1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Montare carlig remorcare

Discuție în 'Skoda Kodiaq' creată de Grizzlee, 29 Sep 2020.

1. Grizzlee 1st Gear Member

Hello

Avand in vedere ca renovam o casa, am nevoie de remorca. Masina nu a venit cu carlig din fabricatie si vreau sa ii montez unul cat mai repede. Inca nu stiu daca sa ma duc direct la skoda sa monteze unul sau pot sa montez si eu ceva aftermarket.
    Sunt curios daca o masina cu carlig are ceva modificari suplimentare pe parte de soft, fata de a mea. Acesta ar fi singurul argument care m-ar forta sa merg la reprezentanta, deoarece masina e in garantie. Altfel as monta eu un carlig aftermarket, pentru ca se gasesc multe modele: de la 100-300 eur.

Mersi fain
    Seba

2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Stiu ca A.M.nu ar merge daca nu ai pregatirea pentru carlig..Daca vorbesc prostii scuze.Pregatirea este dotare optionala.La Skoda reprezentanta daca ar fi posibil costul e destul de mare.

Ultima editare: 29 Sep 2020
  3. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Ai nevoie si de un modul special pentru carlig.Nu poti monta pur si simplu carligul si il conectezi la instalatia masinii.

4. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Vei avea nevoie de reprezentanță (nu va fi ieftin), din cauza conexiunilor electrice pentru remorcă. Dacă va umbla altcineva la partea electrică poți pierde garanția.

5. Grizzlee 1st Gear Member

Am primit de la colegul Sabin o pagina unde e descris exact ce si cum. La fel as vrea si eu sa fac si eu. Postez linkul pentru cine mai are vreodata interes:
    https://www.drive2.ru/l/531266977184874497/

Incerc sa dau de toate piesele respective, sa vad daca le pot aduna/comanda din Ro.

6. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin Bronze Member

daca o face corect, ca in link e ca si cum fabrica l.a executat. 100% nu pierde garantia. va spun din proprie experienta. dar...deja sunt offtopic.

bafta cu adunatul pieselor...e ceva lista

7. Grizzlee 1st Gear Member

Intre timp am sunat si la reprezentanta, sa cer un cost aproximativ. Ce m-a frapat, a fost ca nene mi-a zis ca trebuie schimbate ventilatoarele de racire motor. Daca ai carlig, aparent trebuie sa ai ventilatoare mai mari, care sa faca fata la sarcina mai mare. Doar ventilatoarele costa in jur de 3-4k ron, iar legat de carlig a zis ca revine mai tarziu cu pretul.

Personal, cred ca e o balarie, dar urmeaza sa vad daca imi pot instala doar carligul si instalatia fara sa afectez garantia. Revin cu feedback cum aflu un pret.

8. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Sunt curios ce preț vei primi, pe configuratorul Skoda cârligul de remorcare rabatabil este la 799 euro, ca extraopțiune. Partea cu ventilatoarele pare cam trasă de păr :)

9. Grizzlee 1st Gear Member

Si eu am fost curios, dar mi-a trecut curiozitatea. Le-am dat seria de sasiu si in aceeasi zi mi-au dat si pretul: 5300 ron :scared2:
    Partea buna este ca include si manopera, haha.

Am sa mai cer o oferta si de la Cluj, pe unde mai circul cu munca. Mi se pare un pic cam mult, sper sa primesc oferte mai bune din alte parti :)

10. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Eu am vrut sa spun 1000 de euro.

11. Bogdan79 1st Gear Member

Salut colegi de trafic si propietari de ursuleti! Sunt nou si ma intreseaza subiectul. Desi imi trebuie carligul am zis ca este exagerat 800E optional. Se pare ca m-am inselat, daca va trebui sa il montez la reprezentanta. Apropos eu am Kodiaq Amb 2.0. 4x4 DSG.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare