1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Pot sa inalt o skoda ?

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de TOMMYPLUS2006, 6 Aug 2009.

  1. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    Am o skoda din 2000 1.9 AHF
    Exista kit pt inaltarea masinii ? am spart 3 scuturi de la inceputul anului...
    MULTUMESC!!!!!!!
     
  2. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Exista sub denumirea "PDG" si anume Pachet Drumuri Grele. Te poti interesa la reprezentante de preturi si vei vedea singur daca vrei sau nu sa investesti... In acest pachet (kit) intra inaltatoare, arcuri, telescoape si scut motor din otel; nu sunt foarte sigur daca poti pastra arcurile si telescoapele actuale (trebuie intrebat).
     
  3. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    difera; arcurile sunt mai groase iar amortizoarele sunt speciale pentru drumuri grele.
     
  4. MicuTZu83

    MicuTZu83 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Mesaje:
    68
    Locație:
    CRAIOVA
    eu iti propun urmatoarea varianta: cumperi in scut metal aftermarket..gasesti la 40-500 ron, si e bucse inaltatoare care de pun in capul telescopului(pe fata x2) si zic ca se simte diferenta de garda la sol si pretul e mai bun decat un PDG
     
    thorr apreciază asta.
  5. Capitanul 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2009
    Mesaje:
    5
    Locație:
    Bucuresti
    inaltare octavia

    Tommyplus, pentru fata se pot cumpara 2 inaltatoare (sunt ca 2 flanse cu inaltimea de 2.5 cm) de la orice reprezentanta Skoda. Eu am cumparat pt. Golf 4 (aceeasi platforma) de la reprezentanta Avia cu 70 lei. masina se ridica cu aproximativ 3 cm si devine un pic mai rigida, dupa ce le montezi, dar sa nu crezi ca acesti 3 cm castigati fac minuni. Si pe spate am montat inaltatoare, numai ca astea nu se gasesc, trebuie sa le construiesti tu.
     
  6. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Ca sa nu dai banii pe un pachet PDG ( pachet drumuri grele ... ) iti recomand doua etape ( sau daca ai bani , cumulate intr-o singura etapa ):
    -- inaltatoare pentru amortizoarele fata ( sint bucsele de aluminiu de care iti spunea Capitanul si se pun sus la amortizoare sub bucsele elastice ) si inaltatoare pentru arcurile pe spate ( sint de cauciuc , se pun sus intre arc si oala . Se gasesc , nu trebuie sa cauti de skoda , ci masoara diametrul arcului si cauti pentru diametrul respectiv ) . Cu tot tacimul asta inalti masina cu circa 3 cm fara sa modifici caracteristicile suspensiei .
    -- in faza a doua cumperi un scut de metal si gata nu te mai doare capul
    Eu am facut asta la skoda combi a baiatului si totul a fost Ok !
     
  7. Adyanna 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2010
    Mesaje:
    1
    Si eu am o Skoda din 2002 si am patit la fel ca si tine, iar dupa un an am pus pachet de drumuri grele, mi au schimabat arcurile, mi au pus altele mai rigide, e mai inalta acum cu 4 cm, si au schimbat si scutul, in locul celui de plastic am acum unul de titan care i foarte bun

    Cam 200 euro este pachetul de drumuri grele
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Feb 2010
  8. giurgescu 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2009
    Mesaje:
    9
    Locație:
    ici-colo
    In locul celui de plastic am acum unul de titan!

    Poti sa ne spui si noua cite ceva despre scutul din "titan", de unde, cit, eu as dori unul, daca mi-l pot permite! Cine-i producatorul?
     
    thorr apreciază asta.
  9. cristalin 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2013
    Mesaje:
    6
    unde pot gasi pretul acesta ?
     
  10. Dan Danielson 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Mesaje:
    2
    pentru cele de "spate? ai cumva poze ?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare