1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Intrebari despre distributie

Discuție în 'Intretinere' creată de tavi, 5 Noi 2008.

1. aTThEEnd 1st Gear Member

Unde scrie ca trebuie schimbata la 60.000 pt motorul 1.6tdi? Eu am intrebat la dealer si mi au zis intre 180.000 si 210.000. Sau, in cel nai rau caz, la fiecare revizie se face inspecie vizuala asupra curelei si se schimba daca se constata defecte care pot provoca ruperea ei.

2. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Asa stiam si eu ca se schimba undeva peste 180k km. Cel mai bine verifica cartea masinii ca trebuie sa scrie si acolo. Nu te lua dupa Tiagoss ca nu stie ce vorbeste :)

3. Tiagoss 3rd Gear Member

Efa 982
    Daca nu stiu ce vorbesc lasal sa mearga pana i se rupe cureaua de la distributie eu stiu ca la o masina se schimba distributia din 60000 in 60000 si daca masina nu face nr de km se schimba la 5 ani indiferent daca este diesel sau benzina. Sa caute manualul de instructiuni ca sa fie lamurit. Si nu mai face afirmati aiurea. Respect si daca el are acum 121.000 + 60.000 face 181.000

Ultima editare: 22 Iun 2015
  4. aTThEEnd 1st Gear Member

Omul a intrebat cat se poate de clar: la cati km se schimba distributia pt motorul 1.6tdi CR. Tu ai venit si ai spus 60.000 pt ca asa stii tu ca se schimba la o masina. Poti sa ne arati o sursa oficiala prin care se specifica acest lucru strict pt acest tip de motor?

5. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    La masina mea scrie in carte ca se schimba la 150k km. Am 95k km cu ea si inca nu am schimbat distributia :)

6. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    O ai de noua?

7. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Da, masina am luat-o de noua. De ce?

Ultima editare de un moderator: 23 Iun 2015
  8. Tiagoss 3rd Gear Member

La o masina noua o distributie se face la peste 100.000 corect dar in nici un caz la peste 180.000 sau mai rau la 210.000 decat daca este pe lant si acela se schimba dupa simptome.eu am avut un logan nou 1,6 bez.si prima distributie am facuto la 120.000 iar pe urma din 60.000 in 60.000 de mii de km.si daca vrei sa te mai documentezi exista net cauata si vei gasi ceva detali legate de motor si distributie.bafta.
    Efa 982 tu vei face prima distributie la 150.000 pentru-ca o ai de noua si cam asa se schimba prima distributie,dar asta nu inseamna ca o sa o schimbi din 150.000 in 150.000 doar prima distributie se schimba mai tarziu ca nr de km

Ultima editare: 23 Iun 2015
  9. Little Big

Locație:
    Bucharest
    EFA,am inteles ca s-ar schimba ori la ani ori la km..imbatraneste cauciucul..chestii dastea..Adica eu unul fac 90.000 in 10 ani(teoretic) si parca nu as lasa-o 10 ani pe cea originala..:)

10. Acireale 1st Gear Member

Pareri foarte impartite intre service-ul autorizat, fabricat, mecanici, useri pe diferite forumuri si proprietar.

Nu stiu cum este la 1.6 TDI eu iti spun cum am procedat eu la 1.9 TDI.

Schimbat distributia la 70.000 km respectiv 6 ani de la fabricare.

11. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Eu am facut toate reviziile la reprezentanta si mi-au spus ca distributia se schimba la 150k km fara limita de timp. M-am documentat si eu si am gasit un manual tehnic de la VW in care specifica ca la 1.9 TDI cod BXE produse dupa 2006 distributia se schimba la 150k km fara limita de timp. In plus am trimis un mail si am primit raspuns de la centrul Skoda Cehia si am intrebat de distributie...raspunsul a fost 150k km. Deci, asadar si prin urmare eu ma documentez cand fac afirmatiile legate de schimbul distributiei. Concluzia este ca fiecare face cum vrea si o schimba cand vrea pt ca sunt destule mituri mioritice ca deh, tot romanul are vw, de limita de timp pt schimbul distributiei.

12. aTThEEnd 1st Gear Member

Tiagoss, te rog trimite un mail la reprezentantele skoda referitor la aceasta problema si vezi ce ti vor raspunde. Eu am vazut, ce i drept pe un forum englezesc, un printscreen la un email primit de catre un user de la skoda cehia in care i se recomanda schimbarea distributiei la 140.000 mile sau 6 ani pt acest tip de motor.

13. Tiagoss 3rd Gear Member

Mie unul mi se pare cam multi km pentru o distributie.bafta si scuze daca am deranjatpe cineva.

14. Little Big

Locație:
    Bucharest
    Intrebarea ar fi..daca fac 100.000 in 10 ani..fac schimbul distributiei la 10 ani? E un ex. asta...

15. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Micutzu fiecare schimba cand vrea :) e ca si la ulei...nu trebuie sa l tii 15k km poti sa-l schimbi mai devreme sau mai tarziu. Eu nu stiu de ce sunt atatea pareri si opinii despre schimbarea distributiei atata timp cat fabricantul masinii spune clar ce cum cand se schimba :wtf:

16. Little Big

Locație:
    Bucharest
    Asa e..mi.au transmis ca ori la ani ori la km..O voi schimba la ani..subiect closed :D

17. floricaadrian 1st Gear Member

Locație:
    Tg-Jiu
    La masina personala(Octavia 2, 1.9tdi-105 cp, BXE, 4x4) s-a inlocuit distributia la 120.000 km, in anul 2009, cu kit Gates + pompa de apa. In prezent am 201.000 km si am inceput sa caut oferte pentru inlocuirea distributiei.

Oferte:

1- reprezentanta Skoda(Enduro VL- kit original cu pompa de apa, curea accesorii, 2L de antigel si manopera, garantie 4 ani sau 120.000 km -1.300 lei),

2- Tg-Jiu(service obisnuit:curea Contitech, role Ina, pompa de apa Airtex, curea accesorii, antigel, manopera, garantie 4 ani sau 80.000 km-900 lei).

Avand in vedere ca nu parcurg mai mult de 10.000, maxim 15.000 km/an, se justifica inlocuirea actualei distributii cu una originala, sau sa merg pe piese aftermarket?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

18. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Mergi lnistit pe varianta 2 . Ai doar grija sa nu depasesti perioada de 4 ani cat este garantata o curea de distributie de cauciuc.

19. clabescu.marius

clabescu.marius 5th Gear Member

Locație:
    Breaza
    A sosit momentul sa schimb si eu distributia la masina mea.Am achizitionat un kit distributie marca Contitech role Ina si o pompa de apa marca Hepu.Dupa ce am facut programarea la mecanic urmand sa fie schimbata in cateva zile, a aparut subit o haraiala deranjanta exact de la distributie....Am lasat-o in repaus pana cand am ajuns la mecanic si problema era chiar pompa de apa .Curelele erau din anul 2010 (tot marca Contitech si chiar nu aratau asa rau) dar probabil pompa nu a fost schimbata atunci.Am avut noroc ca nu s-a rupt nimic pe acolo,dar sfatuiesc ca la achizitionarea unei masini second chitul de distributie sa fie inlocuit nestiind istoria masinii.Eu am achizitionat masina la sfarsitul anului trecut si am facut pana acum 12000 km cu vechiul kit.Grija mare cu distributia,costurile reparatiei motorului in cazul ruperii ei sunt net superioare unui kit nou.Mecanicul meu a zis urmatorul schimb sa fie facut la 60000 km sau 4 ani.Va doresc numai bine si km fara probleme cu masinile voastre :salute:

Ultima editare de un moderator: 19 Aug 2015
  20. jingu_boy 1st Gear Member

Distributie skoda 1.9 TDI

Buna seara,

As vrea sa incep prin a prezenta masina:
    Skoda Octavia II , 2007 , 1,9 TDI, tip motor BXE, 132.000 km

Am achizitionat aceasta masina din Germania acum 3 luni de zile stiind ca nu a fost schimbata cureaua de distributie.
    Am avut de ales intre kit de distributie Conti si unul original, l-am ales pe cel original (cu semnul de la vW, audi si skoda pe cutie). In accelasi timp am schimbat si pompa de apa - Hepu cu palete de metal (cred ca bronz sau alama), cureaua de la alternator si compresor a.c.
    Dupa schimbul propriu-zis facut in service la vreo cativa km am sesizat un zgomot neobisnuit de la motor, mai exact in dreptul curelei de distributie. Un zgomot de infundat/sacadat de lagar dezechilibrat. Un sunet care nu te astepti sa-l auzi dintr-un angrenaj mecanic in miscare, un zgomot neobisnuit.
    Am mers in continuare ceva mai "intepat" cu masina si apoi am sesizat ca aces zgomot a crescut in amplitudine cum de altfel si vibratiile motorului, la relanti, s-au marit. Dupa ce am lasat-o sa se raceasca un timp i-am dat o cheie si sunetul revenise la amplitudine de dinainte de a merge mai intepat, am repetat figura si iar a aparut acest zgomot.
    A doua zii am fost la service-ul cu pricina si m-au imbrobodit ca merge bine ... k p**a mea, k asa se aud motoarele astea, mi-au pus si testerul pe ea ... nimic.
    Azi este duminca, de vineri tot fac figura cu mersul mai "intepat" si zgomotul se amplifica pe zii ce trece, pe langa acest lucru observ ca nici masina nu mai e asa "fasneata" cum era pre-schimb.

Puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi? ca imi sta pe creieri asta

P.S. am mai fost la 2 mecanici si unul mi-a spus ca merge bine iar celalalt ca rau - diferenta dintre ei este ca la unu am dus-o rece si la altu calda :)))

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare