16 Ian 2010
  11. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Ar putea fi rulmentul de presiune.

12. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

salve tuturor ,pentru toti cei care aud suieraturi de la motor incercati sa ambala ti motorul "pe repede "sau spitzuri pina la 2000 rtm si spuneti-mi daca le mai auziti daca da ridicati capota si scoateti furtunasul de cauciuc din EGR si repetati "ambalarea" de citeva ori Daca nu le mai auziti montati furtunasul inapoi Cauza suieratirii este valva EGR care se deschide si inchide Nu este grav deloc asa functioneaza acest tip de motor ;)

13. Alex Anghel 1st Gear Member

Zgomot

Noua Octavia, 1.4 TSI DSG, echipare business, 5.500 km la activ.

Venind spre casa in seara asta, dupa doua mici gropi la activ, nevastamea m-a atentionat ca se aude un zgomot ciudat in fundal, ca un "dum-dum" (senzatia aia de tobe/basi cand un vecin asculta muzica tare) sacadat, in functie de viteza de rulare.

Maine ma duc cu ea la Brady in service, insa sunt cam ofticat pe chestia asta, inainte sa se auda acest zgomot chiar ii spuneam sotiei ce bine merge masina, ca nu m-as urca in altceva :).

Imi da cineva un mic indiciu legat de ceea ce se petrece, ca sa dorm si eu bine ca cehoaica mea e ok?:)

14. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Cu ce cauciucuri e incaltata?
    Au crestele mai mari banuiesc, avand doar putin peste 5k km la bord; trebuie sa verifici sa nu fie ceva prins intre crestele anvelopelor; daca exista ceva acolo e normal ca sunetul sa fie conditionat de viteza de rulare.

15. Alex Anghel 1st Gear Member

Cu cele cu care a venit la final de august, de vara.

Da, se aude un "dum-dum" sacadat, ca de metronom si care pare a creste/descreste in functie de viteza de rulare.

16. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    daca nu e o pietricica prinsa intre pliurule caucicului este un cui care sta in cauciuc si bate in asfalt . Dute intii la o vulcanizare , ridica masina pe cric si controlati roata

17. narok 6th Gear Member

Locație:
    iasi
    Alex Anghel
    Da, se aude un "dum-dum" sacadat, [/QUOTE]

mergi la o vulcanizare sa-ti verifice cauciucul.... e posibil sa aiba o umflatura

18. Alex Anghel 1st Gear Member

Gata am rezolvat, am avut norocul ca roata din dreapta spate sa fie intr-o pozitie care sa-mi permita vizualizarea unui holsurub, asa ca l-am extras.:)

Deocamdata TPM-ul nu imi indica o problema de presiune la roata respectiva, dar cred ca ma voi duce la vulcanizare, mi-e greu sa cred ca nu a fost perforat cauciucul intr-atat incat sa nu iasa are.

Noroc.

19. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    E bine ca a fost doar atat.

20. mitza manea 1st Gear Member

Probleme Octavia II

Salut,

Am o Skoda Octavia II din 2005. In ultimul timp (Mai ales dupa frigul din Ianuarie), am o vibratie in pedala de acceleratie si un zgomot ciudat in partea din spate a masinii cand trec peste denivelari. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc anticipat!

Mihai.

Distribuie pagina asta