1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Kamiq-ul meu

Discuție în 'Skoda Kamiq' creată de gabioancea, 21 Ian 2020.

1. Bgdn78 1st Gear Member

2. gabioancea

gabioancea 1st Gear Member

Salutare, revin cu masina, scuze pentru raspunsul intarziat, masina a venit pe 23 Aprilie, si este exact ce am vrut, o masina relativ micuta, agiala, pentru oras si ocazional drumuri inafara localitati.

Dupa o luna jumate cu ea si 1396Km pot sa spun ca am facut o alegre foarte buna. Am avut drumuri in oras (90% in Bucuresti) si am prins is aglomeratie bara la bara dar si drumuri libere, consumul fiind unul decent cu o medie de 9.0l/100Km. Am trecut de pe un motor 2.0 TDI cu un consum de ~8l/100Km, deci sunt impacat cu aceasta diferenta.

Acum dupa ~1400Km pot sa spun ce imi place si ce nu imi place la masina, pentru ca sunt si lucruri pozitive si negative pe care le gasesti la o masina abia dupa ce incepi sa o folosesti:

Pro:
    - spatioasa la interior - am 2 copii si nu se simte spatiul in minus pe care il avem acum, am trecut la Kamiq de la Skoda Superb.
    - foarte agila - motorul e 1.5TSI este foarte agil si dupa ce te obisnuiesti cu lag-ul pe care il are cand ii dai kick-down totul este perfect.
    - aplicatia Skoda Connect - poti vedea pe telefon starea masini, unde este parcata, daca este inchisa sau nu, o poti inchide si deschide de pe telefon, consum si multe altele
    - luminile LED (nu cele cu lupa) care din punctul meu de vedere este peste Xenon-ul de la Superb.
    - ACC-ul pe care il folosesc cu brio si in oras in zonele unde se conduce bara la bara.
    - Scaunele standard, care sunt confortabile.
    - In portbagaj intra cu brio 2 trolere mari (bagaj de cala avion) si unul mic (bagaj de mana).

Contra:
    - Este putin cam galagioasa la viteze de autostrada, dupa 120Km/h se aude destul de tare vantul, si din ce am observat zgomotul vine din fata, cel mai probabil de la oglinzile laterale.
    - Spatiul in portbagaj, am roti 17'' , si rezerva este pe 16''. Am facut pana si am ajuns la concluzia ca roata pe 17 nu incape in portbagaj decat in picioare, si asta te obliga sa dai paravanul de plastic jos si sa pui roata in picioare :). Destul de nasol daca esti in concediu si faci pana cu portbagajul plin.
    - Ma asteptam ca Android auto sa functioneze si prin Bluetooth, dar acesta functioneaza doar cu cablu.
    - Suspensia putin cam tare, in anumite situatii simti cum fuge spatele.

Cam atat am de spus pana acum, concluzie- o alegere foarte buna si nu regret "down grade-ul" de la Superb 2.0TDI DSG la 1.5TSI DSG.

3. Tudorel T

Tudorel T 1st Gear Member

Salutare,prima mea postare....Kamiq-ul meu,115CP,varianta Style ,DSG 7 ,cu optionale parbriz incalzit,scut plastic ,cotiera spate ,jante de 17-rezerva de 16 -deci m-a pus pe ginduri ghinionul unei pene la drum lung cu masina plina de bagaje.
    Impresii dupa 2 luni si 1230Km
    -trecerea de pe o cutie manuala -masina anterioara Skoda Octavia 1.6 -pe automata nu ma incintat inca la drumurile in afara localitatii-are un lag la accelerare/plecare de pe loc ceea ce ma face mai precaut la abordarea depasirilor pina ma invat cu capabilitatile motor 999cm+cutie automata,dar in oras face toti banii confortul la condus
    -consum mediu 5.9l la 2 drumuri Tulcea-Constanta, dar in oras 7-8l cu sistemul start-stop oprit
    -per total imi place masina din toate punctele de vedere,si cred ca este o alegere corecta pentru necesitatile familiei mele
    Vreau sa protejez scaunele si nu gasesc niste huse dedicate Kamiq-este un singur producator de la Tg.Mures care face pe modelele de scaune la diverse marci, dar varianta de stofa este 370euro,cea de
    combinatie piele/alcantara aproape 1000 euro-in poze arata super si copiaza milimetric forma scaunelor-dar am senzatia caci cumpar scaunele din nou.Cineva care a gasit ,vreo informatie?
    Si la final,ori imi scapa mie ceva,ori stergatoarele parbriz daca vrei sa le schimbi,sa le ridici,nu merg rabatate ca la alte masini ca lovesc capota ,ma lumineaza cineva?

Distribuie pagina asta