1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Intrebari despre distributie

Discuție în 'Intretinere' creată de tavi, 5 Noi 2008.

1. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
  2. deea1359

deea1359 1st Gear Member

Stie cineva cum pot sa aflu cati dinti are cureaua de distributie la octavia 2.0 tdi 140 de cai, 2005?

3. VasiA 1st Gear Member

4. CALANCEA SERGIU 1st Gear Member

Buna ziua! Am achizitionat de curand o skoda superb ii, din 2011,cu motor 2.0 tdi de 140 cp! Are momentan 150 000 km si nu a fost schimbata distributia niciodata! Imi puteti spune la cati km se schima distributia prima data la acest tip de motor?

5. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    180000 sau 210000.

6. CALANCEA SERGIU 1st Gear Member

Fara limita de ani???!! Daca are de acum 8 ani ,chiar daca are numai 150000 km,nu ar fi timpul sa o schimb??

7. Tegion 1st Gear Member

Am achiziționat recent o skoda fabia 3 2017 nj5234 1.4 diesel, are 130.000 km , în cartea ei nu prea înțeleg fiind în germană...nu știu la câți km se schimbă distribuția...
    Mulțumesc.

8. coco26 1st Gear Member

Salutare
    In legatura cu distributia .
    Am o Skoda Superb 2.0 140 cp din 2014 107.000 km. As vrea sa știu la cati km se schimba distributia sau la cati ani.
    Poate ma ajuta cineva cu informati.
    Mulțumesc frumos.

9. FeriM 1st Gear Member

Salut.
    Incerc sa iau o decizie pentru a schimba sau nu distributia originala la o Skoda Octavia 2 DSG din 2010/2011, 1.6 TDI, cod CAYC. In carte se precizeaza intervalul de 210 mii km, acum are 140 mii km reali, dar totusi 11 ani, pretul interventiei ar fi 2800 RON. Pe an fac cam 12000 km. Sunt constient ca fiecare persoana/reprezentanta are alta recomandare.
    1. As fi curios sa stiu daca exista posesori/mecanici care au intalnit probleme cu distributii originale inainte de 210 mii km.
    2. Care ar fi implicatiile in caz ca cedeaza ceva din distributie, nu neaparat tehnice. Ma intereseaza costurile (maxime/medii?) si durata remedierii, sau daca pot apare probleme care nu se pot remedia.
    Multumesc

10. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    FeriM
    Dupa 11 ani nu poti sta linistit vizavi de distributia ce o ai pe masina! Ai avut noroc ca nu a cedat inca. Cureaua se poatre verifica vizual f. simplu de orice mecanic care stie cum si cand se inlocuieste. Rolele, pompa de apa si intanzatorul doar demontand cureaua.
    Riscul este sa ajungi sa inlocuiesti motorul!!! E posibil ca unul second hand sa fie mai ieftin decat reparatia.
    2800 este un pret f. mare ptr. distributia ta. Manopera mai mult de 4, 5 ore nu e cazul sa platesti. Antigelul ca ar fi OK sa-l tot inlocuiesti si un kit complet de distributie mai mult de cca. 1200 hai 1500 lei nu trebuie sa fie! Eu am pus DAYCO modelul din poza care potriveste si la tine si sunt extrem de multumit.

11. FeriM 1st Gear Member

Revin cu ce am gasit despre schimbul de distributie (Octavia 2 FL DSG, 2010, 1.6 TDI CAYC, 143000km la mine).
    A. Se schimba sau nu dupa numarul de ani?
    Am facut un fel de sondaj prin email... am luat aleator serviceuri din Europa (Cehia, Polonia, Germania, Suedia, Olanda, Danemarca) si la intrebarea de mai sus cam jumatate au zis ca recomanda schimbarea distributiei la 210000km, cealalta jumatate a indicat pe langa km si un numar de ani, de la 5 la 10. Deci fiecare cum crede.
    B. Se poate verifica vizual?
    Majoritatea serviceurilor au recomandat inspectia vizuala la fiecare service. Din cate am inteles, asta nu ofera certitudini, dar poate semnala cateodata probleme. Mecanicul cu care lucrez afirma ca nu se poate vedea mare lucru, pompa de apa fiind ascunsa. As fi curios sa stiu cam ce se poate examina fara o demontare completa, sa zicem in 30-60 minute (curea?, role?, pompa de apa?)
    C. cateva optiuni de inlocuire
    1. Piese originale la reprezentanta (2800Ron) as zice ca e cam scump la o masina de 4-5000E. Sau cum ti-e norocul, cunosc caz la aceeasi reprezentanta cu 2500Ron, au omis sa taxeze unele lucrari golire/umplere antigel etc, aceeasi distributie).
    2. Piese originale la alt service (aprox 1000ron). Am oarecare indoieli daca piesele originale (la reprezentanta sau nu) se compara cu prima echipare. Informatii sigure cineva?
    3. Curea dayco, role ina, pompa hepu. Preferata mecanicilor.
    4. Kit Dayco (aprox 500 ron). Nu prea am gasit info despre kituri Dayco mai bune/scumpe.
    5. Kit Continental. Diferenta mare intre Kitul Pro (CT1139WP8PRO - 2000Ron) si cel obisnuit (CT1139WP6 - 700Ron). De pe siteul Continental US:
    TIMING BELT KIT - This kit is designed for vehicles that are approaching the end of their life cycle. Our standard kit is the tool professional repair technicians need to save customers money and gain their trust.
    PRO SERIES TIMING BELT KIT - This kit is one of our premier kits that offers a best-in-class guarantee for all consumers. Because of its high level of quality OE components, it is considered a dealer alternative.
    Interesant as zice... asa inteleg de ce s-ar schimba distributia aftermarket mai des. Pe siteurile COnti ptentru alte regiuni, descrierile nu sunt chiar asa graitoare... A lucrat cineva cu kiturile Conti Pro? chiar merita?
    D. Curea pompa ulei - nu am gasit argumente, riscuri pentru a fi schimbata. Kiturile Conti Pro includ si o astfel de curea.
    E. Curea/Kit accesorii (transmisie sau canelata). Am gasit putine incidente, unii spun ca aceasta curea a distrus distributia... banuiesc un ghinion maxim sa ajunga la distributie, mai degraba blocarea vreunui element din accesorii, deci atunci ar trebui schimbat tot setul cu role cu tot. Considerati util sa se schimbe si setul de accesorii?
    F. Nu prea am tras o concluzie. Greu de pus in balanta echiparea originala (putine incidente pana la multi km sub limita), cu inlocuirea frecventa a distributiei (destule probleme raportate in scurta vreme dupa inlocuire, probabil si multe montari incorecte). Ideal ar fi sa existe componente originale de aceeasi calitate cu prima echipare, nu stiu sa existe un set comparabil. Ciudat si ca nu prea am gasit seturi in zona 1500Ron...
    Daca mai puteti lamuri din intrebari, poate ajuta...ms

12. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    FeriM
    Seturi la 1500lei?! :):):) Nu m-am facut bine inteles, eu vorbeam de 1200-1500lei totul (kitul de distributie, antigelul si manopera 4,5 ore, desi un mecanic OK in 2 ore jumate nu are ce lucra)!!!

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare