1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Kamiq-ul meu

Discuție în 'Skoda mea' creată de gabioancea, 21 Ian 2020.

1. Iuliana Dinu 1st Gear Member

Mi.a făcut cu ochiul...la buzunar!

2. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Pai in cazul asta era mai buna o Fabie.:)

3. Iuliana Dinu 1st Gear Member

Mai ochios Kamiq! I'm in love!❤❤❤

Dan Ciontoș și Little Big apreciază asta.
  4. Little Big

Locație:
    Bucharest
    Adevarat!E o aparitie pe strada!Ce pret a avut masina si ce dotari are?

5. Iuliana Dinu 1st Gear Member

Style 1 benzina 115CP cutie manuală, preț 19.000 plus senzori parcare față spate, scut, trapă electrică, simply clever..restul sunt incluse in standard.
    25-30 săpt.termen de livrare.. 18 oct.inseamna 25 săpt. Deci mai iau in calcul si roti de iarna.

6. Little Big

Locație:
    Bucharest
    Da,atunci cand e sa vina sa le aveti deja.

Va slut! Astazi am aflat si eu de la dealer ca s-a prelungit termenul de livrare al autoturismului. Mi-a estimat sfarsitul lunii august, comanda fiind confirmata de fabrica pe 26.02.2020. O asteptare de 6 luni a masinii mi se pare destul de mult, dar ce sa facem, nimeni nu si-a dorit aceasta pandemie.

Da, este nevoie de răbdare... Eu am așteptat aproape 4 luni, și încă nu era covid-ul la orizont, dar până la urmă a meritat așteptarea :)

Pt.dl.Leo.. cum ati făcut plata, ati achitat tot sau cand primit o confirmarea ca mașina a venit plătiți diferența? Cum ați procedat dvs?

NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Dealer-ul mi-a solicitat un avans de 1000 euro pentru a putea face comanda in fabrica, chiar daca eu am vrut sa dau un avans mai mare, a spus ca nu este nevoie, plata finala se face cu 3 zile inainte sa vina masina.

Bună ziua, se pare ca difera cerințele în funcție de dealer:blink:, mie mi s-a cerut avans de 30% și abia după confirmarea plății cred ca a fost înregistrată comanda.

Scuze, 20%

Diferența de preț cu doua zile înainte de a se livra mașina, plus contravaloare numere provizorii.

Mie mi.a spus un avans 5000- 7000 de lei e ok pt.inceput (am dat 10.000) iar pe parcurs cand mai vreau sa adaug ceva in cont sa ii spun sa imi faca proforma si sa merg cu hartia la CEC ( acolo am eu) si pot sa achit esalonat in functie de ce bani dispun. Intrebarea este.. cum vedeti dvs.cursul euro in viitorul apropiat? Nu e de dorit sa stam nici cu banii in casa sa se devalorizeze si nici un curs euro dezavantajos. .. si nici sa te lasi fara resurse in casa!

Problema cu proformele celor de la Skoda este că ei calculează în euro, la cursul zilei emiterii facturii, de asta nici nu vor avans mare. Eu când am văzut treaba asta, m-am împrumutat la bancă pentru diferența de care aveam nevoie și le-am achitat în avans toată suma de pe contract, la 2 zile după ce am comandat mașina. Timpul mi-a dovedit că am făcut bine, deja aș fi avut o diferență de plată destul de mare, datorată evoluției cursului.
    PS: oferta de finanțare de la Porsche nu este avantajoasă, chiar dacă mai oferă și un discount de 4% dacă faci finanțarea cu ei. De asemenea, mă obligau la un Casco care nu acoperea mai nimic în afară de mașină, la un preț de 3.000 lei/an, preț ce nu scădea în al doilea sau al treilea an...
    Văzând asta, am făcut un împrumut de nevoi personale, cu rate fixe în lei, care a fost cu mult mai avantajos - diferența de achitat pe total contract cu aprox. 3.000 lei mai puțin față de calculul de la Skoda, iar un Casco cu toate opțiunile posibile la Allianz m-a costat puțin sub 2.000 lei.
    Astfel, când am primit mașina, după care am așteptat aprox. 4 luni, deja aveam 4 rate plătite.

Buna dimineata! Cand ati dat comanda?

Neața, este vorba de 03.02,virat avans și înregistrată plata în 04.02,modificare comanda ptr vopsea în 10.02.

In august ar fi bine de livrat ca de fabricat nu.Au si ei vacanta..

Cică sunt multe luate pe flote la firme și de aia nu mai poți să cumperi scala

Ori au renunțat pentru ca au băgat noua Fabia

Ultima editare: 6 Ian 2022
    E_dy, Little Big și Leo Lazarescu apreciază asta.
  7. j.tibi

j.tibi Silver Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Să nu cumperi roți de iarnă de la reprezentanță - eu am făcut-o, am luat un set de roți la "oferta" de 3.000 lei, iar ulterior mi-am dat seama că aș fi găsit cu 800 - 1.000 lei mai ieftin.
    Domnia se plătește :)

Iuliana Dinu și Little Big apreciază asta.
  8. Little Big

Locație:
    Bucharest
    Eu as plati tot sau cel mult in 2 transe.Daca se poate.Si eu cand am cumparat masina am dat avans si restul inainte de a ajunge masina.Desigur ca am platit 500 euro in plus din cauza cursului.

j.tibi apreciază asta.
  9. j.tibi

j.tibi Silver Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Da, cam astea pot fi diferențele, dacă nu ai salariul în €. Mai bine cumperi altceva de banii ăia.
    :beerchug:

Little Big apreciază asta.
  10. Bgdn78 1st Gear Member

Bună dimineața, am vorbit la reprezentanta, datele de livrare sunt contradictorii, saptamana 33,adica în jurul datei de 18.09 dar dealer-ul a specificat sfârșitul lunii iulie, începutul lui august, poate au un altfel de calendar:), totuși, din câte știu eu, autovehiculele comandate și livrate începând cu lunile august-septembrie întra pe civ cu anul următor, sunt curios dacă apare fabricație tot 2020.

11. Bgdn78 1st Gear Member

12. gabioancea

gabioancea 1st Gear Member

Salutare, revin cu masina, scuze pentru raspunsul intarziat, masina a venit pe 23 Aprilie, si este exact ce am vrut, o masina relativ micuta, agiala, pentru oras si ocazional drumuri inafara localitati.

Dupa o luna jumate cu ea si 1396Km pot sa spun ca am facut o alegre foarte buna. Am avut drumuri in oras (90% in Bucuresti) si am prins is aglomeratie bara la bara dar si drumuri libere, consumul fiind unul decent cu o medie de 9.0l/100Km. Am trecut de pe un motor 2.0 TDI cu un consum de ~8l/100Km, deci sunt impacat cu aceasta diferenta.

Acum dupa ~1400Km pot sa spun ce imi place si ce nu imi place la masina, pentru ca sunt si lucruri pozitive si negative pe care le gasesti la o masina abia dupa ce incepi sa o folosesti:

Pro:
    - spatioasa la interior - am 2 copii si nu se simte spatiul in minus pe care il avem acum, am trecut la Kamiq de la Skoda Superb.
    - foarte agila - motorul e 1.5TSI este foarte agil si dupa ce te obisnuiesti cu lag-ul pe care il are cand ii dai kick-down totul este perfect.
    - aplicatia Skoda Connect - poti vedea pe telefon starea masini, unde este parcata, daca este inchisa sau nu, o poti inchide si deschide de pe telefon, consum si multe altele
    - luminile LED (nu cele cu lupa) care din punctul meu de vedere este peste Xenon-ul de la Superb.
    - ACC-ul pe care il folosesc cu brio si in oras in zonele unde se conduce bara la bara.
    - Scaunele standard, care sunt confortabile.
    - In portbagaj intra cu brio 2 trolere mari (bagaj de cala avion) si unul mic (bagaj de mana).

Contra:
    - Este putin cam galagioasa la viteze de autostrada, dupa 120Km/h se aude destul de tare vantul, si din ce am observat zgomotul vine din fata, cel mai probabil de la oglinzile laterale.
    - Spatiul in portbagaj, am roti 17'' , si rezerva este pe 16''. Am facut pana si am ajuns la concluzia ca roata pe 17 nu incape in portbagaj decat in picioare, si asta te obliga sa dai paravanul de plastic jos si sa pui roata in picioare :). Destul de nasol daca esti in concediu si faci pana cu portbagajul plin.
    - Ma asteptam ca Android auto sa functioneze si prin Bluetooth, dar acesta functioneaza doar cu cablu.
    - Suspensia putin cam tare, in anumite situatii simti cum fuge spatele.

Cam atat am de spus pana acum, concluzie- o alegere foarte buna si nu regret "down grade-ul" de la Superb 2.0TDI DSG la 1.5TSI DSG.

Kamiq MM, Robert Pufu, Dan Ciontoș și alți 4 apreciază asta.
  13. Little Big

Locație:
    Bucharest
    Varianta mai ieftina este..huse.ro.E un topic dedicat dar cine sa.l citeasca?

Ultima editare: 6 Iun 2020
    j.tibi apreciază asta.
  14. enedelcu

enedelcu 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut, referitor la rezervă - diametrul rotii ar trebui sa fie același - ati încercat sa puneți in locul rezervei și nu a încăput? Diametrul este problema sau grosimea anvelopei?

15. Kamiq MM

Kamiq MM 1st Gear Member

Te rog sa expui cum se comporta cutia de viteze automata. Eu am 1.5 TSI cu cutie de viteze manuala, iar faptul ca am citit multe probleme semnalate pe internet la aceasta cutie (DSG 7 DQ200), m-a facut sa cumpar Kamiq Style cu cutie manuala. Am mai citit ca la mers in coloana, bara la bara, se comporta mai bine cutia manuala. Neavand posibilitatea sa fac test-drive cu varianta automata, am ales cutie manuala desi as fi vrut cu automata. Eu am ales jante de 16" pentru un confort mai bun, dar tot se manifesta neajunsurile privind suspensia cam tare dar si zgomotul de rulare pe drum cu asfalt mai rugos. Pe asfalt fin, zgomotul de rulare nu se manifesta. Mi-ar fi placut daca reglajul ventilatorului de la aer conditionat era din buton si nu de pe ecran.

16. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin Silver Member

navi si partial waze pe AID simultan. wazr apare in stanga si pe dunga de deasupra.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare