1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Octavia 1.6 2001 numai Euro2 ?!

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de shogun, 13 Mai 2008.

1. shogun 1st Gear Member

Salutari,

sunt nou pe forum, si vin cu o intrebare urgenta:

Am o skoda octavia 1.6 elegance, anul de fabr. 2001, model dupa facelift. Codul motorului este AKL, 74kw. La RAR zic ca are numai euro 2. Din manualul de utilizare reiese ca motorul AKL era echipata si cu euro 2 si cu euro 3. Norma euro 3 nu a intrat in vigoare obligatoriu din anul 2001? Poate sa ma lamureasca cineva?? E ff important, ca n-as dori sa platesc taxe pt. euro 2.

2. k_cristi87

k_cristi87 Silver Member

Locație:
    Gaesti
    Ultima editare: 13 Mai 2008
  3. shogun 1st Gear Member

Meci, dar am verificat deja lista si nu apare nicaieri codul AKL. Am mai citit ca lista nu e completa. De ex. tot acest motor 1.6 SR AKL este si pe Bora dupa 2000. Despre motor am mai citit ca este o constructie solida, mai veche din ani '90, cu 8 valve, si a fost montat pe diferite masini ale grupei VW si dupa anul 2000, din motivul reducerii costurilor. Tocmai cei de la RAR m-au zis ca-i Euro 2. Numai ca mie imi este greu de crezut ca masina din 2001 sa nu aiba Euro 3.

4. k_cristi87

k_cristi87 Silver Member

Locație:
    Gaesti
    Nu stiu ca sa-ti spun dar daca ti-au spus cei de la RAR...

5. hiro

hiro 1st Gear Member

Locație:
    Tirgu Mures
    Am verificat in specificatiile tehnice ale producatorului si din pacate AKL are norma gemana D3, care e echivalentul EU2.

Dar stai linsitit ca nu esti singur, eu am cod motor AHF (TDI 110CP), model 2002 si tot EU2 numai.

Distribuie pagina asta